Liga Narodów siatkarzy 2022: Polska zdobyła brązowy medal. WYNIKI

2022-07-24, 20:40

Polscy siatkarze zakończyli tegoroczną edycję Ligi Narodów na trzecim miejscu . Foto: Forum/Zuma Press/Roberto Tommasini

Polscy siatkarze zakończyli tegoroczną edycję Ligi Narodów na trzecim miejscu. Sprawdź, jak wyglądała droga Biało-Czerwonych do brązowego medalu.

• Ostatnia edycja Ligi Narodów mężczyzn i kobiet odbyła się we włoskim Rimini w tzw. bańce
  • Poprzednią LN wygrali Brazylijczycy, z kolei Polacy zajęli drugie miejsce przed Francuzami. Zawody odbywają się od 2018 roku

Liga Narodów w nowej formule

W 2020 roku rozgrywki zostały odwołane z powodu pandemii, a poprzednia edycja odbyła się w tzw. bańce - wszystkie drużyny zostały zgrupowane w Rimini i tam rozegrane zostały wszystkie mecze.

Zmniejszono liczbę turniejów z pięciu do trzech, w trakcie których każdy z uczestników rozgrywa po cztery spotkania. Osiem najlepszych ekip zakwalifikuje się do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 20-24 lipca we włoskiej Bolonii.

Liga Narodów 2022. Kadra Nikoli Grbicia w Sofii

Na początek siatkarze grali w Ottawie. Rozstawieni z nr 2 mistrzowie świata i srebrni medaliści poprzedniej VNL pierwsze spotkania rozegrali z Argentyną, brązowym medalistą olimpijskim, oraz z Włochami. W Kanadzie zagrali jeszcze z Francją i Bułgarią.

Następnie podopieczni Nikoli Grbicia przenieśli się do Sofii, gdzie od 21 do 26 czerwca rywalizowali kolejno z Brazylią, Kanadą, Australią i USA, a ostatni turniej grali w Gdańsku (5-10 lipca), gdzie Polska mierzyła się kolejno z Iranem, Chinami, Holandią i Słowenią.

Po osiem najlepszych drużyn awansowało do turnieju finałowego w Bolonii, który rozegrano systemem pucharowym.

Polska pokonała Iran w ćwierćfinale

W ćwierćfinale turnieju finałowego Polska pokonała Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7) i awansowała do półfinału Ligi Narodów siatkarzy. O finał turnieju w Bolonii Biało-Czerwoni w sobotę powalczą z Amerykanami. Drugą parę tej fazy tworzą Włosi i Francuzi.

W ćwierćfinale Amerykanie wygrali z broniącymi trofeum Brazylijczykami 3:1, takim samym wynikiem zakończył się mecz gospodarzy z Holendrami. Z kolei Francja zwyciężyła Japonię 3:0.

Półfinały padły łupem USA i Francji. Amerykanie bez straty seta pokonali Biało-Czerwonych, a Francuzi w takim samym stosunku ograli gospodarzy turnieju finałowego Włochów.

Popisem Polaków był natomiast mecz o trzecie miejsce, w którym nie oddali Italii nawet seta. W wielkim finale po tie-breaku lepsi okazali się natomiast "Les Bleus".

Turniej finałowy LN:

Wyniki i terminarz turnieju finałowego Ligi Narodów siatkarzy:

ćwierćfinały
21 lipca, czwartek:
Francja - Japonia 3:0 (26:24, 25:16, 25:20)
Polska - Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7)
20 lipca, środa:
USA - Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)
Włochy - Holandia 3:1 (21:25, 25:22, 25:13, 25:22)
półfinały
23 lipca, sobota
USA - Polska 3:0 (25:22, 25:23, 25:13)
Francja - Włochy 3:0 (25:22, 25:20, 25:15)

24 lipca, niedziela

mecz o 3. miejsce  Polska - Włochy 3:0 (25:16, 25:23, 25:20)

finał Francja - USA 3:2 (25:16, 25:19, 15:25, 21:25, 15:10)

Liga Narodów w miejsce Ligi Światowej

Liga Narodów w 2018 roku zastąpiła rozgrywki Ligi Światowej. Biało-Czerwoni w pierwszych rozgrywki zajęli piąte miejsce, w 2019 roku stanęli na najniższym stopniu podium, a w poprzedniej edycji przegrali w finale z Brazylią. Kobieca reprezentacja była kolejno dziewiąta, piąta i 11.

W ostatniej edycji Ligi Narodów siatkarzy triumfowała Brazylia. Polacy zajęli drugie miejsce. W Lidze Narodów siatkarek najlepsze po raz trzeci z rzędu były Amerykanki. Biało-Czerwone ostatecznie znalazły się na 11. miejscu.