Ekstraklasa: Widzew - Lech. "Kolejorz" przedłuża zwycięską serię

2022-09-04, 19:30

Piłkarz Lecha Joao Amaral (z lewej) oraz Patryk Stępiński z Widzewa podczas niedzielnego meczu . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Piłkarze Widzewa Łódź przegrali na własnym boisku z Lechem Poznań 0:2 (0:0) w niedzielnym meczu ósmej kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla mistrzów Polski to trzecie z rzędu ligowe zwycięstwo.

• Niedzielny mecz był pechowy dla Filipa Marchwińskiego. Młody pomocnik Lecha wylądował w szpitalu
  • Długo wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem, jednak w przeciągu dwóch minut Joao Amaral i Mikael Ishak zdołali pokonać golkipera Widzewa

Marchwiński skończył w szpitalu

Mecz zaczął się źle dla poznaniaków, a zwłaszcza dla Filipa Marchwińskiego. Młody pomocnik rozgrywający swój setny mecz w barwach "Kolejorza" musiał opuścić murawę w siódmej minucie po tym, jak upadł na murawę po zderzeniu z rywalem.

Jak się okazało, Marchwiński szybko został przewieziony do szpitala na rezonans głowy. Na murawie zastąpił go Joao Amaral, który dość niespodziewanie nie znalazł się w wyjściowym składzie gości.

W kolejnych minutach lechici częściej atakowali. Strzałów i groźnych akcji było jednak jak na lekarstwo. W 29. minucie z dystansu uderzał pomocnik gości Nika Kwekweskwiri, jednak Henrich Ravas zdołał odbić piłkę. Do futbolówki dobiegł Jesper Karlstroem, lecz dobitka Szweda została zablokowana.

Minutę później Gruzin uderzał ponownie i znowu sprawił golkiperowi Widzewa spore problemy! Gospodarze najlepszą okazję mieli natomiast w doliczonym czasie pierwszej połowy, gdy Filip Bednarek z trudem obronił uderzenie Juliusza Letniowskiego z rzutu wolnego.

Zabójcze minuty Lecha

Na bramki trzeba było poczekać do drugiej części gry. W 49. minucie z prawej strony dośrodkował Joel Pereira, a Amaral zdołał oddać strzał. Ravas obronił z najwyższym trudem. Minutę później jeszcze lepszą okazję mieli łodzianie - z lewego skrzydła wrzucał Fabio Nunes, a Kamil Danielak uderzył głową. Piłka trafiła w słupek!

Obie drużyny miały niezłe okazje bramkowe - w 65. minucie po kontrze Lecha niewiele do szczęścia zabrakło Michałowi Skórasiowi. Pięć minut później Letniowski zagrał prostopadle do Łukasza Zjawińskiego, który pobiegł w kierunku poznańskiej bramki. W ostatniej chwili wślizgiem interweniował Filip Dagerstal.

W 80. minucie do siatki trafili goście! Mikael Ishak, który pojawił się na boisku w drugiej połowie, wymienił piłkę z Amaralem. Portugalczyk zdecydował się uderzyć z 16. metra, a piłka wpadła do widzewskiej bramki!

Nie było to ostatnie słowo podopiecznych Johana van den Broma. Zaledwie minutę później do siatki trafił Ishak. Szwedzki napastnik nie zmarnował dobrego dogrania Giorgiego Citaiszwilego.

Lech kryzys ma za sobą

Łodzianie już się nie podnieśli. Podopieczni Janusza Niedźwiedzia nie stworzyli już sobie dogodnych okazji. Mogli nawet przegrać wyżej, gdyby Skórasiowi oraz Ishakowi nie zabrakło skuteczności.

Lech Poznań jeszcze niedawno znajdował się w kryzysie, jednak wygrana w Łodzi jest dla "Kolejorza" już trzecią z rzędu w lidze. Mistrzowie Polski mają też jedno zaległe spotkanie.

Lech Poznań - Widzew Łódź 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Joao Amaral (80), 2:0 Mikael Ishak (81).

Żółta kartka - Lech Poznań: Michał Skóraś. Widzew Łódź: Mateusz Żyro, Juliusz Letniowski.

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów: 23 725.

Lech Poznań: Filip Bednarek - Joel Pereira (63. Heorhij Citaiszwili), Filip Dagerstaal, Antonio Milić, Barry Douglas (73. Pedro Rebocho) - Kristoffer Velde (46. Mateusz Żukowski), Nika Kwekweskiri, Filip Marchwiński (7. Joao Amaral), Jesper Karlstroem, Michał Skóraś - Filip Szymczak (63. Mikael Ishak).

Widzew Łódź: Henrich Ravas - Patryk Stępiński, Mateusz Żyro, Martin Kreuzriegler - Karol Danielak (90+1. Mato Milos), Marek Hanousek, Juliusz Letniowski (78. Patryk Lipski), Fabio Nunes (90+1. Kristoffer Hansen) - Łukasz Zjawiński (74. Jakub Sypek), Jordi Sanchez, Bartłomiej Pawłowski (46. Dominik Kun).

Spotkanie podsumowuje bramkarz Lecha Filip Bednarek (IAR) 0:29
+

Wyniki meczów 8. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2022-09-02:

Legia Warszawa - Radomiak Radom 1:0 (0:0)

2022-09-03:

Stal Mielec - Śląsk Wrocław 2:0 (1:0)
Lechia Gdańsk - Warta Poznań 0:0
Cracovia - Raków Częstochowa 3:0 (2:0)

2022-09-04:

KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
Korona Kielce - Pogoń Szczecin 1:2 (0:2)

Pozostałe mecze kolejki

2022-09-05:

Piast Gliwice - Miedź Legnica (18.00)
Wisła Płock - Górnik Zabrze (20.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Lechia Gdańsk 7 1 1 5 5-15 4 -10
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze