Puchar Polski. Lech - Pogoń. Gol w 119. minucie dał awans do półfinału, mecz w Poznaniu zawiódł

2024-02-27, 23:29

Zawodnik Lecha Poznań Joel Pereira (L) i Kamil Grosicki (P) z Pogoni Szczecin podczas ćwierćfinałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski. Foto: PAP/Paweł Jaskółka

Piłkarze Pogoni Szczecin awansowali do półfinału Pucharu Polski. "Portowcy" pokonali na wyjeździe po dogrywce Lecha Poznań 1:0, a jedynego gola zdobył Joao Gamboa, który trafił do siatki "Kolejorza" w 119. minucie spotkania.

Pogoń Szczecin awansowała do półfinału Pucharu Polski po wyjazdowej wygranej w hitowo zapowiadającym się meczu z Lechem Poznaniem. Starcie dwóch czołowych polskich drużyn jednak rozczarowało, a piłkarskiej jakości przez 120 minut było jak na lekarstwo.

Hit rozczarował. Nudy w Poznaniu

Przez pierwsze 90 minut na boisku przy ulicy Bułgarskiej działo się niewiele. W pierwszej połowie najlepszą okazję na zdobycie gola miał gwiazdor gości Kamil Grosicki. Filip Marchwiński na połowie Pogoni został osaczony przez trzech rywali i stracił piłkę. Szczecinianie szybko wymienili kilka podań, Alexander Gorgon idealnie w tempo zagrał do Grosickiego, który zostawił daleko za plecami obrońców Lecha. Były reprezentant Polski szybko znalazł się w sytuacji sam na sam z Filipem Bednarkiem, ale wyraźnie przestrzelił. W kolejnej akcji Gorgon w niezłej sytuacji tuż zza linii pola karnego posłał piłkę nad poprzeczką.

W drugiej części gry bliżej gola byli lechici, fundując swoim fanom moment, w którym mogły szybciej zabić im serca, zamiast boiskowej szarpaniny, co chwilę przerywanej przez sędziego - w 67. minucie kibice poderwali się z miejsc, lecz skończyło się na tym, że strzał Kristoffera Velde na róg wybił Cojocaru.

Więcej działo się w dogrywce, a zwłaszcza w jej końcówce. Miała ona dramatyczny przebieg. W 117. minucie spotkania przez chwilę z gola cieszyli się poznaniacy. Sędzia Bartosz Frankowski nie uznał jednak trafienia Adriela Ba Louy. Powodem była pozycja spalona Velde, który podawał Iworyjczykowi.

Joao Gamboa bohaterem Pogoni

Niespodziewanie dwie minuty później to szczecinianie trafili do siatki! Z rzutu wolnego w pole karne dośrodkował Wahan Biczachczjan, tam głową piłkę zgrał Mariusz Malec, a na dalszym słupku perfekcyjnie odnalazł się Joao Gamboa. Portugalski pomocnik zapewnił podopiecznym Jensa Gustafssona awans do półfinału!

Wcześniej we wtorek miejsce w czołowej czwórce rozgrywek wywalczył Piast Gliwice, który pewnie pokonał u siebie Raków Częstochowa. W środę odbędą się kolejne dwa ćwierćfinały. Jagiellonia Białystok podejmie Koronę Kielce, a Wisła Kraków zagra z Widzewem Łódź.

Ćwierćfinał piłkarskiego Pucharu Polski: Lech Poznań – Pogoń Szczecin 0:1 po dogr. (0:0).

Awans: Pogoń.

Bramka: 0:1 Joao Gamboa (119-głową).

Żółte kartki: Lech Poznań – Kristoffer Velde, Antonio Milic. Pogoń Szczecin - Linus Wahlqvist, Leonardo Koutris, Joao Gamboa.

Lech Poznań: Filip Bednarek – Joel Pereira, Bartosz Salamon, Antonio Milic, Barry Douglas – Dino Hotic, Radosław Murawski (106. Nika Kwekweskiri), Filip Marchwiński (91. Ali Golizadeh), Jesper Karlstroem, Kristoffer Velde – Filip Szymczak (116. Maksymilian Dziuba).

Pogoń Szczecin: Valentin Cojocaru – Linus Wahlqvist, Danijel Loncar (90+2 Leo Borges), Mariusz Malec, Leonardo Koutris – Adrian Przyborek (62. Marcel Wędrychowski), Joao Gamboa, Alexander Gorgon (78. Wahan Biczachczjan), Fredrik Ulvestad, Kamil Grosicki – Efthymios Koulouris.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).

Widzów: 17 434.