more_horiz
Wiadomości

LM siatkarzy: ZAKSA w elitarnym gronie! Mistrz Polski dołączył do światowych potęg

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 09:12
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrywając finał Ligi Mistrzów siatkarzy z Trentino obroniła prestiżowy puchar. Tej sztuki wcześniej w nowym formacie rozgrywek dokonały tylko trzy ekipy.
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przeszła do historii, broniąc tytułu w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Wcześniej tej sztuki dokonały tylko trzy zespoły
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przeszła do historii, broniąc tytułu w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Wcześniej tej sztuki dokonały tylko trzy zespołyFoto: PAP/Zbigniew Meissner

LM siatkarzy. ZAKSA w elitarnym gronie

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przeszła do historii broniąc tytuł w LM. Podopieczni trenera Gheorghe Crețu bez straty seta zdominowali Trentino w wielkim finale w Lublanie. Rok temu aktualny mistrz Polski również okazał się lepszy od włoskiej drużyny, zdobywając historyczne trofeum.

Wcześniej jeszcze gdy rozgrywano Puchar Europy Mistrzów Klubowych (PEMK) w sezonie 1977/1978 w Bazylei Płomień Milowice pokonał holenderski Starlift Blokkeer Rijswijk i jako pierwszy zespół z Polski mógł się cieszyć ze zwycięstwa w tych elitarnych rozgrywkach. Od sezonu 2000/2001 rozgrywana jest już Liga Mistrzów. Już w drugim roku istnienia turnieju ZAKSA zajęła czwarte miejsce, ale na sukces musiała czekać kolejne dwie dekady.

ZAKSA przeskoczyła Płomień Milowice

Dzięki wygranej w Lublanie kędzierzynianie obronili tytuł i zostali czwartą drużyną w historii Ligi Mistrzów, która tego dokonała. Wcześniej takim osiągnięciem mogli pochwalić się siatkarze Lokomotiw-Biełogorje Biełgorod, Trentino i Zenitu Kazań.

W czasach PEMK Dinamo Bukareszt było pierwszą drużyną, która obroniła trofeum w sezonie 1966/1967. W ślady rumuńskiej potęgi poszły rosyjskie ekipy - Burewiestnik Ałma-Ata czy najbardziej utytułowana drużyna w historii CSKA Moskwa [13 wygranych LM]. Dwa razy z rzędu Ligę Mistrzów wygrywały również włoskie drużyny - Santal Parma, Messaggero Ravenna, Las Daytona Modena i Sisley Treviso, które było ostatnim triumfatorem PEMK w sezonie 1999/2000.

Posłuchaj
00:31 Marcin janusz ZAKSA finał LM.mp3 Rozgrywający ekipy z Kędzierzyna-Koźla Marcin Janusz tłumaczy, jak jemu i kolegom z drużyny udało się wytrzymać dużą presję (IAR)

Posłuchaj
00:20 Krzysztof Rejno ZAKSA finał LM.mp3 Na finałowy mecz LM do Lublany nie przyjechał środkowy ZAKSY, Norbert Huber, który zerwał ścięgno Achillesa. W podstawowej szóstce zastąpił go Krzysztof Rejno, który jest dumny z całej drużyny (IAR)  

Triumfy w Pucharze CEV

Polskie ekipy mają w dorobku również dwa triumfy w rozgrywkach niższej rangi. W 2013 roku siatkarki Banku BPS Fakro Muszyna wywalczyły Puchar CEV, a rok wcześniej gracze Tytana AZS Częstochowa zdobyli Puchar Challenge, pokonując w finale AZS Politechnikę Warszawską.

Zdjęcie

Czytaj także:

red/PolskieRadio24.pl/PAP


Zobacz także

Zobacz także