Film "Okoń - moja droga". Mirosław Okoński, król Poznania bohaterem. "Materiału starczyłoby na serial"
Legenda Lecha Mirosław Okoński po dwóch książkach biograficznych, doczekał się filmu dokumentalnego o swojej nieprzeciętnej karierze. We wtorek premiera dokumentu z udziałem wielu byłych znakomitych piłkarzy.
2024-01-30, 11:51
Okoński był piłkarzem wręcz uwielbianym przez kibiców Lecha, z którym zdobył trzy tytuły mistrza Polski. Doczekał się dwóch książek biograficznych autorstwa Ryszarda Chomicza i Radosława Nawrota, a we wtorek w jednym z poznańskich kin odbędzie się premiera filmu o jego barwnym i nie tylko sportowym życiu: "Okoń – moja droga". Reżyserem i scenarzystą jest dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego" Piotr Łuczak, który przyznał, że pomysł nakręcenia filmu pojawił się już sześć lat temu.
- W "Głosie Wielkopolskim" odpowiadam za projekty wideo i pojawił się kiedyś pomysł dłuższej rozmowy z Mirkiem Okońskim. Doszliśmy do wniosku, że może warto stworzyć coś większego, tym bardziej, że mało było na rynku filmów o piłkarzach. Trzy lata zajęło mi szukanie źródeł finansowania tej produkcji. W tym czasie pisałem scenariusz, a dodatkowo pandemia też opóźniła realizację – powiedział Łuczak.
Ekipa filmowa na początek wybrała się do Koszalina, skąd pochodzi piłkarz. O jego pierwszych krokach w futbolu opowiadają Leszek Pałka oraz Stefan Mila, ojciec byłego reprezentanta Polski Sebastiana. Z Gwardii Okoński trafił do Lecha, grał później też w Legii Warszawa, w której odbywał służbę wojskową, a potem wrócił do Poznania. W 1986 roku przeniósł się do Hamburger SV.
- Podążyliśmy oczywiście do Hamburga, gdzie rozmawialiśmy z byłymi piłkarzami HSV. Natomiast najbardziej utkwił mi w pamięci wyjazd do Aten (Okoński występował w AEK Ateny w latach 1989-1991 - przyp. red.), gdzie Mirek pojawił się po raz pierwszy raz po 30 latach. To było niesamowite, jak ci wszyscy ludzie go pamiętali. Chcieliśmy zrobić ujęcia na płatnej plaży i facet, który otwierał nam bramę, jak go zobaczył, to nie mógł uwierzyć. Przyznał, że jak był małym chłopakiem, miał jego plakat nad łóżkiem i oczywiście nie chciał od nas żadnych pieniędzy – opowiadał Łuczak.
Kilkadziesiąt osób – szkoleniowców, zawodników i dziennikarzy wspominało różne historie związane z bohaterem filmu. W tym gronie znaleźli się również nieżyjący już trener m.in. Lecha i reprezentacji Polski Wojciech Łazarek, czy zmarły w 2022 roku Andrzej Iwan.
- Nie ukrywam, że Andrzej Iwan wykonał chyba najlepszą robotę w tym filmie. Opowiadał barwnie, ale szczerze i bezkompromisowo. Jest fajna scena, w której Mirek i Andrzej wspominają swoje wariactwa. Trenera Łazarka "łapaliśmy" przy okazji jubileuszu 100-lecia Lecha i mamy nawet spontaniczne ujęcie, kiedy trener wita się z Mirkiem – wyjaśnił.
Jak dodał, największy ból głowy miał przy montażu, bowiem materiału starczyłoby na serial.
- Mieliśmy na początku ok. cztery i pół godziny filmu. Tych anegdot naprawdę zabawnych było mnóstwo i z ogromnym żalem musieliśmy je "ciąć" – stwierdził.
Premierę filmu obejrzy kilkaset zaproszonych osób. Łuczak zdradził, że obecnie trwają rozmowy z jedną z platform streamingowych i dokument o legendzie "Kolejorza" wkrótce będzie mogło obejrzeć szersze grono kibiców.
Film o Legii Warszawa
Po sukcesie pierwszego polskiego filmu dokumentalnego Lewandowski - Nieznany Amazon Prime ogłosił premierę kolejnej lokalnej produkcji sportowej – Legia. Do końca. To wyjątkowy serial dokumentalny o największym polskim klubie, pokazujący z bliska piłkarzy, osoby zarządzające klubem, pracowników i kibiców z nim związanych. Trzy pierwsze odcinki dokumentu (z zaplanowanych sześciu) zadebiutują już 2 lutego 2024 roku, a pozostałe pojawią się tydzień później – 9 lutego. Serial będzie dostępny dla polskich klientów Prime Video wyłącznie w serwisie w ramach subskrypcji. Klienci Prime Video mogą cieszyć się oszczędnościami, wygodą i dostępem do rozrywki w ramach jednej subskrypcji za 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie.
"Legia. Do końca" - Legia Warszawa od szatni
Legia. Do końca zaprasza widzów do świata pełnego emocji, ambicji i walki o najwyższe trofea. Sześcioodcinkowy serial koncentruje się na pełnym wyzwań sezonie 2022/2023 – czasie odrodzenia i powrotu Legii po trudnym w historii klubu sezonie 2021/2022. Dokument ukazuje euforię po spektakularnych zwycięstwach, emocje po przegranych meczach, jak również przełamywanie kryzysów, zmiany personalne i drogę do odbudowy pozycji klubu CZYTAJ WIĘCEJ.
REKLAMA
- PKO BP Ekstraklasa: Śląsk najlepszy w rundzie jesiennej. Terminarz i tabela sezonu 2023/2024
- Sport w 2023. "Nasza Ekstraklasa jest jak Premier League"
red/PAP
REKLAMA