more_horiz
Wiadomości

FIFA wykluczyła Rosję. Trener "Sbornej" mówi o straconych marzeniach. "A co z marzeniami ukraińskich dzieci?"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 09:39
Selekcjoner reprezentacji Rosji Walerij Karpin wyraził rozczarowanie decyzją FIFA o zawieszeniu Rosji i rosyjskich klubów. Trener mówił o tym, że nadzieje jego piłkarzy na udział w mistrzostwach świata umarły, co spotkało się z ostrymi reakcjami.
Selekcjoner Rosjan Walerij Karpin nie mógł pogodzić się z decyzją FIFA o wykluczeniu Rosjan
Selekcjoner Rosjan Walerij Karpin nie mógł pogodzić się z decyzją FIFA o wykluczeniu RosjanFoto: Sergei Bobylev / TASS / Forum

>>> Rosyjska inwazja na Ukrainę [RELACJA]

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa siódmy dzień. Agresorzy obecnie próbują zdobyć stolicę kraju - Kijów, z którego ewakuowani są ludzie. 

Międzynarodowe Federacje Piłkarskie UEFA i FIFA zdecydowały, ze reprezentacja Rosji i rosyjskie kluby zostaną zawieszone w rozgrywkach, a Sankt Petersburgowi odebrano prawo organizacji finału Ligi Mistrzów.

Początkowo FIFA chciała doprowadzić do barażu na neutralnym stadionie, ale zdecydowana postawa i solidarność, którą pokazały piłkarskie federacje, skłoniły włodarzy futbolowego świata do zmiany decyzji. Podobną postawę do Polaków pokazało wiele innych federacji narodowych. Na bojkot ewentualnych meczów z Rosją zdecydowały się Szwecja, Czechy, Anglia, Walia, Albania, Dania, Norwegia i Szwajcaria

Choć opinie dotyczące tego tematu są w większości zgodne, zastrzeżenia odnośnie podjętych decyzji, Rosjanie nie zamierzają przyjąć ich bez odpowiedzi. Ich punkt widzenia wywołuje jednak oburzenie.

W wydanym komunikacie federacja podkreśliła, że "całkowicie nie zgadza się z decyzją FIFA i UEFA o zawieszeniu na czas nieokreślony rosyjskich drużyn we wszystkich rozgrywkach międzynarodowych" i nazwała ją "dyskryminującą dla dużej liczby sportowców, trenerów, pracowników klubów lub reprezentacji narodowych, a co ważniejsze, milionów rosyjskich i zagranicznych kibiców". 

Rozczarowany postanowieniami FIFA był też selekcjoner Rosjan Walerij Karpin. Były piłkarz i reprezentant kraju podzielił się swoimi odczuciami w rozmowach z mediami. 

- Nie jestem w stanie opisać, jak bardzo jesteśmy zawiedzeni po decyzji FIFA. Mieliśmy nadzieję, że to mecz rozstrzygnie zwycięzcę baraży. Szkoda mi moich piłkarzy. Marzyli o grze na mistrzostwach świata. Teraz ich nadzieja umarła - powiedział. 

Wypowiedź została opublikowana na profilu reprezentacji Rosji i spotkała się z ostrą reakcją internautów.

"A co z marzeniami Ukraińskich dzieci?", "Ludzie z Charkowa też mieli marzenia", "Bardziej obchodzą nas życia ludzi niż wasze marzenia" - możemy przeczytać liczne komentarze.

Niestety, stanowisko Rosji w sprawie, która była jednoznaczna dla większości piłkarskiego świata, nie ulega zmianie. Decyzje zapadły, a niewykluczone, że za tymi sankcjami pójdą kolejne. 

Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych zwróciła się już do FIFA z propozycją przyznania prawa do rozwiązania kontraktów wszystkim obcokrajowcom występującym w Premier Lidze. W najwyższej klasie rozgrywkowej w Rosji występuje obecnie ponad 130 cudzoziemców.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także