more_horiz
Wiadomości

Katar 2022: Rosja jednak nie złożyła odwołania do CAS. Co dalej z barażami?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 14:15
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) wciąż nie otrzymał oficjalnego odwołania Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFU) od decyzji światowych (FIFA) i europejskich (UEFA) władz futbolu o wykluczeniu drużyn z tego kraju z międzynarodowych rozgrywek.
Reprezentant Rosji Artiom Dziuba
Reprezentant Rosji Artiom DziubaFoto: Pool AFP/Associated Press/East News

W poniedziałek 28 lutego FIFAUEFA postanowiły usunąć "Sborną" oraz wszystkie rosyjskie kluby z rozgrywek, którymi zarządzają, ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. W czwartek strona rosyjska zapowiedziała złożenie apelacji w tej sprawie.

"Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) nie otrzymał do momentu pisania tej wiadomości apelacji z Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej (RFU) dotyczącej decyzji FIFA i UEFA o wykluczeniu rosyjskich drużyn z międzynarodowych rozgrywek" - poinformował departamentu komunikacji CAS w e-mailu przesłanym PAP w poniedziałkowe przedpołudnie.

Ta kwestia jest istotna dla reprezentacji Polski, która na 24 marca ma zaplanowany mecz pierwszej rundy baraży z Rosją o awans na mistrzostwa świata w Katarze. Biało-czerwoni zapowiedzieli już, że bez względu na wszystko z tym rywalem nie zagrają - nawet gdyby nakazała im to FIFA, UEFA czy CAS, a niestawienie się na spotkaniu groziłoby walkowerem.

Taki bojkot zapowiedziały też drużyny Czech i Szwecji. Zwycięzca tej pary miałby zagrać z Polską lub Rosją w drugiej, finałowej rundzie baraży.

Wszystko wskazuje więc na to, że Rosjanie wbrew zapowiedziom, nie zamierzają skierować kwestii dyskwalifikacji na drogę prawną. Według doniesień Interii FIFA rozważa przeniesienie części meczów barażowych, w tym spotkania Rosja - Polska na czerwiec. Skoro jednak Rosjanie nie złożyli stosownego pisma do trybunału w Lozannie, nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia dla tego pomysłu.

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także