more_horiz
Wiadomości

Poważne kłopoty GKS-u Katowice. Zasłużony klub czeka upadek?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:40
W wyniku kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych piłkarski klub GKS Katowice musi uregulować 4 miliony złotych zaległości, które powstały w latach 2014-2019. Czterokrotny wicemistrz Polski nie zgadza się z tą decyzją i zamierza skierować sprawę do sądu.
Mecz GKS-u Katowice
Mecz GKS-u KatowiceFoto: print screen/YouTube/GIEKSATV

Kontrola jaką przeprowadził ZUS w klubie z ul. Bukowej nie przyniosła pozytywnych informacji. Jak informuje "Dziennik Zachodni" obecne problemy to efekt podwójnych kontraktów jakie podpisywano z zawodnikami w okresie 2014-2019. Umowy były zawierane nie tylko ze spółką, ale również z "Fundacją Sportowe Katowice", na rzecz której piłkarze mieli świadczyć określone aktywności. 

górski serwis grafika 1200 .jpg
SERWIS SPECJALNY - KAZIMIERZ GÓRSKI

Według raportu zadłużenie klubu wobec ZUS-u wynosi 3,35 mln złotych, z kolei 600 tysięcy złotych to odsetki. 

Raport i komunikat klubu

Zarząd Spółki GKS GieKSa Katowice S.A. informuje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Chorzowie przeprowadził kontrolę u płatnika składek Fundacja Sportowe Katowice z siedzibą w Katowicach oraz w GKS GieKSa Katowice S.A. Kontrolą został objęty okres od stycznia 2014 r. do października 2019 r. Przedmiotem kontroli było sprawdzenie prawidłowości i rzetelności obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek, do których pobierania zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W wyniku kontroli Spółka otrzymała decyzje, w których organ stwierdził, że w przypadku 49 zleceniobiorców, będących jednocześnie pracownikami Fundacji Sportowe Katowice z siedzibą w Katowicach, rozdzielenie wykonywanej pracy na dwie różne umowy, tj. umowę o pracę i umowę zlecenie umożliwiło uzyskiwanie korzyści związanych z obniżeniem kosztów prowadzenia działalności zminimalizowanie obowiązku składkowego. W konsekwencji organ stwierdził, że ww. zleceniobiorcy z tytułu zatrudnienia w ramach umowy zlecenie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu a podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinno być zdaniem ZUS - wynagrodzenie otrzymane również z tytułu umowy zlecenie.

Z wstępnych wyliczeń Emitenta wynika, że jego zobowiązanie wobec ZUS wyliczone w oparciu o otrzymane decyzje wynosi 3.335.613,75 zł. Do kwoty tej doliczone powinny zostać odsetki, wynoszące na dzień sporządzenia raportu ok. 600 000,00 zł.

FB Raków Częstochowa 1200F.jpg
Ekstraklasa: mecz Raków - Piast w Częstochowie. Triumfatorzy Pucharu Polski ponownie zagrają w domu

Emitent uważa, że stanowisko organu rentowego jest błędne i winno zostać skorygowane w toku sądowej kontroli. Wobec powyższego Spółka podejmie kroki przewidziane przepisami prawa i złoży do Sądu odwołania od ustaleń kontroli ZUS.

O wynikach postępowań sądowych i ewentualnych decyzjach Zarządu Spółki w tej sprawie Emitent informować będzie w kolejnych komunikatach.

***

Obecnie GKS Katowice jest wiceliderem eWinner 2. Liga. "Gieksa" po 28. kolejkach ma dwa punkty straty do lidera Górnika Polkowice (61 pkt), co daje premię do gry w Fortuna 1. Liga. GKS ma tylko punkt przewagi nad trzecią Chojniczanką Chojnice, ale ma także dwa zaległe mecze. Zespół w tamtym sezonie przegrał baraże o awans na zaplecze Ekstraklasy. Od sezonu 2019/2020 katowiczanie grają w drugiej lidze. 

W następnym spotkaniu GKS Katowice zagra na wyjeździe z drużyną KKS Kalisz. 

Czytaj także:

W przeszłości "Gieksa" czterokrotnie zostawała wicemistrzem Polski (1988, 1989, 1992, 1994). Na swoim koncie ma również trzy krajowe puchary (1986, 1991, 1993), dwa Superpuchary (1991, 1995) czy grę w 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów i Pucharu UEFA. 

Ostatni raz GKS grał w najwyższej klasie rozgrywkowej w 2004 roku, kiedy po problemach finansowych i nie otrzymaniu licencji na grę w drugiej lidze w 2005 roku, zespół rozpoczął rundę jesienną sezonu 2005/2006 od występu na czwartym stopniu rozgrywkowym. 

red/Katowice.naszemiasto.pl/Dziennik Zachodni

Zobacz także

Zobacz także