Liga Mistrzów: Atletico przełamane, Manchester City ze skromną zaliczką

2022-04-05, 22:50

Piłkarze Manchesteru City cieszą się ze zdobycia bramki w meczu z Atletico . Foto: PAP/EPA/PETER POWELL

Manchester City wygrał pierwszy ćwierćfinałowy mecz Ligi Mistrzów z Atletico Madryt 1:0. Zwycięstwo mistrzom Anglii zapewnił Kevin De Bruyne, który wykorzystał świetne zagranie Phila Fodena.

Zgodnie z przewidywaniami, inicjatywa należała do zespołu gospodarzy. Piłkarze Pepa Guardioli mieli przewagę w posiadaniu piłki i usiłowali jak najszybciej zdobyć pierwszą bramkę. Swoje szanse wywalczyli De Bruyne i Laporte, lecz defensywa Atletico grała bardzo pewnie.

Goście sporadycznie wychodzili z piłką z własnej połowy, aktywny w ofensywie starał się być głównie Joao Felix, ale już na pierwszy rzut oka było widać, że przyjechali do Manchesteru, aby nie stracić gola.
Na przerwę oba zespoły zeszły bez bramek, co wyglądało na świetną realizację planu Atletico.

Po zmianie stron Rojiblancos szukali szybkiej akcji i zaskoczenia rywali po akcjach Llorente i Griezmanna, zaś mistrzowie Anglii przeprowadzili atak zakończony strzałem Gundogana. W 54. minucie okazję otwarcia wyniku miał De Bruyne, lecz jego strzał z rzutu wolnego zatrzymał Oblak.

Po godzinie gry, Diego Simeone dokonał trzech zmian, sygnalizując, że chce walczyć o zwycięstwo - na boisko weszli Cunha, Correa i De Paul. Chwilę później, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego minimalnie niecelnie uderzył Laporte (Manchester City). Na manewr szkoleniowca madryckiego zespołu odpowiedział Guardiola, posyłając do gry Jesusa, Fodena i Grealisha.

Roszada przyniosła szybki skutek - w 70. minucie Phil Foden skupił na sobie uwagę kilku rywali, zagrał piłkę w pole karne, a Kevin De Bruyne silnym strzałem trafił na 1:0. Belg miał jeszcze dwie szanse na poprawienie swojego dorobku - powstrzymała go ofiarna interwencja obrońcy Atletico, a później uderzył nad bramką.
Mecz zakończył się wynikiem 1:0, który zapewnia Manchesterowi City skromną zaliczkę przed rewanżem.

Manchester City - Atletico Madryt 1:0

Bramka: 70 minuta - Kevin De Bruyne

Manchester City: Ederson - John Stones, Aymeric Laporte, Nathan Ake, Joao Cancelo - Rodri, Ilkay Gundogan (70. Phil Foden), Kevin De Bruyne - Riyad Mahrez (69. Jack Grealish), Raheem Sterling (69. Gabriel Jesus), Bernardo Silva.

Atletico Madryt: Jan Oblak - Sime Vrsaljko, Felipe, Stefan Savić, Reinildo Mandava, Renan Lodi - Marcos Llorente (60. Matheus Cunha), Geoffrey Kondogbia, Koke (60. Rodrigo De Paul) - Joao Felix (81. Thomas Lemar), Antoine Griezmann (60. Angel Correa).

***

Rewanże LM zaplanowano na 12-13 kwietnia. Dwa tygodnie później odbędą się pierwsze mecze półfinałowe.

Finał Ligi Mistrzów ma zostać rozegrany 28 maja na Stade de France w Saint-Denis.