more_horiz
Wiadomości

Katar 2022: FIFA zapłaci klubom za mundial. Legia, Lech i Pogoń też skorzystają

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 14:45
Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) poinformowała w czwartek, że wypłaci 209 mln dolarów klubom, których zawodnicy uczestniczyli w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Katarze. Pieniądze otrzyma 440 klubów z 51 krajów.
Michał Skóraś podczas mundialu był piłkarzem Lecha Poznań
Michał Skóraś podczas mundialu był piłkarzem Lecha Poznań Foto: Forum/Reuters/PEDRO NUNES

FIFA zapłaci dzienną kwotę 10 950 dolarów za każdego z 837 piłkarzy obecnych na mundialu, niezależnie od tego, ile minut spędził na boisku. Suma zostanie przekazana w całości klubowi lub podzielona na kluby, w których zawodnik był zarejestrowany w ciągu dwóch lat poprzedzających turniej w Katarze.

Coraz większe rekompensaty

To wzrost rekompensat dla klubów w porównaniu z mundialem w Rosji w 2018 roku. Wtedy stawka dzienna za zawodnika wynosiła 8530 dolarów.

W przypadku mistrzostw świata w Katarze największymi odbiorcami będzie łącznie 46 angielskich klubów, z łączną kwotą 37,7 mln dolarów, a następnie kluby z Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Francji.

Najwięcej otrzyma Manchester City - blisko 4,6 mln dolarów, a w dalszej kolejności Barcelona - 4,5 mln oraz Bayern Monachium - 4,3 mln.

Ponad milion dolarów dla polskich klubów

Wypłaty należą się trzem polskim klubom za udział w mundialu w Katarze swoich obecnych i byłych zawodników. Są to: Legia Warszawa - 780,2 tys. dolarów (Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Serb Filip Mladenović, Chorwat Josip Juranović), Lech Poznań - 421,5 tys. (Michał Skóraś, Jakub Kamiński, Robert Gumny) oraz Pogoń Szczecin (Kamil Grosicki) - 140,5 tys. dolarów.

Zgodnie z umową podpisaną na początku roku przez FIFA i Europejskie Stowarzyszenie Klubów, kwota rekompensat wzrośnie do 355 mln dolarów w związku z udziałem piłkarzy w mistrzostwach świata w 2026 i 2030 roku.

Czytaj także:

/empe, PAP

Zobacz także

Zobacz także