more_horiz
Wiadomości

110. urodziny Alfa Romeo. Pierwszy producent, który zdobył tytuł w Formule 1

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:07
110 lat temu 24 czerwca w Mediolanie powstała legendarna Alfa Romeo (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Włoski producent jest również pierwszym, który zwyciężył w mistrzostwach świata Formuły 1 za sprawą Giuseppe "Nino" Fariny, który za kierownicą modelu 158 Alfetta zdobył tytuł. Rok później w samochodzie 159 wyczyn ten powtórzył Juan Manuel Fangio.
Muzeum Alfy Romeo w Arese
Muzeum Alfy Romeo w AreseFoto: materiały prasowe/media.fcaemea.com
  • Od 2017 roku Alfa Romeo była sponsorem zespołu Sauber w Formule 1. W 2019 roku zmieniono nazwę na Alfa Romeo
  • W sezonie 2020 zespół nosi nazwę Alfa Romeo Racing Orlen. Kierowcą rezerwowym ekipy z Hinwil jest Robert Kubica
  • Alfa rywalizowała też w niemieckiej serii DTM. W 1993 roku mistrzem został Nicola Larini w samochodzie Alfa Romeo 155 V6 TI
PAP Farina 1200.jpg
Formuła 1: wszystko zaczęło się na Silverstone. 70 lat od pierwszego wyścigu w historii MŚ

>>> KALENDARZ FORMUŁY 1 W SEZONIE 2020

Włoska marka jest nierozerwalnie związana z motorsportem. Alfa jest pierwszym producentem, który wygrał premierowy wyścig Grand Prix oraz inaugurację cyklu mistrzostw świata F1. Dwa lata z rzędu dominowali Farina i Fangio w Alfettach 158/159.

Ważnymi postacią w historii Alfy są m.in. Francuz Pierre Alexandre Darracq, który zaczynał od produkcji rowerów, by później poświęcić się pasji do motoryzacji. Przełomowym momentem był wybuch I wojny światowej, podczas której firma A.L.F.A rozpoczęła produkcję na potrzeby wojska.

Po wojnie Nicola Romeo zdecydował się wykupić będącą w upadłości firmę A.L.F.A i ta wkroczyła na nową ścieżkę rozwoju. Zdecydował się na sprzedaż samochodów pod obecną nazwą Alfa Romeo, dodając swoje nazwisko.


Obecnie zespół występuje pod nazwą Alfa Romeo Racing Orlen. Podstawowymi kierowcami są Fin Kimi Raikkonen i Włoch Antonio Giovinazzi. Kierowcą rezerwowym jest Robert Kubica.

Dla upamiętnienia ważnej rocznicy stanowiącej kamień milowy w historii motoryzacji, jakim może poszczycić się niewielu producentów samochodów, Alfa Romeo świętuje swoje 110. urodziny, otwierając ponownie drzwi swojego Muzeum w Arese. Wszystko z zachowaniem wszystkich aktualnie przewidzianych zasad  bezpieczeństwa.

BeFunky-collage F1 1200F.jpg
Vettel ruszył lawinę. Ricciardo w McLarenie, Sainz w Ferrari - transfery w F1 [KOMENTARZ]

Muzeum Alfy Romeo w Arese, na obrzeżach Mediolanu, to prawdziwe centrum marki, w którym znajduje się ponad 200 zabytkowych samochodów. To idealne miejsce, aby świętować 110. rocznicę marki. W ramach specjalnego prezentu dla wszystkich fanów i "Alfistów" na całym świecie, Alfa Romeo oferuje teraz możliwość zwiedzania pomieszczeń magazynowych muzeum, w których znajduje się ukryta na co dzień kolekcja, zachęcając zwiedzających do obejrzenia dodatkowych 150 samochodów oraz pucharów, silników samochodowych, lotniczych i morskich, czy dzieł sztuki. Kolekcję podzielono na 18 stref tematycznych, od pierwszych samochodów marki, jak 20/30 ES, po modele wyścigowe, wśród których znajdują się samochody Formuły 1 i Formuły Indy.

. 

. 

Czytaj także:

/PolskieRadio24.pl/fcaemea.com

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także