Inaczej być nie mogło. Iga Świątek Sportowcem Roku 2022

2023-01-08, 07:00

Iga Świątek została wybrana Sportowcem Roku 2022 w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat . Foto: Forum/Zuma Press/Rob Prange

Iga Świątek została triumfatorką 88. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski, którego organizatorami były "Przegląd Sportowy" i Telewizja Polsat. Najlepsza tenisistka świata wyprzedziła indywidualnego mistrza świata w jeździe na żużlu Bartosza Zmarzlika.

Iga Świątek była zdecydowaną faworytką tegorocznej edycji plebiscytu i, zgodnie z oczekiwaniami, okazała się najlepsza! Miniony rok był wręcz doskonały dla 21-letniej tenisistki z Raszyna.

Od kwietnia ubiegłego roku Świątek prowadzi w rankingu WTA. W 2022 roku wygrała aż osiem turniejów, w tym dwa wielkoszlemowe: French Open i US Open. Równie imponujący był bilans jej meczów: 67 zwycięstw i zaledwie dziewięć porażek. Między lutym a czerwcem zanotowała serię aż 37 zwycięskich meczów.

Choć wygrana tenisistki w plebiscycie była bezdyskusyjna, za jej plecami uplasowało się wielu znakomitych sportowców, którzy w 2022 roku odnosili duże sukcesy.

Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, triumfator plebiscytu sprzed trzech lat. Żużlowiec, który niedawno zamienił Stal Gorzów na Motor Lublin, po raz trzeci w karierze został indywidualnym mistrzem świata. Zmarzlik dominował przez cały sezon Speedway Grand Prix, ale w plebiscycie musiał uznać wyższość najlepszej tenisistki świata.

"Lewy" znowu na podium

Triumfator dwóch poprzednich edycji Robert Lewandowski tym razem musiał zadowolić się najniższym stopniem podium. Znakomity piłkarz, który latem zamienił Bayern Monachium na FC Barcelonę, w obu swoich klubach strzelał gole jak na zawołanie. W nagrodę otrzymał Złotego Buta dla najlepszego strzelca lig europejskich.

Tuż za podium plebiscytu został sklasyfikowany Kamil Semeniuk. Miniony rok był udany dla siatkarza zarówno pod kątem klubowym, jak i reprezentacyjnym. Najpierw poprowadził Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle do wygranej w finale Ligi Mistrzów, a potem był czołową postacią kadry Polski, która sięgnęła po brąz Ligi Narodów oraz srebro mistrzostw świata. Obecnie Semeniuk jest już siatkarzem włoskiej Perugii.

W czołówce plebiscytu znalazł się Dawid Kubacki. Aktualny lider Pucharu Świata i drugi zawodnik zakończonego w piątek Turnieju Czterech Skoczni w ubiegłym roku zdobył brązowy medal w konkursie na skoczni normalnej na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Skoczek był jedynym Polakiem, który stanął na podium w stolicy Chin.

Wysoko uplasował się też kapitan kadry koszykarzy - Mateusz Ponitka, który błyszczał na ubiegłorocznym Eurobaskecie. Biało-Czerwoni zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach Europy, co było największym sukcesem drużyny od ponad 50 lat.

Paweł Fajdek nie ukrywał irytacji

Siódme miejsce zajął Adrian Meronk, który w ubiegłym roku przebojem wdarł się do europejskiej czołówki golfistów. Polak wygrał prestiżowe turnieje w Irlandii oraz w Australii, a rok zakończył zaproszeniem na prestiżowy Masters.

Wicemistrzyni świata i Europy w pływaniu na 50 metrów stylem dowolnym Katarzyna Wasick została sklasyfikowana na ósmym miejscu.

Niedosytu nie ukrywał dziewiąty Paweł Fajdek, który w ubiegłym roku po raz piąty z rzędu został mistrzem świata w rzucie młotem.

- Być może powinienem mniej wygrywać. Im więcej wygrywam, tym niżej jestem w Plebiscycie - mówił ze sceny jedyny lekkoatleta w finałowej dziesiątce.

Na dziesiątej pozycji sklasyfikowano wioślarską czwórkę podwójną. Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja w 2022 roku zdobyli mistrzostwo świata oraz wicemistrzostwo Europy.

Wiktorowski i siatkarze z nagrodami

Oprócz dziesięciu wyróżnionych sportowców, przyznano również nagrody specjalne. Trenerem Roku został szkoleniowiec Igi Świątek - Tomasz Wiktorowski, natomiast najlepszą Drużyną Roku wybrano reprezentację Polski siatkarzy, którzy w 2022 roku zostali wicemistrzami świata oraz zdobyli brązowe medale Ligi Narodów.

W kategorii "Sport bez Barier" przyznano dwa wyróżnienia. Jedno powędrowało do byłej znakomitej tyczkarki Moniki Pyrek, której fundacja od lat wspiera kariery młodych zawodników. Drugą nagrodę otrzymał Szymon Sowiński, który ma w dorobku medale największych imprez w parastrzelectwie.

Totalizator Sportowy otrzymał natomiast nagrodę w kategorii "Sportowa Inicjatywa Roku".

Prezesi z Superczempionami. Marciniak i Orlen także wyróżnieni

Przyznano też dwie statuetki "Superczempiona". Otrzymali je prezesi: Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza i Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

Jak przypomniał wręczający nagrody minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, obaj działacze otrzymali wyróżnienia jako dowód uznania postawy ich organizacji po inwazji Rosji na Ukrainę. Zarówno piłkarze, jak i siatkarze odmówili gry z Rosją. Dodatkowo PZPS zdołał przejąć od Rosjan organizację mistrzostw świata.

Wręczono także nagrody w kategorii "Super osiągnięcie". Otrzymali je polscy sędziowie, którzy w znakomity sposób poprowadzili finał piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Wyróżnieni zostali Szymon Marciniak, Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz oraz Tomasz Kwiatkowski.

Ostatnia z nagród powędrowała do Sponsora Polskiego Sportu. W tej kategorii wyróżniony został Polski Koncern Naftowy Orlen.