Ekstraklasa: Lech Poznań - Piast Gliwice. W końcu! Pierwsza ligowa wygrana mistrza Polski

2022-08-28, 19:28

Lech Poznań odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Lech Poznań wygrał u siebie z Piastem Gliwice 1:0 w meczu 7. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy. Bramkę na wagę pierwszego kompletu punktów mistrza Polski w tym sezonie zdobył Alfonso Sousa.

Efektowne trafienie Sousy

Spotkanie rozpoczęło się dla mistrza Polski idealnie. Już w 5. minucie Alfonso Sousa zdecydował się na uderzenie zza pola karnego. Opłaciło się - mocny strzał Portugalczyka nie dał szans Plachowi i wpadł do siatki, zapewniając Lechowi prowadzenie.

Do wyrównania mogło dojść w 33. minucie. Hateley dośrodkował piłkę w kierunku Czerwińskiego, jednak ten nie uderzył czysto w futbolówkę.

Lech ucieka z dna tabeli

W drugiej połowie gospodarze utrzymali swoją dominację, choć nie stworzyli już żadnej sytuacji, która zakończyła się bramką. "Kolejorz" utrzymał jednak skromne prowadzenie, które przełożyło się na zdobycie pierwszego kompletu punktów w tym sezonie Ekstraklasy.

Zwycięstwo pozwoliło mistrzowi Polski awansować z 18. na 16. lokatę w tabeli z dorobkiem czterech punktów. Zespół z Poznania ma jednak do rozegrania dwa zaległe mecze.

Lech Poznań - Piast Gliwice 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Afonso Sousa (5)

Żółta kartka - Lech Poznań: Afonso Sousa, Joel Pereira, Barry Douglas, Nika Kwekweskiri. Piast Gliwice: Alexandros Katranis, Jakub Czerwiński, Grzegorz Tomasiewicz, Michael Ameyaw

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 11 223

Lech Poznań: Filip Bednarek - Joel Pereira, Filip Dagerstaal, Antonio Milic, Barry Douglas - Heorhij Citaiszwili (88. Joao Amaral), Nika Kwekweskiri (79. Radosław Murawski), Afonso Sousa (79. Filip Marchwiński), Jesper Karlstroem, Kristoffer Velde (63. Michał Skóraś) - Filip Szymczak

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Constantin Reiner, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński - Arkadiusz Pyrka (66. Michael Ameyaw), Grzegorz Tomasiewicz, Damian Kądzior, Tom Hateley (79. Michał Kaput), Alexandros Katranis (79. Jakub Holubek) - Michał Chrapek (60. Jorge Felix), Kamil Wilczek (66. Rauno Sappinen)

Sspotkanie podsumowuje szkoleniowiec Piasta Waldemar Fornalik (IAR) 0:29
+

Wyniki meczów 7. kolejki i tabela Ekstraklasy:

2022-08-26:
PGE FKS Stal Mielec - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:1)
2022-08-27:
Widzew Łódź - Wisła Płock 2:1 (1:0)
Pogoń Szczecin - KGHM Zagłębie Lubin 3:0 (1:0)
Miedź Legnica - Lechia Gdańsk 2:1 (1:0)
Radomiak Radom - Korona Kielce 0:2 (0:1)
2022-08-28:
Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa 1:4 (0:1)
Cracovia Kraków - Warta Poznań 0:2 (0:0)

Tabela Ekstraklasy:

Tabela Ekstraklasy

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Lechia Gdańsk 5 1 0 4 5-12 3 -7
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze