Puchar Challenge. Projekt zdobył europejskie trofeum! Wielka gra warszawian we Włoszech

2024-02-27, 22:04

Puchar Challenge. Projekt zdobył europejskie trofeum! Wielka gra warszawian we Włoszech
Siatkarze Projektu Warszawa sięgnęli po Puchar Challenge . Foto: PAP/PA/Valerio Origo/IPA Sport / ipa-ag

Siatkarze Projektu Warszawa zdobyli Puchar Challenge! Drużyna ze stolicy Polski wygrała na wyjeździe z włoskim Vero Volley Monza 3:1. W pierwszym starciu polski zespół także zwyciężył 3:1, a w rewanżu podopieczni Piotra Grabana wygrali dwa pierwsze sety i już wtedy zapewnili sobie trofeum.

  • Drużyna ze stolicy Polski potrzebowała dwóch wygranych setów do historycznego sukcesu. Puchar Challenge jest pierwszym tytułem w historii Projektu
  • Warszawski klub grał już w finale Pucharu Challenge w 2012 roku, ale wówczas lepszy okazał się inny polski klub - AZS Częstochow

Siatkarze ze stolicy Polski sięgnęli po największy sukces w historii klubu. Projekt Warszawa triumfował w Pucharze Challenge - trzecich pod względem ważności rozgrywkach w europejskich pucharach.

Podopieczni Piotra Grabana w finałowym dwumeczu rywalizowali z Vero Volley Monza. W Warszawie polski zespół okazał się lepszy, zwyciężając 3:1.

Projekt Warszawa z Pucharem Challenge. Wystarczyły dwa sety

Oznaczało to, że jeśli Projekt wygra minimum dwa sety we wtorkowym starciu, sięgnie po pierwsze w historii klubu europejskie trofeum. Stołeczny klub w świetnym stylu zapisał na swoim już dwie pierwsze partie i mógł zacząć świętowanie!

Najwięcej emocji było w inauguracyjnej partii. Początkowo to gospodarze przeważali i wypracowali sobie nawet cztery punkty przewagi (11:7). W szeregach warszawian skuteczny był jednak Kevin Tillie (12:12). Mecz się wyrównał i już do końca partii żaden z zespołów nie potrafił odskoczyć rywalom. Jako pierwsi piłkę setową mieli goście i nawet zaczęli świętować. Wideoweryfikacja wykazała jednak, że Bartłomiej Bołądź dotknął siatki przy okazji bloku.

W grze na przewagi lepsi okazali się warszawianie, a seta zakończył efektownym blokiem Tillie (25:@7).

Druga partia od początku do końca była popisem polskiego zespołu. Rozpoczęli ją od prowadzenia 9:2 i ani myśleli się zatrzymywać. Warszawianie grali skutecznie we wszystkich elementach, a ich zagrywka siała postrach we włoskim zespole. W efekcie pewnie triumfowali w drugim secie i mogli już cieszyć się ze zdobycia trofeum (16:25).

Historyczne trofeum Projektu Warszawa. Rezerwowi też pograli

Gdy losy rywalizacji były rozstrzygnięte, zarówno Piotr Graban, jak i jego włoski vis a vis Massimo Eccheli dali szansę gry zmiennikom. Trzecia partia padła łupem Monzy, a czwarta - Projektu. Ostatecznie mecz w dobrym stylu wygrali warszawianie, którzy mogli wreszcie odebrać historyczny puchar.

Historyczne, bo pierwsze trofeum zdobyte przez Projekt. Warszawski klub w 2012 roku miał szansę sięgnąć po Puchar Challenge, ale wówczas w "polskim" finale uległ AZS-owi Częstochowa.

Największe wcześniejsze sukcesy warszawskiej ekipy to wicemistrzostwo Polski sprzed pięciu lat oraz wspomniany finał Pucharu Challenge.

Projekt został czwartym męskim zespołem z Polski, który wywalczył puchar w europejskich rozgrywkach. Wcześniej, poza drużyną z Częstochowy, dokonały tego także Płomień Milowice w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów.

Vero Volley Monza - Projekt Warszawa 1:3 (25:27, 16:25, 25:17, 21:23, 22:25)

Monza: Fernando Krelling, Eric Loeppki, Gabriele Di Martino, Arthur Szwarc, Stephen Maar, Gianluca Galassi, Marco Gaggini (libero) oraz Nik Mujanović, Ran Takahashi, Petar Visić, Francesco Comparioni, Thomas Beretta, Diego Frascio, Flavio Morazzini (libero).

Projekt: Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie, Jurij Semeniuk, Jan Firlej, Artur Szalpuk, Damian Wojtaszek (libero) oraz Linus Weber, Maciej Stępień, Karol Borkowski, Jakub Kowalczyk, Igor Grobelny, Jędrzej Gruszczyński (libero).


Posłuchaj

Trener Piotr Graban zaznacza, że ten sukces to efekt pracy całej drużyny (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Piotr Graban wierzy, że nie jest to ostatnie trofeum Projektu zdobyte w rozgrywkach europejskich (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

  

Czytaj także:

/empe

Polecane

Wróć do strony głównej