more_horiz
Wiadomości

Nie tylko Kubica i Śmiechowski. Kolejny Polak wystartuje w ELMS

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 18:02
Mateusz Kaprzyk obok Roberta Kubicy (WRT) i Jakuba Śmiechowskiego (Inter Europol Competition) będzie kolejnym Polakiem, który wystartuje w sezonie European Le Mans Series (ELMS). 19-letni kierowca będzie reprezentował barwy włoskiej ekipy Eurointernational - mistrzów klasy LMP3 z sezonu 2019.
Mateusz Kaprzyk
Mateusz KaprzykFoto: Facebook/Mateusz Kaprzyk - Racing Driver
  • Start sezonu ELMS w Barcelonie w dniach 17-18 kwietnia
  • Mateusz Kaprzyk będzie najmłodszym zawodnikiem w stawce

Kierowca z Katowic będzie najmłodszym zawodnikiem w całej stawce. Do rywalizacji ruszy ze wsparciem PKN Orlen.
Kartingowy mistrz Polski z sezonu 2017, Kaprzyk w wyścigach samochodowych debiutował w 2019 roku, stając na podium już w swoim pierwszym starcie w klasie GT4, a następnie awansując do kategorii LMP3 w międzynarodowym cyklu Ultimate Cup Series.

TT ELMS Kubica 1200F.jpg
ELMS: zmiany w LMP2, Kubica zwolni

Rok temu zawodnik z Katowic rywalizował w prestiżowych, międzynarodowych mistrzostwach Włoch Formuły 4, punktując jako pierwszy Polak w ich historii.

W tym sezonie 19-latek ponownie wsiada za kierownicę 460-konnego prototypu kategorii LMP3, w którym wystartuje w pełnym cyklu mistrzostw Europy European Le Mans Series.

Młody Polak dołączył do włoskiego zespołu Eurointernational. Ekipa prowadzona przez słynnego Antonio Ferrariego od ponad trzydziestu lat rywalizuje w wyścigach bolidów, prototypów i samochodów GT, zarówno w Europie, jak i w USA, mając na swoim koncie 44 tytuły mistrzowskie, 245 zwycięstw i 628 podiów na 846 startów.

Zmiennikami Mateusza za kierownicą Ligiera z numerem 11 będą Holender Joey Alders, mistrz azjatyckiej Formuły 3 oraz doświadczony Włoch Andrea Dromedari, ubiegłoroczny triumfator cyklu Ligier European Series.
W pierwszym z sześciu czterogodzinnych wyścigów ELMS, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Barcelonie o godzinie 11.00, do rywalizacji staną kierowcy z 29 państw z całego świata, podzieleni na 42 załogi, w tym 16 w klasie LMP3.

👍 Mój pierwszy dzień w European Le Mans Series był długi i intensywny, ale udany! 🤩 W pierwszej sesji wykręciliśmy...

Opublikowany przez Mateusza Kaprzyka - Racoga Driver Poniedziałek, 12 kwietnia 2021


Kolejne wyścigi także odbędą się na torach znanych z Formuły 1: Red Bull Ringu, Paul Ricard, Monzy, Spa-Francorchamps i Portimao. Bezpośrednie relacje ze wszystkich rund ELMS polscy kibice będą mogli śledzić zarówno w telewizji, jak i na oficjalnym kanale YouTube serii ELMS.

Fotoram ELMS 1200F.jpg
Z kim będzie rywalizował Kubica? Trzy polskie zespoły na liście zgłoszeń ELMS

W poniedziałek i wtorek odbyły się oficjalne, dwudniowe testy EMLS, tzw. Prolog. Zespół Mateusza Kaprzyka rozpoczął testy uzyskując najlepszy czas w klasie w pierwszej poniedziałkowej sesji.- Jestem bardzo podekscytowany debiutem w tak prestiżowej serii jak ELMS – mówi Mateusz Kaprzyk. - Wiem, że przede mną ogromne wyzwanie, tym bardziej że będę najmłodszym i z pewnością najmniej doświadczonym kierowcą w całej stawce. Trafiłem jednak pod skrzydła bardzo doświadczonego, ambitnego i utytułowanego zespołu, dlatego jestem przekonany, że czeka nas udany sezon. Znam już większość torów, samochód i specyfikę wyścigów długodystansowych, dlatego sam również stawiam sobie poprzeczkę wysoko, a najlepszy czas w pierwszej sesji to dobry znak. Jednocześnie jestem dumny i wdzięczny, że będę mógł stanąć do walki ze wsparciem tak solidnego partnera, jak PKN Orlen. Cieszę się także, że nie będę w tym roku jedynym polskim akcentem w serii ELMS. Liczę, że damy polskim kibicom mnóstwo emocji i radości - przyznał 19-latek. 

Kalendarz ELMS 2021:

17-18 kwietnia Barcelona
15-16 maja Red Bull Ring
10-11 lipca Monza
28-29 sierpnia Le Castellet
18-19 września Spa-Francorchamps
23-24 października Portimao

Czytaj także:

red/Facebook/Mateusz Kaprzyk - Racing Driver

Zobacz także

Zobacz także