more_horiz
Wiadomości

Ekstraklasa. Przełom w Mielcu. Prezes Stali: projekt "Ratujemy Stal" ziścił się

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 14:25
Prezes Stali Mielec Jacek Klimek poinformował, że projekt "Ratujemy Stal Mielec" powiódł się. Spółka Enervigo z Mielca - którą prowadzą ją Piotr Andrusiewicz i Krzysztof Kapinos - zakupi 16 proc. akcji klubu występującego w piłkarskiej Ekstraklasie.
Na obiekcie w Mielcu odbyła się konferencja prasowa, której głównym tematem była sytuacja finansowa drużyny piłkarskiej Ekstraklasy Stali Mielec
Na obiekcie w Mielcu odbyła się konferencja prasowa, której głównym tematem była sytuacja finansowa drużyny piłkarskiej Ekstraklasy Stali MielecFoto: PAP/Darek Delmanowicz
  • Największe sukcesy Stali przypadają na lata 70. XX wieku. Klub wywalczył dwa mistrzostwa Polski — w sezonach 1972/1973 i 1975/1976
  • Prócz mistrzostwa Polski mielczanie dotarli również do ćwierćfinału Pucharu UEFA w sezonie 1975/1976
  • W zespole Stali Mielec występowali czołowi polscy piłkarze: Henryk Kasperczak, Grzegorz Lato, Jan Domarski, Andrzej Szarmach czy Zygmunt Kukla

Stal Mielec uratowana?

Ta transakcja oznaczać będzie zasilenie klubowego konta - który ostatnio przeżywała poważne kłopoty finansowe - kwotą 3 milionów 200 tysięcy złotych. Mieleccy piłkarze rywalizują w Ekstraklasie.

- Zakończyły się negocjacje z inwestorami i pożyczkodawcami. Problem nazywa się pięć milionów złotych. Luka budżetowa nie pozwoliłaby nam dograć do końca sezonu. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że spokojnie dogramy. Projekt "Ratujemy Stal Mielec" ziścił się. Witamy na pokładzie inwestora strategicznego, inwestora mniejszościowego i cztery podmioty lokalne, które użyczą nam pieniędzy na długi czas i na dobrych warunkach - powiedział prezes Klimek podczas środowej konferencji prasowej.

Podczas niej poinformowano też, że hiszpańska spółka Almerimar Natural Produce zakupi 2,3 proc. akcji za 450 tysięcy złotych. Ponad milion złotych zgromadzili natomiast mieleccy biznesmeni, prowadzący lokalnie swoje interesy i mocno kibicujący Stali Mielec.

Dwukrotny mistrz Polski walczy o przetrwanie

Jak dodał Klimek, te środki nie mogą zostać przeznaczone na rozwój klubu, ale na bieżącą działalność: "Muszą nam pozwolić przetrwać do czerwca. Będziemy bardzo mocno zwracać uwagę na wydatkowanie tych kwot, spłacanie zobowiązań, regulowanie wynagrodzeń".

Przypomniał, że trwa internetowa zbiórka na zrzutka.pl/dlastali: "Mamy nadzieję, że przekroczymy tam 300 tys. zł.".

Od kilku miesięcy Stal Mielec przeżywa duże trudności finansowe. Już wcześniej pomóc klubowi zdecydowały się władze miasta. Na początku listopada podpisano umowę pomiędzy Gminą Miejską a FKS (900 tys. złotych za promocję Mielca).


Piłkarze Stali w tabeli Ekstraklasy, zajmują 10. miejsce z dorobkiem 21 punktów. Najbliższe spotkanie ligowe rozegrają w piątek. Na swoim stadionie zmierzą się z Wisłą Płock.

Komentator sportowy i dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Janisz ocenia wyniki Złotej Piłki:

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także