Ekstraklasa: Górnik - Piast. Wielkie derby Śląska, napięcie do ostatnich sekund

2022-09-10, 22:05

Zawodnik Górnika Zabrze Robert Dadok (L) i Alexandros Katranis (P) z Piasta Gliwice podczas meczu 9. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy,. Foto: PAP/Tomasz Wiktor

Piłkarze Górnika Zabrze zremisowali u siebie z Piastem Gliwice 3:3 w ostatnim sobotnim meczu dziewiątej kolejki PKO BP Ekstraklasy. Derbowe spotkanie miało dramatyczny przebieg.

• Wynik meczu w Zabrzu został ustalony w... 99. minucie
  • Duży udział przy golu dla Górnika miał jego bramkarz Kevin Broll

Emocje od samego początku

Śląskie derby niemal od początku przyniosły wielkie emocje. Piast już w piątej minucie wyszedł na prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkował Damian Kądzior, a obrońca gospodarzy Richard Jensen... skierował piłkę do własnej siatki. Trzeba przyznać, że defensor był naciskany przez Ariela Mosóra i niełatwo było mu skutecznie interweniować.

Już minutę później Górnik powinien wyrównać. Paweł Olkowski zagrał do Piotra Krawczyka, lecz młody napastnik zawiódł zabrzańskich kibiców, nie trafiając nawet w bramkę.

Skuteczniejsi byli gliwiczanie. W 14. minucie golkiper Górnika Kevin Broll znowu musiał wyciągać piłkę z siatki. I znowu po rzucie wolnym - tym razem Kądzior dośrodkował na głowę Kamila Wilczka, a doświadczony napastnik trafił do siatki.

Tym razem podopieczni Bartoscha Gaula odpowiedzieli błyskawicznie. W 17. minucie zdobyli dość kuriozalną bramkę - w pole karne dośrodkował Erik Janza. Nikt nie przeciął tego zagrania, a piłka... wpadła do gliwickiej bramki.

Atmosfera meczu była na tyle gorąca, ze w 23. minucie sędzia Bartosz Frankowski przerwał na chwilę spotkanie. Powodem było racowisko kibiców gospodarzy. Piłkarze szybko wrócili do gry, a zabrzanie byli coraz groźniejsi.

W 35. minucie po dośrodkowaniu Janzy gola mógł zdobyć Robert Dadok, jednak przegrał pojedynek z bramkarzem gości Frantiskiem Plachem. Górnik wyrównał jednak przed przerwą.

Arbiter podyktował rzut karny za faul Alexandrosa Katranisa na Dadoku. W 42. minucie egzekutorem jedenastki okazał się Krawczyk.

Po dobrej i emocjonującej pierwszej połowie śląskie drużyny zeszły na przerwę przy remisie.

Mocne uderzenie Piasta i dramatyczna końcówka

Druga część gry zaczęła się od mocnego uderzenia. W 49. minucie gliwiczanie znowu byli na prowadzeniu! Z prawego skrzydła w pole karne odegrał Grzegorz Tomasiewicz. Tam Wilczek odegrał do Kądziora, a skrzydłowy strzałem w lewy górny róg pokonał Brolla!

Choć zabrzanie ruszyli do ataków, to podopieczni Waldemara Fornalika znowu trafili do siatki! Gol Arkadiusza Pyrki z 63. minuty nie został jednak uznany. Strzelec znajdował się na spalonym.

W kolejnych minutach Górnik szukał wyrównania. Strzałów z dystansu próbował Jensen, lecz do powodzenia brakowało sporo. Jak się okazało, najwięcej działo się w doliczonym czasie gry.

Sędzia dorzucił do drugiej połowy aż sześć minut. Wydawało się, że starania Górnika spalą na panewce, jednak arbiter po analizie VAR zdecydował się usunąć z boiska Ariela Mosóra, który ostro sfaulował Rafała Janickiego na skraju pola karnego.

Rzut wolny nie przyniósł powodzenia, jednak gospodarze mieli jeszcze korner. W pole karne zawędrował nawet Broll. To właśnie golkiper Górnika główkował po wrzutce Pacheco. Piłka trafiła do Jensena, a duński obrońca posłał piłkę do siatki piętą!

Na zegarze była 99. minuta, a gol Jensena sprawił, że dramatyczne derby zakończyły się remisem!

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 3:3 (2:2)

Bramki: 0:1 Richard Jensen (5-samobójcza), 0:2 Kamil Wilczek (14-głową), 1:2 Erik Janza (17), 2:2 Piotr Krawczyk (42-karny), 2:3 Damian Kądzior (49), 3:3 Richard Jensen (90+9).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Erik Janza, Kryspin Szcześniak. Piast Gliwice: Alexandros Katranis, Constantin Reiner, Damian Kądzior. Czerwona kartka - Piast Gliwice: Ariel Mosór (90+8-faul).

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 19 114.

Górnik Zabrze: Kevin Broll - Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Richard Jensen - Paweł Olkowski (68. Norbert Wojtuszek), Jonatan Kotzke (68. Blaz Vrhovec), Jean Mvondo, Erik Janza - Piotr Krawczyk (78. Szymon Włodarczyk), Robert Dadok (78. Lukas Podolski), Kanji Okunuki (84. Dani Pacheco).

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Constantin Reiner (46. Tomasz Mokwa), Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis (81. Jakub Holubek) - Damian Kądzior, Grzegorz Tomasiewicz (81. Patryk Dziczek), Tom Hateley, Arkadiusz Pyrka (85. Michael Ameyaw) - Kamil Wilczek, Alberto Toril (73. Rauno Sappinen).

Wyniki meczów 9. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2022-09-09:

Widzew Łódź - Cracovia Kraków 2:0 (1:0)
Warta Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 2:2 (1:1)

Pogoń Szczecin - Lech Poznań (15.00)
Raków Częstochowa - Legia Warszawa (17.30)
2022-09-12:
Jagiellonia Białystok - PGE FKS Stal Mielec (19.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Lechia Gdańsk 8 1 1 6 6-17 4 -11
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze