Puchar Polski siatkarzy. Jastrzębski Węgiel w wielkim finale. Pewna wygrana w trzech setach

2024-03-02, 17:41

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla awansowali do wielkiego finału Pucharu Polski. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Jastrzębski Węgiel pokonał LUK Bogdankę Lublin 3:0 (25:21, 25:23, 25:18) i awansował do finału turnieju o Puchar Polski siatkarzy w Krakowie. W drugim sobotnim półfinale o godz. 18.00 Aluron CMC Warta Zawiercie zmierzy się z Projektem Warszawa.

Faworytem pierwszego spotkania był ubiegłoroczny finalista (porażka 2:3 z Zaksą Kędzierzyn-Koźle), półfinalista Ligi Mistrzów i lider ekstraklasy – Jastrzębski Węgiel. Lublinianie, w finałowym turnieju Pucharu Polski, zagrali po raz pierwszy w historii, po niespodziewanym wyeliminowaniu Asseco Resovii Rzeszów.

Jastrzębski Węgiel w finale. Awans w trzech setach

Spotkanie lepiej zaczął LUK, który zdobył trzy pierwsze punkty. Jastrzębianie powoli odrabiali stratę i w końcu udało mu się objąć prowadzenie 9:8. Przy stanie 10:10 dwoma asami serwisowymi popisał się Jurij Gladyr. Mistrzowie Polski utrzymywali minimalną przewagę, aż po atakach Tomasza Fornala i Gladyra odskoczyli na 4 punkty – 20:16.

Lublinianie jednak nie poddali się i, m.in. dzięki trudnej zagrywce Mateusza Malinowskiego, odrobili trzy punkty. Jastrzębianie opanowali jednak chwilowy kryzys i, po autowej zagrywce Alexandre Ferreiry, wygrali pierwszego seta do 21.

Druga partia długo miała bardzo wyrównany przebieg. Potem lublinianie zbudowali dwupunktową przewagę, ale przy prowadzeniu 18:16 pozwolili rywalom na zdobycie czterech kolejnych punktów. Końcówka seta była emocjonująca, bo LUK doprowadził do remisu 23:23.

Ostatecznie jednak skuteczny atak Jeana Patry’ego sprawił, że drużyna z Jastrzębia objęła prowadzenie 2:0 w setach.

Kolejny finał dla jastrzębian. Będzie upragniony puchar?

W ostatniej partii wydawało się, że mistrzowie Polski szybko załatwią sprawę. Przy stanie 16:11 lublinianie, dzięki mocnym zagrywkom Ferreiry odrobili straty, doprowadzając do remisu 16:16. Jastrzębski Węgiel to zbyt doświadczona drużyna, aby taki mecz wypuścić z rąk. Szybko opanowała sytuację, a spotkanie zakończył blokiem Norbert Huber, który został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania.

Jastrzębski Węgiel po raz ósmy w historii klubu awansował do finału, a po raz piąty z rzędu. Tylko raz jednak zdobył Puchar Polski – w 2010 roku.

Jastrzębski Węgiel – LUK Bogdanka Lublin 3:0 (25:21, 25:23, 25:18).

Jastrzębski Węgiel: Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry – Jakub Popiwczak (libero) - Ryan Sclater, Edvins Skruders.

Bogdanka LUK Lublin: Tobias Brand, Jan Nowakowski, Damian Schulz, Alexandre Ferreira, Maciej Kania, Marcin Komenda - Thales Hoss (libero) – Mateusz Malinowski, Maksym Kędzierski, Maciej Krysiak.