Eurobasket 2022: Mateusz Ponitka przeszedł do historii. Niesamowite statystyki kapitana Polaków

2022-09-15, 00:10

Mateusz Ponitka podczas meczu Słowenia - Polska w ćwierćfinale EuroBasketu 2022. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

W meczu z broniącymi tytułu Słoweńcami niesamowite statystyki wykręcił Mateusz Ponitka. 26 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst - to czwarte triple-double w historii mistrzostw Europy.

Na relacje z meczów reprezentacji Polski na EuroBaskecie 2022 zapraszamy na antenę radiowej Jedynki. Zmagania Biało-Czerwonych relacjonował będzie wysłannik Polskiego Radia na mistrzostwa Mateusz Ligęza.

>>> EuroBasket 2022 SŁUCHAJ RELACJI

Polska wyrzuciła z EuroBasketu mistrzów Europy

Biało-Czerwoni pokonali w Berlinie w ćwierćfinale Słowenię, obrońcę tytułu 90:87 (29:26, 29:13, 6:24, 26:24) i zagrają o finał z Francją.

To pierwszy od 1971 roku awans Biało-Czerwonych do najlepszej czwórki.

Ponitka zachował też zimną krew podczas starcia ze Słowenią. Polacy świetnie rozpoczęli mecz, po 2. kwarcie wysoko prowadzili, ale w drugiej połowie stracili całą przewagę.

Słoweńcy wyszli na prowadzenie i grali coraz pewniej, ale wtedy najpierw A.J. Slaughter, a potem Mateusz Ponitka, przełamali niemoc i pchnęli Polskę do wielkiej wygranej 90:87.

Kapitan reprezentacji Polski w końcówce spotkania wymusił też na gwieździe reprezentacji Słowenii i graczu Dallas Mavericks Luce Donciciu faul i było to piąte przewinienie Doncica, który na trzy minuty przed końcem czwartej kwarty opuścił parkiet, ciskając ze złości, już na ławce rezerwowych, ręcznikiem o podłogę.

- Akurat przed meczem przyjechała do mnie żona, bardzo się z tego cieszyłem. Rozmawialiśmy i powiedziałem: słuchaj, nie wiem, ile jeszcze meczów w kadrze zagram, cieszę się na każdy kolejny - mówił tuż po spotkaniu w rozmowie z TVP Sport Ponitka.

- W przerwie napisałem jej: jeszcze 20 minut i zostaję - dodawał kapitan reprezentacji, który rozegrał fenomenalne zawody.

Najwięcej punktów dla Polski - 26 - zdobył Mateusz Ponitka, który zapewnia, że do samego końca wierzył w zwycięstwo (PR1) 0:22