more_horiz
Wiadomości

Kacper Sztuka wygrał w F4, ale ma problemy ze startem w niemieckiej serii. PKN Orlen ma śledzić losy 16-latka

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 12:33
Kacper Sztuka ma za sobą świetny weekend na Imoli, gdzie wygrał jeden z wyścigów pierwszej rundy włoskiej Formuły 4. Polak startuje również w niemieckiej F4, a w obu klasyfikacjach generalnych zajmuje trzecie miejsce. Według ostatnich informacji 16-letni kierowca z powodów... finansowych nie będzie mógł startować w jednej z serii. 
Kacper Sztuka podczas zawodów Formuły 4
Kacper Sztuka podczas zawodów Formuły 4Foto: print screen/Facebook/Kacper Sztuka

Kacper Sztuka najlepszy na Imoli w wyścigu włoskiej Formuły 4

To był bardzo udany weekend w wykonaniu utalentowanego kierowcy z Cieszyna. Na Imoli odbyła się pierwsza runda Italian F4 Championship, która składała się z trzech wyścigów - jednego w sobotę i dwóch w niedzielę. To właśnie ostatniego dnia zmagań na legendarnym torze Kacper Sztuka odniósł swoje zwycięstwo. Dzień wcześniej 16-latek był z kolei... drugi. 

Zespół US Racing to ekipa zarządzona przez byłego kierowcę Formuły 1 i brata siedmiokrotnego mistrza świata Michaela - Ralfa Schumachera i Gerharda Ungara. Ekipa w sezonie 2022 potwierdziła duże ambicje. W drugim z wyścigów na Imoli triumfował kolega sztuki i obecny lider klasyfikacji generalnej włoskiej F4 - Alexander Dunne. Zwycięstwo Kacpra Sztuki we włoskiej F4 to jeden z największych sukcesów. Żaden inny Polak nie wygrał wcześniej rywalizacji w tym cyklu. 

Agata Pniewska z PKN Orlen Będziemy z uwagą śledzić rozwój kariery Kacpra

PKN Orlen monitoruje sytuację 16-latka

Teraz okazuje się, że Sztuka ma problemy ze startem w obu seriach. Powodem są oczywiście kwestie finansowe jak to w przypadku bardzo drogiego sportu motorowego. Kacper Sztuka nie wystartuje w drugiej rundzie sezonu niemieckiej F4 na torze Hockenheim. Jak poinformował obóz Polaka ma on kontynuować starty we włoskiej F4. 

W polskich mediach społecznościowych od razu pojawiła się akcja skierowana do koncernu PKN Orlen, który sponsoruje sporty motorowe - między innymi Roberta Kubicę w WEC, zespół Alfa RomeoF1 czy Miko Marczyka w rajdowych MŚ. Pod opieką płockiej firmy są również młodzi utalentowani kierowcy tacy jak Mateusz Kaprzyk, Tymek Kucharczyk czy Maciej Gładysz. 

Na Twitterze do całej sytuacji odniosła się Agata Pniewska, dyrektor biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów w PKN Orlen. - Gratulujemy Kacprowi podium w ostatnim wyścigu. Wspieramy już 5 młodych zawodników i zawsze cieszymy się z każdego sportowego sukcesu Polaka, szczególnie w motorsporcie. Będziemy z uwagą śledzić rozwój kariery Kacpra - napisała [pisownia oryginalna]. 


Jak Polacy radzili sobie w niższych seriach?

Wcześniej Polacy z różnymi sukcesami rywalizowali w niższych seriach wyścigowych, które z biegiem lat przeszły rewolucję, bądź zostały zastąpione przez inne. Robert Kubica w 2003 roku w klasyfikacji generalnej Formuły 3 Euro Series zajął 12. miejsce, choć wygrywał rundy m.in. na Norisringu. Rok później był 7. i stanął na drugim stopniu podium w Macau Grand Prix w barwach Manor Motorsport. Podobny wynik powtórzył w następnym sezonie.


W sezonie 2012 w Formule 2 [obecna FIA F2 jest od 2017 roku i powstała z GP2, wcześniej w latach 2009-2012 oraz jako europejska F2 do 1984] Kevin Mirocha wygrywał rundę na angielskim torze Brands Hatch. Poza tym kilkukrotnie stawał na różnym stopniu podium w Portimao, Spa-Francorchamps, Hungaroringu czy Monzy.

Następna runda włoskiej F4 odbędzie się 5 czerwca na torze Misano. 


Czytaj także:

red/Twitter

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także