US Open: Jelena Ostapenko ma patent na Igę Świątek. "Ona tego nie lubi"

2023-09-04, 08:44

Jelena Ostapenko pokonała Igę Świątek po raz czwarty . Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER

Łotewska tenisistka Jelena Ostapenko pokonała Igę Świątek 3:6, 6:3, 6:1 w 4. rundzie wielkoszlemowego US Open, co oznacza, że Polka nie obroni tytułu w Nowym Jorku oraz straci pozycję liderki rankingu WTA. - Wyszłam na kort i wiedziałam, że muszę grać po swojemu - powiedziała po meczu Łotyszka, która okazała się lepsza po raz czwarty w czwartym meczu ze Świątek.

Jelena Ostapenko znowu znalazła sposób na Igę Świątek. Łotyszka nie załamała się przegranym pierwszym setem i wygrała mecz w czwartej rundzie US Open 3:6, 6:3, 6:1.

Ostapenko - Świątek 4:0

Był to czwarty mecz tych tenisistek i już czwarta wygrana Ostapenko. Taki wynik oznacza, iż Iga Świątek straci prowadzenie w rankingu WTA na rzecz Białorusinki Aryny Sabalenki.

W pomeczowym wywiadzie Ostapenko została zapytana o to, czy ma sposób na grę z polską tenisistką. Mistrzyni wielkoszlemowego French Open z 2017 roku nie szczędziła rywalce pochwał.

- Zawsze spodziewam się ciężkiej walki. Iga jest świetną tenisistką i wygrała wiele turniejów wielkoszlemowych. Jest bardzo konsekwentna. Ale wyszłam na kort i wiedziałam, że muszę grać po swojemu. Być bardzo agresywna, bo ona tego nie lubi - tłumaczyła Jelena Ostapenko.

Statystycy zauważyli, że Jelena Ostapenko jest pierwszą zawodniczką w 2023 roku, która pokonała Igę Świątek po przegranej w pierwszym secie. Wynik wygranych spotkań Igi Świątek w tym roku po wygraniu  pierwszego seta wynosi obecnie 50-1.

Ostapenko kontra Gauff o półfinał

Łotyszka przyznała też, że była nastawiona na walkę do ostatniego punktu. - Grałam bardzo dobrze, ale w pierwszym secie za bardzo się śpieszyłam i popełniłam wiele błędów. W drugim i trzecim dużo lepiej serwowałam - oceniła zawodniczka, która po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału US Open.

W starciu o awans do najlepszej czwórki turnieju w Nowym Jorku Jelena Ostapenko zmierzy się z Amerykanką Cori "Coco" Gauff, która wyeliminowała wracająca do zawodowego tenisa Dunkę Caroline Wozniacki 6:3, 3:6, 6:1.

Wyniki niedzielnych meczów 1/8 finału turnieju tenisistek w wielkoszlemowym US Open:

Coco Gauff (USA, 6) - Caroline Wozniacki (Dania) 6:3, 3:6, 6:1
Karolina Muchova (Czechy, 10) - Xinyu Wang (Chiny) 6:3, 5:7, 6:1
Sorana Cirstea (Rumunia, 30) - Belinda Bencic (Szwajcaria, 15) 6:3, 6:3
Jelena Ostapenko (Łotwa, 20) - Iga Świątek (Polska, 1) 3:6, 6:3, 6:1