more_horiz
Wiadomości

KSW 68: Radom stolicą polskiego MMA. Parnasse, Rutkowski i…były bramkarz Chelsea w karcie walk

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 13:28
W najbliższą sobotę Radom zostanie na jeden wieczór stolicą polskiego MMA. W nowej hali odbędzie się gala KSW 68, którą uświetni walka o pas mistrzowski w wadze piórkowej. Oprócz tego kibice obejrzą w klatce kilku miejscowych zawodników, a nawet… byłego bramkarza Chelsea Londyn.
W sobotę gala KSW 68. W walce wieczoru Salahdine Parnasse i Daniel Rutkowski zmierzą się o mistrzowski pas kategorii piórkowej.
W sobotę gala KSW 68. W walce wieczoru Salahdine Parnasse i Daniel Rutkowski zmierzą się o mistrzowski pas kategorii piórkowej. Foto: screen/Facebook - KSW
  • Polski gigant sceny MMA wraca po rekordowo krótkim czasie
  • Gala KSW 68 już w sobotę w Radomiu. Wydarzenie bije rekordy popularności w tym mieście ze względu na udział czterech lokalnych zawodników
  • W karcie walk zaprezentuje się m.in. były bramkarz Chelsea Londyn - Ricardo Prasel
  • W walce wieczoru Daniel Rutkowski spróbuje odebrać mistrzowski pas kategorii piórkowej Salahdine Parnasse

Chrzest bojowy nowej hali

W grudniu 2021 roku po wielu perturbacjach i ponad trzech latach opóźnienia oddano do użytku Halę Radomskiego Centrum Sportu. Na co dzień odbywają się tu spotkania siatkówki i koszykówki, a wkrótce na tenisowy mecz Polski z Rumunią ma przyjechać m.in. była liderka rankingu WTA – Simona Halep.

Największą atrakcją dla Radomian jest jednak gala KSW 68, która odbędzie się tu już w sobotę, 19 marca. Na trybunach zasiąść ich może tylko 5600, ale jak mówi jeden z miejscowych zawodników, którego zobaczymy w karcie walk – Albert Odzimkowski – sprzedałoby się nawet 100 tys. biletów. Także za sprawą czterech przedstawicieli Radomia w karcie walk – oprócz Odzimkowskiego także Patryk Kaczmarczyk, Piotr Kacprzak oraz Daniel Rutkowski. Ten ostatni w walce wieczoru spróbuje odebrać mistrzowski pas w wadze piórkowej rewelacyjnemu Francuzowi – Salahdine Parnasse.

Trenował z Drogbą, powalczy w Radoniu

Polski gigant sceny MMA wraca po rekordowo krótkim czasie. Zaledwie trzy tygodnie upłynęły od KSW 67, na której swoją dominację w królewskiej kategorii potwierdził Phil De Fries. Zwiększone tempo ma związek z obowiązującą od ostatniej gali w 2021 roku umową z nowym nadawcą, w ramach której wydarzenia spod znaku KSW można obejrzeć na skandynawskiej platformie streamingowej.

Dzięki temu polscy i nie tylko polscy fani sztuk walki dostaną teraz 12 walk rocznie, czyli średnio jedną na miesiąc. Można się też było spodziewać większego otwarcia na zagranicznych zawodników, ale przynajmniej rozpiska radomskiej gali tego nie potwierdza. W dziewięciu starciach zobaczymy tylko pięciu obcokrajowców, a wśród nich prawdziwą sensację, choć nie do końca ze świata MMA.

Ricardo Prasel to były bramkarz Chelsea Londyn. Z londyńskim klubem podpisał kontrakt jako osiemnastolatek, ale kontuzja biodra szybko zamknęła mu drogę do piłkarskiej kariery. Mimo tego miał okazję trenować m.in. z legendami „The Blues” – Johnem Terrym czy Didierem Drogbą. Brazylijskie jiu-jitsu początkowo traktował jako metodę rehabilitacji, wkrótce stało się jednak wstępem do kariery w nowej dyscyplinie sportu – MMA. Na KSW 68 Prasel powalczy z weteranem polskiej sceny – Michałem Kitą. Brazylijczyk jednak faworytem z pewnością nie będzie.

Rutkowski postraszy mistrza?

Kogo jeszcze zobaczymy w sobotniej karcie walk? Przede wszystkim czterech rodowitych Radomian – Alberta Odzimkowskiego, Piotra Kacprzaka, Partyka Kaczmarczyka i Daniela Rutkowskiego. Ten ostatni to były mistrz innej polskiej organizacji - Babilon MMA, który stanie przed szansą zdobycia kolejnego pasa.

Łatwo jednak nie będzie, bo rywal – Salahdine Parnasse - to prawdziwy ewenement nie tylko na skalę MMA nad Wisłą. Francuz mimo zaledwie 25 lat ma już 18 stoczonych walk. 16 z nich wygrał, jedynej porażki doznając z rąk Daniela Torresa w styczniu 2021 roku. Swojemu pogromcy zdążył się już nawet zrewanżować, nie ulega jednak wątpliwościom, że tamta przegrana odmieniła podejście Salahdina i jego postawę w oktagonie. Teraz nie jest to już tak ekspresyjny i szalony zawodnik, jak w pierwszych latach kariery. Do klatki wchodzi by wykorzystując swoje ogromne umiejętności dobrze wykonać robotę.

Parnasse to bukmacherski faworyt starcia z „Rutkiem”. Po swojej stronie będzie miał szybkość, zasięg i wszechstronność. Czym odpowie Polak? Zapewne świetnymi zapasami, z których słynie. Rutkowski dysponuje też silnym ciosem, zatem dla mistrza może być niebezpieczny w każdej płaszczyźnie.

Bez kobiet i Musaeva

Wcześniej zaprezentuje się między innymi wielki, niespełniony dotychczas, talent polskiego MMA – Damian Janikowski. Medalista olimpijski w zapasach ma ogromny potencjał, którego przez błędne decyzje i złe realizowanie strategii często nie potrafi wykorzystać w walkach.

Osobny temat to ci, których zabraknie w karcie walk KSW 68. Przede wszystkim kolejny raz nie będzie walki pań, co tylko potwierdza jak ubogi jest „stan posiadania” największej polskiej federacji w kobiecych kategoriach.

Nie zawalczy także Shamil Musaev, który miał być rywalem Michała Pietrzaka. Brak Rosjanina to oczywiście konsekwencja agresji Rosji na Ukrainę.

 

Na relację LIVE z gali KSW 68 tradycyjnie zapraszamy do polskieradio24.pl. Początek w sobotę, 19 marca o godzinie 19:00.

 

Karta walk KSW 68:

Walka wieczoru

65,8 kg/145 lb: Salahdine Parnasse (16-1-1, 2 KO, 5 Sub) vs Daniel Rutkowski (13-2 1NC, 7 KO, 1 Sub) – o pas mistrzowski kategorii piórkowej

Karta Główna

80 kg/176 lb: Michał Pietrzak (10-4-1, 3 KO, 2 Sub) vs Tomasz Romanowski (14-8 1NC, 5 KO, 1 Sub)

83,9 kg/185 lb: Damian Janikowski (6-4, 4 KO, 1 Sub) vs Tomasz Jakubiec (10-3, 4 KO, 1 Sub)

120,2 kg/265 lb: Michał Kita (21-13-1, 13 KO, 5 Sub) vs Ricardo Prasel (11-3, 3 KO, 8 Sub)

65,8 kg/145 lb: Patryk Kaczmarczyk (7-1, 1 KO, 2 Sub) vs Michał Domin (4-2, 2 KO, 1 Sub)

83,9 kg/185 lb: Albert Odzimkowski (11-6, 3 KO, 7 Sub) vs Tommy Quinn (8-5, 3 KO, 1 Sub)

93 kg/205 lb: Rafał Kijańczuk (10-4, 9 KO) vs Yann Kouadja (8-4, 6 KO, 2 Sub)

65,8 kg/145 lb: Piotr Kacprzak (6-3, 1 KO, 3 Sub) vs Jose Santiago Jr. (11-4 1NC, 3 KO, 3 Sub)

93 kg/205 lb: Marcin Trzciński (1-1) vs Adam Tomasik (5-1, 2 KO, 3 Sub)

 

Czytaj także:

 

MK

Zobacz także

Zobacz także