Lekkoatletyczne MŚ: sędziowie zmienili decyzję. Ewa Swoboda wystąpi w finale biegu na 100 metrów!

2023-08-21, 21:11

Ewa Swoboda awansowała do finału . Foto: PAP/Adam Warżawa

Ewa Swoboda awansowała do finału biegu na 100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim biegu z czasem 11,01 s. Początkowo do awansu zabrakło jej 0,001 s., jednak ostatecznie sędziowie dopuścili Polkę do finałowej rywalizacji.

W niedzielę Swoboda czasem 10,98 wygrała trzeci bieg eliminacyjny. To jej drugi wynik w karierze, gorszy od rekordu życiowego zaledwie o 0,03 sekundy. Szybsza od Polki w eliminacjach była tylko Amerykanka She'Carri Richardson.

Polka zajęła trzecie miejsce w pierwszym biegu półfinałowym i musiała czekać na wyniki pozostałych serii. Do finału awansowało osiem sprinterek: po dwie najszybsze z każdego biegu i dwie z najlepszymi czasami spoza czołowych dwójek. Brytyjka Dina Asher-Smith również uzyskała czas 11,01, ale wyprzedziła Swobodę o 0,001 s.

- Potknęłam się. Co mogę powiedzieć - jestem dobrze przygotowana. Kiedyś to ja będę wygrywać o tę jedną tysięczną. Za rok Paryż, za dwa lata Tokio. To jeszcze daje większego kopa, dam radę - przyznała w rozmowie z TVP Sport.

Ostatecznie sędziowie postanowili zmienić decyzję i dopuścili Polkę do finału. Ten zaplanowano na godzinę 21.50.

W niedzielę, pierwszy medal dla Polski zdobył Wojciech Nowicki, który zajął drugie miejsce w konkursie rzutu młotem.