more_horiz
Wiadomości

Szef portugalskiego związku trenerów chwali Fernando Santosa. "Owoce pracy w Polsce wkrótce będą widoczne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 08:40
Praca Fernando Santosa w PZPN to wybór kierunku ku piłce światowej naznaczonej najwyższym poziomem szkolenia i selekcji - uważa Jose Pereira, szef Portugalskiego Związku Trenerów Piłki Nożnej (ANTF). "Na owoce trzeba będzie jednak trochę poczekać" - zaznaczył.
Fernando Santos jako selekcjoner reprezentacji Polski
Fernando Santos jako selekcjoner reprezentacji PolskiFoto: Shutterstock.com/Mikolaj Barbanell

Pereira wskazał, że na początku pracy w Polsce Fernando Santos został rzucony na głęboką wodę, gdyż był zmuszony przystąpić do kwalifikacji mistrzostw Europy bez żadnych meczów kontrolnych i od razu musiał się zmierzyć z najsilniejszymi potencjalnie rywalami, jakie w grupie E są Czechy i Albania.

- Trudno w trzy, cztery dni zbudować zespół. Jeszcze trudniej, kiedy drużyną tą jest reprezentacja - nadmienił Pereira, który spodziewa się, że prowadzona przez Santosa ekipa Biało-Czerwonych będzie "więcej grać piłką, a jej styl będzie opierać się na posiadaniu piłki".

Fernando Santos odmieni reprezentację Polski? "Pierwsze efekty w ciągu najbliższego półrocza"

Wprawdzie pierwszy mecz przeciwko Czechom zakończył się niepowodzeniem biało-czerwonych (1:3), ale Pereira uważa, że owoce pracy Santosa będą widoczne w Polsce, jednak za jakiś czas. Przypomniał, że z trenerem tym Portugalia zdobyła w 2016 roku tytuł mistrza Europy, a trzy lata później wygrała Ligę Narodów.

Pereira spodziewa się, że efekty pracy Santosa i wyniki reprezentacji Polski będą lepsze już w ciągu najbliższego półrocza.

Zgodnie z kontraktem Santos, który w styczniu związał się z PZPN, będzie nie tylko selekcjonerem kadry, ale ma też współpracować z trenerami polskich reprezentacji młodzieżowych, a także ma mieć wpływ na doskonalenie szkolenia młodych polskich piłkarzy.

W ocenie Pereiry jego rodak powinien czerpać z doświadczeń dobrze rozwijającej się w ostatnich dekadach portugalskiej myśli szkoleniowej. Wskazał, że przejawem jej skuteczności jest fakt korzystania przez wiele renomowanych klubów z usług portugalskich trenerów, m.in. Jose Mourinho w AS Roma, Jorge'a Jesusa w Fenerbahce Stambuł czy Marco Silvy w Fulham FC.

Sukcesy portugalskich trenerów w Brazylii

Szef ANTF odnotował, że portugalscy szkoleniowcy w ostatnich latach odnosili sukcesy z brazylijskimi klubami, czego przykładem jest m.in. Abel Ferreira, który od 2020 r. zatrudniony jest w Palmeiras. - W pierwszej lidze Brazylii pracuje aktualnie dziewięciu trenerów z Portugalii - odnotował Pereira.

Przyznał, że w Europie z usług portugalskich trenerów tradycyjnie już częściej korzystają kluby niż reprezentacje. Odnotował jednak, że podczas ostatniego mundialu w Katarze portugalscy szkoleniowcy prowadzili aż trzy rywalizujące tam zespoły: Iran - Carlos Queiroz, Korea Płd. - Paulo Bento oraz Portugalia - Santos.

Pereira przypomniał, że pierwszym szkoleniowcem dużego formatu z jego kraju był pochodzący z Porto Artur Jorge, który w 1987 r. z drużyną z tego miasta sięgnął po Puchar Europy, odpowiednik obecnej Ligi Mistrzów. W ekipie tej występował wówczas polski bramkarz Józef Młynarczyk.

Szef portugalskiego związku trenerów odnotował, że to właśnie Jorge jako pierwszy z Portugalczyków z powodzeniem pracował za granicą, konkretnie we Francji, zdobywając w 1993 roku z Paris Saint-Germain puchar kraju, a w następnym roku zwyciężając w lidze.

- Metodologia, sposób prowadzenia zajęć przez portugalskich trenerów zyskały dużą popularność w ostatnich latach. Z roku na rok ich obecność w ligach piłkarskich na całym świecie, również w Polsce, stała się faktem - dodał.

Język nie stanowi bariery w osiąganiu dobrych wyników

Wskazał, że w hermetycznym świecie piłkarskim rekomendowanie przez zawodników portugalskich szkoleniowców stało się w ostatnich latach dosyć powszechne oraz modne.

Jose Pereira zauważył też, że powszechność graczy z Hiszpanii, Portugalii i państw Ameryki Południowej w czołowych klubach świata usunęła przed portugalskimi szkoleniowcami bariery językowe w wielu drużynach.

Zaznaczył jednak, że jego rodacy na stanowiskach trenerskich z powodzeniem pracowali również w państwach arabskich czy w Chinach, a zatem "język nie stanowił żadnego problemu w osiąganiu dobrych wyników".

Wskazał, że trend w światowej piłce nożnej polega dziś na odrzuceniu kurczowego trzymania się federacji narodowych i klubów rodzimych trenerów.

Pereira odnotował, że po ośmiu latach pracy Santosa z reprezentacją Portugalii rodzimy związek piłkarski (FPF) także porzucił tendencję korzystania z usług ojczystych trenerów, która została wyznaczona po odejściu brazylijskiego selekcjonera Luiza Felipe Scolariego w 2008 r.

Tym razem wybór padł na Hiszpana Roberto Martineza, który w pierwszych dwóch spotkaniach eliminacji ME 2024 poprowadził Cristiano Ronaldo i spółkę do wysokich wygranych z niżej notowanymi rywalami z Liechtensteinu (4:0) i Luksemburga (6:0).

>>> Więcej o Fernando Santosie <<< 

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl

>>> Więcej o reprezentacji Polski <<<

red/PAP/IAR

Zobacz także

Zobacz także