Premier League. Derby Londynu nie porwały. West Ham urwał punkty Tottenhamowi

2024-04-02, 23:51

Tottenham zaledwie zremisował z West Hamem we wtorkowym meczu 30. kolejki Premier League. Foto: PAP/EPA/DAVID CLIFF

We wtorkowych meczach 31. kolejki Premier League faworyci nie zachwycili - Newcastle straciło punkty w ostatnich minutach meczu z Evertonem, zaś Tottenham nie potrafił pokonać West Hamu w londyńskich derbach.

Premier League. Rozczarowujące derby Londynu

31. kolejka Premier League rozpoczęła się od meczu Newcastle z Evertonem. Faworyta nie było trudno wskazać i potwierdzenie wyższych notowań "Srok" przyszło już po kwadransie gry, kiedy do siatki trafił Isak. Gospodarze, którzy w weekend popisali się kapitalnym powrotem w meczu z West Hamem, ale jednocześnie muszą mierzyć się z prawdziwą plagą kontuzji, wydawali się pewnie zmierzać po zwycięstwo, w drugiej części gry zdobyli kolejnego gola, który jednak nie został uznany po analizie VAR - na spalonym był Dan Burn.

Everton nie zamierzał rezygnować z walki o punkty i mimo przewagi rywali zdołał stworzyć sobie kilka sytuacji, a kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry dopiął swego. Z rzutu karnego do siatki trafił Calvert-Lewin, sprawiając pierwszą niespodziankę tego wieczoru. Newcastle ma czego żałować, ponieważ było zespołem znacznie lepszym, jednak po raz kolejny w tym sezonie nie zdołało przełożyć tego na końcowy wynik.

Przełamanie w bardzo ważnym momencie znaleźli piłkarze Nottingham Forest, którzy zaciekle walczą o utrzymanie. Okazała wygrana z grającym w kratkę Fulham na własnym boisku dała im oddech przed kolejną odsłoną gry o pozostanie w Premier League. Zadecydowała tu przede wszystkim świetna skuteczność pod bramką rywali - gospodarze przez większość spotkania oddawali inicjatywę londyńczykom, którzy nie zrobili jednak z tego żadnego użytku i stać ich było tylko na jednego gola.

Po trzecie kolejne zwycięstwo sięgnęli piłkarze Bournemouth, którzy w końcówce sezonu radzą sobie naprawdę dobrze. Tym razem skromnie pokonali Crystal Palace 1:0, a jedynego gola w tym meczu zdobył Justin Kluivert. Burnley zremisowało 1:1 z Wolves, a największe emocje miał zagwarantować mecz West Hamu z Tottenhamem, który kończył ten dzień z Premier League.

"Spurs" szybko wyszli na prowadzenie za sprawą Brennana Johnsona, który z najbliższej odległości wykorzystał dogranie Wenera, nie dając żadnych szans na skuteczną interwencję Łukaszowi Fabiańskiemu.

"Młoty" szybko odrobiły straty, dobrze rozgrywając rzut rożny, po którym piłkę niezbyt czystym uderzeniem głową (czyt. plecami) skierował do siatki Zouma. Od tego momentu kibice z utęsknieniem czekali na to, jak rozwiną się boiskowe wydarzenia, jednak gospodarze nie byli skłonni do huraganowych ataków, a ich rywale mieli poważne problemy, by przedrzeć się przez dobrze ustawioną defensywę piłkarzy Davida Moyesa. Trudno dziwić się kibicom, którzy z chęcią zobaczyliby za sterami innego menedżera, biorąc pod uwagę dość toporny futbol, który prezentuje w tym sezonie West Ham. Trudno jednak dyskutować z tym, że dorobek punktowy nie wygląda źle, klubowa gablota wzbogaciła się o europejskie trofeum po raz pierwszy od czterech dekad, styl wciąż jednak pozostawia wiele do życzenia.

Druga połowa derbów Londynu była nieco lepsza, dużo działo się zwłaszcza w końcówce, kiedy Tottenham przejął inicjatywę i rozpaczliwie szukał gola, ale najpierw Udogie trafił z bliska w środek bramki Fabiańskiego, później zaś okazję na kontrę zmarnował Kulusevski. Kilka minut doliczonego czasu gry, w którym można było mówić o naprawdę intensywnej i emocjonującej grze, to jednak zdecydowanie zbyt mało, by mówić o meczu na poziomie, którego oczekiwali fani Premier League.