MŚ siatkarek 2022: jednostronny mecz w Gliwicach. Amerykanki czekają na Polskę

2022-10-11, 19:21

Amerykańskie siatkarki awansowały do półfinału mistrzostw świata . Foto: PAP/Tomasz Wiktor

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych pokonała w Gliwicach Turcję 3:0 (25:22, 25:15, 25:20) w ćwierćfinałowym meczu mistrzostw świata. Amerykanki w półfinale zagrają ze zwycięzcą meczu Polski z Serbią. W Apeldoorn awans do najlepszej czwórki wywalczyły Włoszki, które pokonały Chiny 3:1 (25:16, 25:22, 13:25, 25:17).

Na relacje ze spotkań reprezentacji Polski w drugiej fazie mistrzostw świata zapraszamy do radiowej Jedynki.

<<< SŁUCHAJ RELACJI >>>

USA i Turcja spotkały się wcześniej w Łodzi w meczu grupy F. Amerykanki wygrały 3:1, a we wtorek w Gliwicach ponownie udowodniły swoją wyższość.

USA czeka na Polskę?

Najwięcej emocji były w pierwszym secie. Choć Amerykanki zaczęły znakomicie (8:3), ich rywalki odrobiły straty z nawiązką za sprawą znakomitej Ebrar Karakurt (11:13). Mistrzynie olimpijskie z Tokio opanowały jednak sytuację i pewnie wygrały partię (25:22).

Popisem podopiecznych Karcha Kiraly'ego był drugi set. Choć Turczynki wygrały trzy pierwsze akcje, później na parkiecie dominowały już zawodniczki z Ameryki Północnej. Wynik 25:15 mówi sam za siebie.

Ostatnią szansą dla siatkarek znad Bosforu i dość licznej grupy wspierającej je w Gliwicach tureckich fanów, była trzecia odsłona. Od początku do końca tego seta lepsze były jednak Amerykanki. Wygrały 25:20 i awansowały do najlepszej czwórki.

W środowym półfinale USA zagra w Gliwicach ze zwycięzcą meczu Polski z Serbią. Biało-Czerwone zmierzą się z broniącymi tytułu Serbkami w Arenie Gliwice o godzinie 20.30.

Włoszki lepsze od Chinek

Pierwszymi półfinalistkami w "holenderskiej części" turnieju zostały natomiast Włoszki. Mistrzynie Europy po raz drugi na tych mistrzostwach pokonały Chinki. W grupie wygrały bez straty seta, natomiast w ćwierćfinale przytrafił im się kryzys.

W Apeldoorn Włoszki dość łatwo wygrały dwa pierwsze sety, ale w trzecim podopieczne Daniele Mazzantiego od początku grały fatalnie (2:7). Ostatecznie Chinki wygrały aż 25:13 i przedłużyły swoje nadzieje na awans.

W czwartym secie nie poszły jednak za ciosem, a Italia wróciła do świetnej gry. Włoszki, w szeregach których tradycyjnie błyszczała Paola Egonu, wygrały 25:17 i czekają na półfinałowe rywalki. O godzinie 20 swój mecz w Apeldoorn rozpoczną drużyny Brazylii i Japonii.

wcześniej również w Gliwicach o półfinał powalczą Turczynki i Amerykanki.