more_horiz
Wiadomości

El. Euro 2024: Czesław Michniewicz przełamie klątwę Wysp Owczych? "Zawsze są groźni"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 09:20
- Myślę, że grupa jest atrakcyjna i w naszym zasięgu - powiedział selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz po losowaniu grup eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Selekcjoner odniósł się również do najsłabszego rywala w grupie - Wysp Owczych. 
Czesław Michniewicz jest zadowolony z wyników losowania grup eliminacyjnych Euro 2024
Czesław Michniewicz jest zadowolony z wyników losowania grup eliminacyjnych Euro 2024 Foto: Forum/Reuters/RUSSELL CHEYNE

Biało-Czerwoni trafili na Czechy, Albanię, Wyspy Owcze i Mołdawię. - Można było trafić do trudniejszej grupy. Dwie drużyny awansują bezpośrednio do turnieju finałowego i myślę, że Polska się w tym gronie znajdzie - skomentował Czesław Michniewicz na antenie TVP Sport.

Przed losowaniem trener napisał na Twitterze, że chciałby trafić na Anglię, Szwecję, Grecję i Słowację.

- To była forma zabawy, więc wybrałem maksymalnie trudną grupę. Na szczęście dla nas nie zagramy z tymi zespołami. Być może zmierzymy się z nimi w finałach ME w Niemczach. Wtedy grupa z tymi zespołami, by nam pasowała - wyjaśnił.

"Zawsze groźne Wyspy Owcze"

Polska zajmuje 26. miejsce w rankingu FIFA, a Czesi, którzy nie awansowali do MŚ w Katarze, gdyż w pierwszej rundzie baraży przegrali 0:1 ze Szwecją pokonaną w finale przez Biało-Czerwonych, plasują się na 35. pozycji.

- Czechy to bardzo silna reprezentacja i zawsze groźne są Wyspy Owcze. Sam doświadczyłem tego, że tam się gra trudno. Pogoda często jest fatalna, szczególnie w listopadzie - zażartował Michniewicz, który dwukrotnie zremisował z Wyspami Owczymi, gdy prowadził reprezentację młodzieżową (do lat 21).

W eliminacjach ME wystąpią 53 drużyny, podzielone na 10 grup - siedem z pięcioma zespołami i trzy z sześcioma. Niemcy, jako gospodarz turnieju, nie wystąpią w eliminacjach. Nie zagra także Rosja, wykluczona z powodu inwazji na Ukrainę.

Ze względu na trwającą wojnę Białoruś nie mogła trafić na Ukrainę, ale było możliwe, że wylosuje naszą reprezentację.

- Nie chcieliśmy grać z Białorusią, bo wiemy, z czym to się wiąże. Wiadomo, jaka byłaby otoczka wokół tego spotkania, więc dobrze, że nie gramy - przyznał Michniewicz.

Znowu zagramy z Albanią 

Polacy w zeszłym roku mierzyli się z Albanią w eliminacjach MŚ. Na Stadionie Narodowym wygrali 4:1, natomiast w Tiranie zwyciężyli 1:0 po golu Karola Świderskiego.

- Pamiętam doskonale mecz w Warszawie, ale wynik nie oddaje tego, co się działo na boisku. Albania grała bardzo dobrze, choć przegrała wysoko, bo wykorzystaliśmy wszystkie sytuacje. Z kolei w meczu w Albanii było dużo emocji i musimy być na to gotowi. Na trybunach będzie się działo. Albania ma świetnych piłkarzy, dobrze wyszkolonych technicznie. Wielu Albańczyków gra w dobrych, zagranicznych klubach, m.in. we Włoszech - przypomniał trener.

Dwie najlepsze drużyny z każdej z 10 grup awansują do turnieju finałowego (14 czerwca - 14 lipca 2024), a pozostałych trzech finalistów wyłonią baraże spośród najlepszych zespołów Ligi Narodów, które nie wywalczyły tego awansu.

Wszystkie mecze eliminacji Euro 2024 odbędą się w przyszłym roku: w marcu, czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie.

WYNIKI LOSOWANIA

Grupa A: Hiszpania, Szkocja, Norwegia, Gruzja, Cypr

Grupa B: Holandia, Francja, Irlandia, Grecja, Gibraltar

Grupa C: Włochy, Anglia, Ukraina, Macedonia Północna, Malta

Grupa D: Chorwacja, Walia, Armenia, Turcja, Łotwa

Grupa E: POLSKA, Czechy, Albania, Wyspy Owcze, Mołdawia

Grupa F: Belgia, Austria, Szwecja, Azerbejdżan, Estonia

Grupa G: Węgry, Serbia, Czarnogóra, Bułgaria, Litwa

Grupa H: Dania, Finlandia, Słowenia, Luksemburg, Irlandia Północna, San Marino

Grupa I: Szwajcaria, Izrael, Rumunia, Kosowo, Białoruś, Andora

Grupa J: Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Słowacja, Liechtenstein

Rywale reprezentacji PolskiRywale reprezentacji Polski
/empe, PAP, TVP Sport 

Zobacz także

Zobacz także