more_horiz
Wiadomości

Kto za Heynena? Byli trenerzy kadry nie mają wątpliwości. "Jest idealnym kandydatem"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 14:11
Wybór selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce zbliża się wielkimi krokami. Na temat kandydatów z byłymi trenerami kadry, Edwardem Skorkiem i Ryszardem Boskiem, rozmawiał Cezary Gurjew z Polskiego Radia.
Michał Winiarski, Trefl Gdańsk
Michał Winiarski, Trefl GdańskFoto: print screen/treflgdansk.pl

W poniedziałek nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej został Sebastian Świderski. Dzień później po raz pierwszy pojawił się w swoim biurze i rozpoczął urzędowanie. Przed nim wiele ważnych decyzji, a jednymi z pierwszych będzie wybór trenerów reprezentacji siatkarek i siatkarzy. 

Faworytem do objęcia stanowiska szkoleniowca drużyny narodowej mężczyzn jest Serb Nikola Grbić, który wraz z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle w minionym sezonie triumfował w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Edward Skorek, selekcjoner kadry siatkarskiej w latach 1990-1992, nie ma wątpliwości. Jego zdaniem nadszedł czas na polskiego trenera. 

Posłuchaj
00:29 Skorek o polskich trenerach.mp3 Edward Skorek uważa, ze polscy trenerzy gwarantują odpowiednią jakość i mają duży potencjał (IAR)

- Mieliśmy już wielu szkoleniowców zagranicznych. Wbrew pozorom ta młodzież, którą obecnie mamy, została wyszkolona przez polskich trenerów. Myślę, że najwyższy czas, nie tylko w klubach, ale i reprezentacji, by nasi trenerzy powinni przejmować stery. Jest kilku młodych, perspektywicznych kandydatów - Andrzej Kowal, Mariusz Sordyl i Michał Winiarski. Mamy ludzi, którzy mogliby się podjąć pracy z polską kadrą - stwierdził.

PAP Świderski 1200.jpg
Sebastian Świderski nowym prezesem PZPS. Legenda stanie na czele polskiej siatkówki

Jego zdanie podziela Ryszard Bosek, który prowadził Biało-Czerwonych w latach 2000-2001, który zawęża poszukiwania do konkretnego kandydata, jakim jest aktualny trener gdańskiego Trefla oraz były reprezentant Polski, Michał Winiarski.

- Od dawna uważam, że idealnym kandydatem jest Winiarski. Obserwuję, jak prowadzi zespół Trefla, ma ogromne doświadczenie jako zawodnik, nie ulega to żadnym wątpliwościom. Nawet najlepsi zawodnicy nie mogą kontestować jego osiągnięć. Znam go jako człowieka wyważonego i ambitnego - przyznał Bosek.

Posłuchaj
00:41 Bosek o Winiarskim.mp3 Ryszard Bosek uważa Michała Winiarskiego za idealnego kandydata do przejęcia polskiej kadry (IAR)

- Ma doświadczenie także jako drugi trener. Spędził dużo czasu przy świetnym szkoleniowcu, jakim jest Roberto Piazza. W obecnym klubie udowadnia, że daje sobie radę zaróno z młodymi, jak i ze starszymi siatkarzami. Polscy trenerzy młodszego pokolenia pokazali, że są gotowi na coraz większe wyzwania. Michał także - dodał były selekcjoner.

Faworytem do przejęcia kadry pozostaje Serb Nikola Grbić, jednak prezes Świderski chciałby porozmawiać także z innymi kandydatami, by wysłuchać ich pomysłów. Coraz częściej powtarzające się głosy nt. Winiarskiego mogą spowodować zmianę w kontekście faworytów do objęcia funkcji selekcjonera.

Czytaj także:

JK

Zobacz także

Zobacz także