Eurobasket 2022: Francja - Włochy. Zacięty mecz wyłonił rywala Polaków w półfinale

2022-09-14, 22:47

Rudy Gobert był jednym z liderów reprezentacji Francji w meczu z Włochami . Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Wicemistrzowie olimpijscy Francuzi pokonali w Berlinie, po dogrywce, Włochów 93:85 i awansowali do półfinału koszykarskich mistrzostw Europy. "Trójkolorowi" zmierzą się w nim z Polską, która w ćwierćfinale pokonała  obrońcę tytułu Słowenię.

Na relacje z meczów reprezentacji Polski na EuroBaskecie 2022 zapraszamy na antenę radiowej Jedynki. Zmagania Biało-Czerwonych relacjonował będzie wysłannik Polskiego Radia na mistrzostwa Mateusz Ligęza.

>>> EuroBasket 2022 SŁUCHAJ RELACJI

We wtorek udział w najlepszej czwórce zapewniły sobie Hiszpania i Niemcy.

Zacięty mecz Francji z Włochami

Spotkanie Francja - Włochy było wyrównane i emocjonujące, szczególnie w drugiej połowie. W pierwszej przewagę mieli wicemistrzowie olimpijscy - prowadzili 27:17 i 38:31. Trzecia kwarta to dominacja szybkich Włochów, którzy trafiali także z dystansu - Marco Spissu i Luigi Datome, którzy wygrali tę część 31:18.

W ostatniej kwarcie przewaga podopiecznych trenera Gianmarco Pozzecco sięgnęła nawet siedmiu punktów, po rzucie Simone Fontecchio (Utah Jazz), za trzy (75:68) na 2 minuty i 14 sekund przed końcem.

Francuzi wymusili błędy rywali w ataku w kluczowych akcjach. Na 19,5 s przegrywali tylko 75:77 i wówczas faulowany Fontecchio nie trafił obydwu wolnych, a do remisu 77:77 doprowadził rozgrywający Thomas Huertel na 5,2 s. Włosi mieli ostatnią szansę, ale Fontecchio choć sprytnie uwolnił się od obrońcy, do kosza ponownie nie trafił.

Francja w półfinale. Huertel bohaterem

W dodatkowym czasie gry Włosi, którzy ostatni raz awansowali do czwórki ME w 2003 roku, nie potrafili zatrzymać Huertela, który zdobył w tej części sześć punktów. Co prawda po akcji Spissu koszykarze Italii przegrywali tylko 85:87, ale Rudy Gobert (Minnesota Timberwolves) rzucił za dwa punkty, a Włosi ostatnich rzutów nie wykorzystali.

Najlepszymi w ekipie Francji byli: Huertel - 20 pkt i 8 asyst oraz Gobert, który miał double-double - 19 punktów i 14 zbiórek. W zespole z Płw. Apenińskiego po 21 pkt uzyskali Spissu i Fontecchio. "Trójkolorowi" wygrali walkę pod tablicami 43:33, ale popełnili aż 18 strat, a Włosi tylko 10.

Polska vs Francja o finał Eurobasketu

W półfinale mistrzostw Francja zmierzy się z Polską.

Biało-Czerwoni pokonali w Berlinie w ćwierćfinale Słowenię, obrońcę tytułu 90:87 (29:26, 29:13, 6:24, 26:24).

To pierwszy od 1971 roku awans Biało-Czerwonych do najlepszej czwórki.

O finał Polska w piątek zagra z Francją. Michał Michalak wierzy, że i ten mecz dostarczy wielu pozytywnych emocji (PR1) 0:30