Kajakarstwo górskie: Zwolińska i Majerczak jadą na igrzyska Tokio 2020

2021-05-08, 13:40

Klaudia Zwolińska. Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Polska kajakarka górska Klaudia Zwolińska zakwalifikowała się do finału konkurencji K1 na mistrzostwach Europy we włoskiej miejscowości Ivrea. Dzięki temu 22-latka wywalczyła kwalifikację do polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Tokio.

• Prawo startu podczas zawodów w stolicy Japonii w K1 uzyskał także Krzysztof Majerczak
  • Bezbłędny przejazd nie dał jednak aktualnemu młodzieżowemu wicemistrzowi Europy awansu do finału. Polak uplasował się ostatecznie na 12. pozycji

Tytuły mistrzowskie zdobyli Czech Vit Prindis i Austriaczka Corinna Kuhnle.

W sobotę w Ivrei w K1 mężczyzn i kobiet do wzięcia była jedna przepustka olimpijska dla tego kraju, który jej nie wywalczył w mistrzostwach świata w hiszpańskiej miejscowości Seu d’Urgell w 2019 roku. Polacy nie musieli więc oglądać się na zawodników z 11 czołowych państw. Rywalizowali z Węgrami, Irlandią, Belgią i Ukrainą.

Zwolińska przyznaje, że popełniła dziś na torze minimalny błąd (IAR) 0:29
+

- Wszystko się rozstrzygnęło w półfinale. Krzysiek, który jest ubiegłorocznym wicemistrzem Europy młodzieżowców, zdobył kwalifikację, mimo że nie awansował do 10-osobowego finału. Wystarczyła 12. lokata w półfinale. Nasi bezpośredni rywale też nie weszli do finału - powiedział wiceprezes PZKaj Bogusław Popiela.

Michał Pasiut zajął 27. miejsce, a Mateusz Polaczyk, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy w Pradze, pogrzebał swoje szanse już w czwartek, nie awansując do 40-osobowego półfinału.

W slalomie K1 kobiet Polki zapewniły sobie jedno miejsce startowe na igrzyskach już dwa lata temu w Seu d’Urgell, ale start w Ivrei był ważny ze względu na wewnętrzną rywalizację między Zwolińską a olimpijką z Londynu i Rio de Janeiro Natalią Pacierpnik. Lepsza okazała się młoda zawodniczka Startu Nowy Sącz, której do medalu zabrakło tylko 0,65 s. Pacierpnik zajęła 21. miejsce.

W niedzielę Zwolińska będzie jeszcze walczyła o kwalifikację w C1, podobnie jak druga z reprezentantek Polski Aleksandra Stach. W C1 mężczyzn na igrzyska pojedzie Grzegorz Hedwig, niezależnie od wyniku w Ivrei.

"
Opublikowany przez Polski Związek Kajakowy/Polish Canoe Federation Sobota, 8 maja 2021

- W naszych wewnętrznych eliminacjach, na które składały się mistrzostwa świata w Hiszpanii, dwa Puchary Polski w Krakowie i te zawody w Ivrei, Grzegorz Hedwig osiągnął tak dużą przewagę nad Kacprem Sztubą i Szymonem Zawadzkim, że w niedzielę może sobie pozwolić na porażkę z nimi. Ale wierzę w Grzegorza. Jest w bardzo dobrej dyspozycji i pewnie będzie chciał powalczyć o finał, a może o coś więcej - dodał Popiela.

Wśród mężczyzn najlepszy był Czech Vit Prindis. Do 10-osobowego finału nie dostał się najlepszy z Polaków, Krzysztof Majerczak. Ukończył zawody na 12. miejscu, ale wywalczył kwalifikację na igrzyska w Tokio, bo zawodnicy z innych aspirujących do awansu krajów - takich jak Belgia, czy Ukraina - byli słabsi (IAR) 0:17