Dominator kończy karierę przedwcześnie. Riiber jest przewlekle chory
Norweg Jarl Magnus Riiber, pięciokrotny triumfator Pucharu Świata w kombinacji norweskiej oraz lider klasyfikacji tegorocznego sezonu, zapowiedział w środę, że z powodu poważnych problemów zdrowotnych podjął decyzję o zakończeniu kariery sportowej.
2025-01-29, 12:55
27-letni Riiber, mający w dorobku 76 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata potwierdził, że choroba Leśniowskiego-Crohna, z którą się zmaga, nie została wyleczona.
- Mam coraz większe problemy z utrzymaniem wysokiej kondycji fizycznej, pobyty w szpitalu nie pozwalają na dobre przygotowanie. Chcę także więcej niż dotychczas spędzać czasu z rodziną - powiedział Riiber podczas konferencji na dwa dni przed kolejnymi zawodami PŚ w Seefeld.
Ostatnie tygodnie wielkiej kariery
W nadchodzący weekend Norweg wystartuje kontrolnie w Seefeld, aby sprawdzić formę przed kolejnymi zawodami w Estonii i później w mistrzostwach świata w norweskim Trondheim.
- Nie jestem pewien, czy będę w stanie startować do końca sezonu. Zadecydują o tym dwa najbliższe sprawdziany. Zobaczymy... Mogę tylko potwierdzić, że jestem już gotowy otworzyć nowy rozdział w swoim życiu - podkreślił ośmiokrotny medalista mistrzostw świata.
Dodał, że decyzja o zakończeniu kariery była podjęta już na przełomie października i listopada ubiegłego roku, teraz potwierdziły ją starty w nowym sezonie. - Nie jestem sobą z ubiegłych lat - zauważył norweski kombinator.
Riiber jest trzecim doskonałym sportowcem norweskim, który zapowiedział zakończenie kariery. Wcześniej poinformowali o tym czołowi biathloniści świata bracia Johannes Thingnes i Tarjei Boe.
Groźna choroba jelit
Choroba Leśniowskiego i Crohna należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego – od jamy ustnej do odbytu. Leczenie obejmuje modyfikację trybu życia, dietę, leczenie farmakologiczne i chirurgiczne.
Jej charakterystyczną cechą są odcinkowe zmiany zapalne w jelicie cienkim lub grubym, przedzielone fragmentami zdrowymi.
Choroba ma przebieg przewlekły, wieloletni, zwykle naprzemiennie występują okresy zaostrzeń i remisji, ale też często objawy utrzymują się stale i powodują znaczną niepełnosprawność oraz konieczność operacji z powodu powikłań.
- Paweł Wąsek lepszy niż Adam Małysz. To zestawienie nie pozostawia wątpliwości
- Paweł Wąsek polubił latanie. "Mam fory u sędziów"
- Paweł Wąsek z życiowym wynikiem! Kapitalne loty Polaka w Oberstdorfie
Źródła: PolskieRadio24.pl, PAP, empe
REKLAMA
REKLAMA