more_horiz
Wiadomości

Co z meczem w Moskwie? Rosjanie odpowiedzieli na komunikat PZPN: polityczna akcja

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 06:00
We wtorek Polski Związek Piłki Nożnej złożył zapytanie do FIFA w sprawie barażowego meczu w Moskwie między Rosją i Polską. Sprawa ma związek z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy i rosyjską agresją na ten kraj. Na odpowiedź gospodarzy nie trzeba było długo czekać. 
Reprezentacja Polski w marcu zmierzy się w Moskwie z Rosją w barażach o mistrzostwa świata w Katarze
Reprezentacja Polski w marcu zmierzy się w Moskwie z Rosją w barażach o mistrzostwa świata w KatarzeFoto: East News/Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Rosja - Polska. PZPN chce wyjaśnień od FIFA

"W związku z napiętą sytuacją polityczną na terenie Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, a także możliwej dalszej eskalacji i rozpoczęcia konfliktu zbrojnego, Polski Związek Piłki Nożnej zwrócił się do FIFA o pilne wyjaśnienie kwestii związanych z organizacją meczu baraży mistrzostw świata Rosja – Polska, zaplanowanego na 24 marca 2022 roku w Moskwie" - napisano w komunikacie PZPN, cytowanym na "Łączy Nas Piłka". 

"Rolą PZPN – jako związku sportowego – jest zapewnienie polskim piłkarzom optymalnych warunków do przygotowań i występów w meczach międzypaństwowych. Decyzje o charakterze politycznym, np. w zakresie nałożenia ewentualnych sankcji na Federację Rosyjską, pozostają natomiast w gestii władz państwowych i organów międzynarodowych" - czytamy. 

"Zdając sobie jednak sprawę z potencjalnych zagrożeń związanych z obecną sytuacją, oczekujemy na stanowisko władz światowej federacji" - dodano.

Jednocześnie PZPN podkreśla, że sprawa ta dotyczy nie tylko reprezentacji Polski, ale również reprezentacji Szwecji i Czech, które potencjalnie mogą zmierzyć się z Rosją w Moskwie w ewentualnym finale baraży.

Rosjanie odpowiadają na komunikat PZPN. "Co się stało z Polską"

Jeszcze tego samego dnia na wiadomość PZPN-u zareagowali przedstawiciele Rosji. - To jakiś rodzaj politycznej akcji z ich strony. Jesteśmy znacznie spokojniejsi niż w Warszawie i wszyscy bardzo dobrze to rozumieją. A z punktu widzenia organizacji i środków bezpieczeństwa zawodów, jesteśmy prawdopodobnie najbardziej zorganizowanym krajem pod tym względem - powiedział Dmitrij Swiszczow, przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Dumy Państwowej, cytowany przez "Russian.rt.com".

Do sytuacji odniósł się również jeden z działaczy rosyjskiego związku piłki nożnej. - Powiedzieli w Polsce, że to ich wizja i słuszność. FIFA zadecyduje. Są ludzie, którzy rozwiązują takie sytuacje. Po prostu nie rozumiem, co się stało z Polską. U nas wszystko jest spokojne, przygotowujemy się do przeprowadzenia meczu - powiedział Alexander Mirzoyan. 

Stanowisko polskiego ministra

Minister sportu Kamil Bortniczuk w Polskim Radiu 24 zwrócił uwagę na sytuację na linii Rosja - Ukraina, dodał, że Rosja realizuje plan i stwierdził, że "również świat sportowy powinien podejmować najdalej idące działania po to również, żeby społeczeństwu rosyjskiemu pokazać, że to, czego dopuszcza się Putin, jest nieakceptowalne przez międzynarodową społeczność".

Minister przekonywał, że sytuacja, w której rosyjscy sportowcy występowaliby w zawodach międzynarodowych i być może zdobywaliby medale, a także występowali w mistrzostwach świata w piłce nożnej, mogłaby być wykorzystywana przez Putina, jako "dowód na to, że te decyzje, które podejmuje są słuszne i w społeczności międzynarodowej nie wywołują zdecydowanych reakcji".

- W naszym kraju sport zawsze był poza polityką, zwłaszcza że takie organizacje jak FIFA czy UEFA zawsze przekazywały to ze swoimi głównymi myślami. To, co powiedział Minister Sportu RP, nie ma podstaw prawnych - dodał Deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, członek Rady Nadzorczej Chimków Roman Teryushkov. 

24 marca reprezentację Polski czeka w Moskwie półfinałowy mecz barażowy z Rosją o awans do MŚ. Jeżeli Polacy zwyciężą, zmierzą się w finale barażowym 29 marca w Chorzowie z lepszym z pary Szwecja - Czechy. 

MŚ w Katarze z udziałem 32 reprezentacji rozegrane zostaną między 21 listopada a 18 grudnia przyszłego roku.

Czytaj także:

/Russian.rt.com/Twitter

Zobacz także

Zobacz także