El. Euro 2024: Anglicy pokonują Włochów w hicie kolejki. Harry Kane zapisał się w historii

2023-03-23, 22:46

Radość Harry'ego Kane'a. Foto: Adam Davy / PA Images / Forum

Reprezentacja Anglii pokonała na wyjeździe Włochy 2:1 w meczu el. mistrzostw Europy. W pojedynku finalistów Euro 2020 nie zabrakło emocji - gdy wydawało się, że "Synowie Albionu" są pewni zwycięstwa, gospodarze zdobyli bramkę kontaktową, a w końcówce byli bliscy wyrównania.

Los po raz kolejny skojarzył Włochów i Anglików w międzynarodowej rywalizacji - po finale Euro 2020, który po rzutach karnych wygrali "Azzurri" mierzyli się także w Lidze Narodów. W Anglii był remis (0:0), natomiast w rewanżu rozgrywanym na San Siro górą byli Włosi (1:0).

W barwach gospodarzy niespodziewanie zadebiutował Mateo Retegui z argentyńskiego Tigre, który zajął miejsce na środku ataku. Już w 6. minucie 23-letni atakujący doszedł do strzału głową, ale trafił w piłkę nieczysto, a ta poturlała się z dala od bramki. Na jego próbę po chwili odpowiedział indywidualnym rajdem Bukayo Saka, ale strzał skrzydłowego Arsenalu bez problemów zatrzymał Gianluigi Donnarumma.

Włoski golkiper ponownie do wysiłku, tym razem dużo większego, został zmuszony w 12. minucie, kiedy zza pola karnego huknął Jude Bellingham. Także tym razem golkiper PSG był górą, ale już w kolejnej minucie skapitulował po zamieszaniu we własnym polu bramkowym. Tam najwięcej zimnej krwi zachował Declan Rice, który z bliska wpakował futbolówkę do siatki.

W kolejnych minutach "Synowie Albionu" nie spuszczali z tonu. Bliski podwyższenia na 2:0 w 32. minucie był Kalvin Phillips, ale pomocnik Manchesteru City po przechwycie przed bramką rywali nieznacznie pomylił się przy próbie strzału z dystansu. Na kolejną szansę podopieczni Garetha Southgate'a nie musieli czekać długo - w 43. minucie sędzia podyktował rzut karny za zagranie ręką Giovanniego Di Lorenzo. Jedenastkę na gola zamienił Harry Kane, dzięki czemu z 54 trafieniami na koncie stał się najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Anglii. Po chwili powinno być już 3:0, ale w znakomitej sytuacji fatalnie skiksował Jack Grealish.

W drugiej połowie Włosi wrócili jednak do gry - po stracie Harry'ego Maguire'a w środku pola Lorenzo Pellegrini odegrał do Reteguiego, a ten nie pomylił się w sytuacji sam na sam z Jordanem Pickfordem.

Szansa na wyrównanie otworzyła się przed Włochami w 80. minucie, kiedy z drugą żółtą kartką z boiska wyleciał Luke Shaw. Osłabieni goście w końcówce spotkania ograniczali się wyłącznie do głębokiej defensywy i dalekich wybić "na uwolnienie". To jednak wystarczyło, by utrzymać korzystny wynik i wywalczyć cenne trzy punkty.

W swoim kolejnym meczu Anglicy zmierzą się z Ukrainą. Spotkanie odbędzie się w niedzielę na Wembley. Z kolei Włosi polecą na Maltę, by zagrać z tamtejszą reprezentacją. Maltańczycy przegrali dziś 1:2 z Macedonią Północną.