Liga Mistrzów: Liverpool - Real. "Królewscy" zawładnęli Europą

2022-05-28, 22:25

Radość piłkarzy Realu po zdobyciu Ligi Mistrzów . Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Real Madryt najlepszym piłkarskim klubem Europy. "Królewscy" wygrali w Saint Denis finałowy mecz Ligi Mistrzów z Liverpoolem 1:0 po bramce Viniciusa i znakomitych interwencjach Thibaut Courtois.

Mecz rozpoczął się z ponad półgodzinnym opóźnieniem, spowodowanym chaosem organizacyjnym. Znaczna część fanów Liverpoolu nie zdołała wejść na stadion o odpowiedniej porze, co spowodowało wielkie zamieszanie.

Gdy rozpoczęła się gra, od początku z wysokim pressingiem ruszył Liverpool. Zawodnicy "The Reds" długo nie potrafili sobie stworzyć okazji, pierwszy groźny strzał z pola karnego oddał w 16. minucie Mohamed Salah.

Po chwili znów próbował Egipcjanin, następnie Alexander-Arnold i wreszcie Sadio Mane. Była gwiazda Southampton, po otrzymaniu piłki w polu karnym oddała silny strzał, sparowany na słupek przez Thibaut Courtois.

Real dość długo nie stworzył sobie sytuacji, ale gdy w 43. minucie piłkę dostał Benzema - akcja zakończyła się z piłką w bramce. Sędziowie po skorzystaniu z analizy VAR zauważyli jednak pozycję spaloną.

Druga połowa zaczęła się podobnie do pierwszej, atakował Liverpool. Swojej szansy szukali Alexander-Arnold, Salah czy Mane ale nie potrafili pokonać Courtois.

"Królewscy" odpowiedzieli w 59. minucie. Cierpliwie rozegrana akcja skończyła się podaniem do Valderde, a jego płaskie podanie z prawego skrzydła wykończył celnym strzałem Vinicius i został bohaterem finału.

Liverpool nie poddał się i stwarzał sobie kolejne bramkowe okazje. Próbował Salah, bliski szczęścia był też wprowadzony z ławki Diogo Jota.

Szczególnie Egipcjanin miał wiele bramkowych szans, lecz golkiper Realu był niepokonany. Doskonale radził sobie nawet w sytuacjach z pozoru beznadziejnych i to głównie dzięki jego interwencjom Real utrzymał prowadzenie.

Mecz zakończył się wynikiem 1:0, co jest ósmym wygranym finałem Ligi Mistrzów przez Real Madryt.

Liverpool FC - Real Madryt 0:1

Składy:

Liverpool FC: Alisson Becker - Trent Alexander-Arnold, Virgil Van Dijk, Ibrahima Konate, Andy Robertson - Jordan Henderson (77, Naby Keita), Fabinho, Thiago Alcantara (77, Roberto Firmino) - Mohamed Salah, Sadio Mane, Luis Diaz (65, Diogo Jota).

Real Madryt: Thibaut Courtois - Daniel Carvajal, Eder Militao, David Alaba, Ferland Mendy - Luka Modrić (90, Dani Ceballos), Casemiro, Toni Kroos - Federico Valderde (86, Eduardo Camavinga), Karim Benzema, Vinicius Jr (90+2, Rodrygo).