Wypadek podczas Tour de France. To selfie może słono kosztować - kibicujmy z rozwagą

Ostatnia wielka kraksa podczas Tour de France, którą spowodował fan robiący sobie selfie, po raz kolejny wywołuje temat, jak ważne jest właściwe zachowanie podczas kolarskiego wyścigu. W przeddzień 80. Tour de Pologne warto o tym pamiętać. 

2023-07-18, 14:27

Wypadek podczas Tour de France. To selfie może słono kosztować - kibicujmy z rozwagą
Fani kolarstwo muszę wiedzieć jak bezpiecznie kibicować zawodnikom . Foto: PAP/Panoramic

Richard Plugge, dyrektor generalny grupy kolarskiej Jumbo-Visma, poinformował, że jego zespół podjął kroki prawne przeciwko kibicowi, który przez swoją nierozważność spowodował kraksę podczas 15. etapu wyścigu Tour de France.

Wypadek miał miejsce na 128 km przed metą, doprowadził do niego jeden z widzów, który chciał sobie zrobić zdjęcie. Kolarze mieli tego dnia do przejechania 179-kilometrowy odcinek z Les Gets les Portes du Soleil do Saint-Gervais Mont-Blanc.

Kibic, robiąc zdjęcie, popchnął przejeżdżającego obok niego Amerykanina Seppa Kussa z Jumbo-Visma. To spowodowało, że Kuss się wywrócił, a na niego wjechało i upadło jeszcze ponad 20 innych zawodników. Na szczęście peleton nie jechał wtedy z dużą prędkością, nikt nie doznał poważnych obrażeń.

Jumbo-Visma pozywa sprawcę kraksy

Francuska policja szybko zidentyfikowała sprawcę kraksy, ale nie było wiadomo, czy czeka go poniesie jakieś prawne konsekwencje swojej próby zrobienia selfie.

REKLAMA

We wtorek okazało się, że zespół Jumbo-Visma, którego kolarzem jest m.in. zwycięzca ubiegłorocznej edycji i lider tegorocznej "Wielkiej Pętli" Duńczyk Jonas Vingegaard, podjął kroki prawne przeciwko nieuważnemu kibicowi.

Richard Plugge, szef holenderskiej ekipy, poinformował o tym w rozmowie z "Le Parisien". Dyrektor sportowy grupy Arthur van Dongen w rozmowie z holenderskim radiem publicznym wyjaśnił natomiast, że Jumbo-Visma będzie się domagać od kibica odszkodowania za zniszczony sprzęt.

- Do tego nasi chłopcy są dosyć poobijani przed ostatnim tygodniem wyścigu. To nie może pozostać bezkarne - powiedział.

REKLAMA

Dwa lata temu skończyło się na grzywnie

To nie pierwsza podobna sytuacja w najnowszej historii Tour de France. W 2021 roku poważną kraksę spowodowała kobieta, która chciała zapozować do kamery, trzymając w dłoniach kartonowy napis. Skończyło się na zderzeniu z niemieckim kolarzem Tonym Martinem, co spowodowało ogromną kraksę, w której wielu zawodników ucierpiało. Kobiecie groziło nawet więzienie, ale skończyło się na 1200 euro grzywny.

80. Tour de Pologne - kibice w Polsce powinni uczyć się na błędach innych 

29 lipca rozpocznie się 80. Tour de Pologne. Trasa liczy siedem etapów o łącznej długości 1135,5 km. Początek rywalizacji w Poznaniu, a zakończenie - 4 sierpnia w Krakowie. 

Czesław Lang, dyrektor wyścigu sprawił, że kolarstwo w Polsce znów jest na światowym poziomie i pasjonuje, wręcz porywa miliony ludzi, którzy z napięciem i uwagą śledzą relacje, a jeśli mogą, wychodzą na trasę i dopingują zawodników.  

REKLAMA

Jak pokazuje przypadek z Tour de France trzeba pamiętać o właściwym zachowaniu podczas kibicowania.  

Polskie Radio będzie jedynym radiowym patronem medialnym 80. edycji Tour de Pologne. Na naszych antenach pojawią się transmisje z wyścigu. W ramach współpracy organizatorów wyścigu i Polskiego Radia powstanie również seria podcastów o historii kolarstwa w Polsce, zapraszamy też na stronę PolskieRadio24.pl - jest tam serwis specjalny Tour de Pologne 2023.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne będzie jubileuszowa. Kolarze po raz osiemdziesiąty będą rywalizować w najważniejszym polskim wyścigu. 

Czytaj także:

REKLAMA

tdp.polskieradio.pl tdp.polskieradio.pl

/empe/red/kier

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej