Liga Konferencji: KAA Gent - Pogoń Szczecin. Fatalny mecz "Portowców"

2023-08-09, 21:53

Pogoń Szczecin fatalnie rozpoczęła mecz z KAA Gent. Foto: Zuma Press / Forum

Pogoń Szczecin przegrała z KAA Gent aż 0:5 w pierwszym meczu 3. rundy eliminacyjnej do piłkarskiej Ligi Konferencji Europy. Zły dzień miał zwłaszcza bramkarz "Portowców" Bartosz Klebaniuk, po którego błędach padły pierwsze trzy gole.

Klebaniuk rozdawał prezenty

Zespół z Gandawy już w pierwszych 45 minutach meczu praktycznie rozstrzygnął o losach dwumeczu, strzelając cztery gole. W bramce wystąpił Bartosz Klebaniuk i to w dużej mierze jego błędy sprawiły, że Pogoń pierwszą część meczu przegrała aż czterema golami.

Zespół Gustafssona rozpoczął od gry wysokim pressingiem i prób odbioru piłki na połowie rywali, jednak sytuacji podbramkowych z tego nie było.

Gospodarze już w 13. minucie objęli prowadzenie. Strzał z 25 metrów Juliena de Sarta Klebaniuk powinien złapać, ale piłka odbiła mu się od klatki piersiowej, a Orban dobił ja do siatki.

Także drugiego gola zdobył młody Nigeryjczyk. Tym razem winę za gola ponosi Zech, który pozwolił Orbanowi wyprzedzić się w sytuacji, gdy Sven Kums z daleka wstrzelił piłkę w pole karne. Znacznie niższy od szczecińskich stoperów Orban głową po raz drugi pokonał Klebaniuka.

Dwa następne trafienia zaliczył król strzelców ligi belgijskiej Hugo Cuypers. Najpierw wykorzystał podanie Klebaniuka i bierną postawę Mariusza Malca przy wyprowadzaniu akcji spod swojej bramki. Następnie – w doliczonym czasie pierwszej połowy – przed polem karnym ograł Lukę Zahovica i podwyższył na 4:0.

Pogoń nie potrafiła się podnieść

Portowcy pierwszy strzał na bramkę gospodarzy oddali w 48. min. Akcję rozprowadził Kamil Grosicki, a z okolicy 11 metra strzelał Efthymis Kouluris. Chybił celu. W ciągu kolejnych pięciu minut ponownie Kouluris i Wahan Biczahczjan mieli okazje do strzelenia kontaktowej bramki. Zabrakło skuteczności.

Pogoń grała znacznie lepiej niż w pierwszej części, ale to gospodarze ponownie strzelili bramkę. Hat-tricka skompletował Orban wykorzystując kolejny fatalny błąd Malca.

To ostatecznie podcięło skrzydła zawodnikom z Polski. Gent ponownie zdecydowanie zdominował środek pola. Jeszcze Julien de Sart na kwadrans przed końcem mógł strzelić szóstego gola, ale minimalnie chybił z dystansu.

Składy:

KAA Gent: Davy Roef - Matisse Samoise, Ismael Kandouss, Tsuyoshi Watanabe, Jordan Torunarigha (78. Alessio Castro-Montes) - Hyun-Seok Hong (78. Andres Hjulsager), Julien De Sart, Sven Kums, Malick Fofana (78. Pieter Gerkens) - Hugo Cuypers (78. Tarik Tissoudali), Gift Orban (89. Brian Agbor).

Pogoń Szczecin: Bartosz Klebaniuk - Linus Wahlqvist, Benedikt Zech (68. Danijel Loncar), Mariusz Malec, Leonardo Koutris - Joao Gamboa, Mateusz Łęgowski (46. Rafał Kurzawa) - Vahan Bichakhchyan (68. Marcel Wędrychowski), Luka Zahović (50. Alexander Gorgon), Kamil Grosicki - Efthymios Koulouris (80. Mariusz Fornalczyk).

Rewanż odbędzie się 17 sierpnia w Szczecinie.

KAA Gent - Pogoń Szczecin 5:0

Gole: 1:0 Gift Orban (12. minuta), 2:0 Gift Orban (35.), 3:0 Hugo Cuypers (40.), 4:0 Hugo Cuypers (45.), 5:0 Gift Orban (63.)