more_horiz
Wiadomości

Polski himalaista rusza zimą na K2. Waldemar Kowalewski zaatakuje "bez dodatkowego tlenu i solo"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 14:26
"20.12.2020 rozpoczynamy ekspedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów K2 (8611m)" - poinformował Waldemar Kowalewski. Wspinacz K2 zdobył latem 2019 roku, ale ma też na koncie próbę zimową.
Waldemar Kowalewski
Waldemar Kowalewski Foto: FB/Waldemar Kowalewski

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym zimą nie stanął żaden człowiek. Polacy mają na koncie najwięcej szczytów ośmiotysięcznych, które zdobyli o tej porze roku - zdobyli 10 spośród 14 ośmiotysięczników. Zimowy podbój najwyższych szczytów rozpoczęli od Everestu, najwyższy szczyt Ziemi zdobyli 17 lutego 1980 roku (Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki).

Everest 1980 banner.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

W czerwcu 2020 roku Polski Himalaizm Zimowy poinformował, że zimą 2020 roku nie wyruszy polska wyprawa na K2 (8611 m). Plany polskich himalaistów, którzy działają w ramach programu PHZ im. Artura Hajzera pokrzyżował koronawirus.

"Nie możemy sobie pozwolić na narażanie zdrowia potencjalnych uczestników” – wyjaśnił Piotr Tomala, kierownik programu PHZ im. Artura Hajzera. Pierwotnie wspinacze z PHZ akcję zimową planowali na sezon 2019/20, ale przełożono ją ze względu na kłopoty kadrowe – kontuzje i problemy zdrowotne wyeliminowały wówczas z udziału kilku czołowych himalaistów, co w znaczący sposób zmniejszyło szanse na powodzenie wyprawy.

Czytaj także:

Próbę zdobycia K2 podejmie jednak Waldemar Kowalewski, który dołączy do ekipy Seven Summit Treks (cały skład nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzony, ale w ekipie ma być między innymi Katalończyk Sergio Mingote).

"20.12.2020 rozpoczynamy ekspedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów k2 mierzący 8611m, w rejonie Pakistan Karakorum - czytamy na profilu wspinacza".

Dla Kowalewskiego będzie to trzecie spotkanie z K2 - w Karakorum działał już zima 2019 roku, a potem w lipcu tego roku stanął na szczycie. 

collage k2 1200 F.jpg
K2 dla Polaków nie zimą 2020/2021. Czy szczyt poczeka na biało-czerwonych?

"Ogólnie rozpocznę 12 ekspedycję na ośmiotysięcznik z których sukcesem zakończyłem 5. Jednak ta długa droga, gdzie każda ekspedycja trwa blisko 2 miesiące, pokazała mi i nauczyła czego góry nie wybaczają, gdzie można i co poprawić podczas akcji górskiej. Brutalne zderzenie z zimową ścianą z zimowymi szalenie trudnymi warunkami tam panującymi nawet w bazie, już przeszedłem, szczyt natomiast latem zdobyłem. Jestem gotowy aby to zrobić, dam z siebie wszystko. Będę pracować dla zespołu, będę poręczować własnymi linami odcinki drogi. Zbudujemy igloo" - napisał wspinacz.  

Kowalewski zapewnił, ze akcję górską będzie prowadził bez dodatkowego tlenu i solo.

K2 winter zima 2020 20.12.2020 rozpoczynamy expedycję mającą na celu zdobycie nieugiętego szczytu wszystkich szczytów k2...

Opublikowany przez Waldemara Kowalewskiego Czwartek, 5 listopada 2020

W sezonie zimowym 2019/20 pod K2 działała międzynarodowa wyprawa pod kierownictwem Nepalczyka Mingmy Gyalje Sherpy, ale nie osiągnęła nawet 6500 m. Była to szósta zimowa próba na drugim co do wysokości i jednym z najtrudniejszych technicznie szczytów. Rok wcześniej o wejście na Czogori ("Rozległa góra"), jak nazywany jest szczyt w dialekcie zamieszkujących ten region ludów, walczyły dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m, zaś Rosjanie ok. 7400 m, gdzie zatrzymały ich w dalszej walce niebezpieczne szczeliny.

Rekord wysokości zimowego himalaizmu na tym pięknym szczycie o kształcie piramidy, nazywanym przez Chińczyków Qogir ("Wspaniała Góra") należy do Polaków i Denisa Urubki, mającego od 2015 r. polskie obywatelstwo. W sezonie 2002/03 wyprawa Netia K2 Expedition - pod kierownictwem Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum - działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski dotarli do wysokości 7650 m.

Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA


Po raz pierwszy atakowała K2 zimą, na przełomie 1987 i 1988 roku, międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady. Polska narodowa wyprawa próbowała następnie zdobyć szczyt zimą 2018 r.

Czytaj także:

/ah

Zobacz więcej na temat: góry Himalaje SPORT

Zobacz także

Zobacz także