Glasgow 2024. Pia Skrzyszowska otarła się o rekord Polski i zdobyła medal. "W końcu mogę uwolnić emocje"

2024-03-04, 07:39

Pia Skrzyszowska zdobyła brązowy medal w biegu na 60 metrów przez płotki podczas halowych mistrzostw świata w Glasgow. Foto: PAP/Adam Warżawa

Pia Skrzyszowska wywalczyła brązowy medal w biegu na 60 metrów przez płotki podczas halowych mistrzostw świata w Glasgow. - Opanowałam swoje emocje, byłam spokojna i chciałam to zrobić. Byłam cierpliwa... i mam brąz - przyznała polska płotkarka w rozmowie z Rafałem Bałą z radiowej Jedynki.

Świetny start Skrzyszowskiej w Glasgow

Pia Skrzyszowska przyjechała do Glasgow jako jedna z głównych polskich nadziei na dobry wynik. 22-latka świetnie spisała się w eliminacjach. Wygrała swoją serię z czasem 7,80 s, co było jej najlepszym wynikiem w obecnym sezonie halowym.

Nasza płotkarka zaprezentowała się znakomicie także w półfinale. Pia Skrzyszowska biegła w pierwszym półfinale i zajęła w nim drugie miejsce z rewelacyjnym czasem - 7,78 s. To wynik zaledwie o 0,01 sekundy słabszy od rekordu Polski Zofii Bielczyk z 1980 roku.

Do rekordu Polski zabrakło, ale jest medal. "Opanowałam swoje emocje, byłam spokojna i chciałam to zrobić"

Łącznie Polka miała trzeci czas półfinałów, więc przed biegiem finałowym apetyty były spore. Start decydującego biegu nie był udany dla Polki, która została nieco w blokach.

Pia Skrzyszowska szybko zaczęła jednak się rozpędzać i na metę wpadła jako trzecia z czasem 7,79 s. Finał mistrzostw w Glasgow stał na kosmicznym poziomie.

Wygrała Devynne Charlton z Wysp Bahama, która poprawiła własny rekord świata. Od niedzieli wynosi on 7,65 s. Srebrny medal wywalczyła Francuzka Cyrena Samba-Mayela - 7,74 s.

- Powtórzyłam moje wyniki z zeszłego roku. Rekord Polski chyba nie jest mi dany, ale jak mamy przy tym zdobywać medale mistrzostw świata, to wystarczy to 7,79 - przyznała Polka w rozmowie z Rafałem Bałą z radiowej Jedynki.

Skrzyszowska nie ukrywała wielkich emocji. Polska płotkarka zdradziła przepis na sukces.

- Ostatnio sobie mówiłam: "Bądź spokojna. Jak chcesz startować w finale igrzysko olimpijskich, to musisz mieć nerwy pod kontrolą". Opanowałam swoje emocje, byłam spokojna i chciałam to zrobić. Byłam cierpliwa... i mam brąz - przyznała.

Szczęśliwy tata, będzie "tydzień luzu"? "W końcu mogę uwolnić emocje"

Ojciec i jednocześnie trener Pii, Jarosław Skrzyszowski, był bardzo szczęśliwy z występu córki.

- Ogromna radość, bo poziom jest niesamowity i cały czas wzrasta, ale Pia sobie poradziła. Zaprezentowała najwyższą formę we właściwym momencie. Emocje były tak spore, że nie udało się pobiec rekordu Polski, o którym myślałem. Nie mówmy jednak o rekordzie. Liczy się wygrywanie, liczą się medale. Jestem z niej dumny, bo świetnie sobie poradziła - zaznaczył.

Dla Pii Skrzyszowskiej to największy sukces w karierze w seniorskiej imprezie na poziomie światowym. Mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki z 2022 roku jest też pierwszą polską medalistką w tej konkurencji na halowych mistrzostwach świata.

- Teraz w końcu mogę uwolnić emocje. Prawdopodobnie mam tydzień wolnego i tydzień "jesz, co chcesz" - czekolada, fast foody. Kiedy mój tata to usłyszy, to pewnie powie: "Nie przesadzaj!" - roześmiała się 22-letnia płotkarka.

Łącznie reprezentacja Polski zdobyła w Glasgow dwa medale. W sobotę wicemistrzynią w biegu na 60 metrów została Ewa Swoboda.

Z Pią Skrzyszkowską rozmawiał Rafał Bała (PR1) 1:04
+

Trenerem Pii Skrzyszowskiej jest jej ojciec, Jarosław Skrzyszowski, który nie krył emocji po sukcesie córki (PR1) 0:21
+

Pia Skrzyszowska: nie byłabym sobą, gdybym nie powiedziała, że chciałabym zostać mistrzynią, ale trzecie miejsce też mnie cieszy. Jestem w topie światowym!