more_horiz
Wiadomości

Dakar 2023. Polska czekała na to osiem lat! Sonik pod wrażeniem Goczała. "Zwycięstwo całej rodziny"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 13:31
18-letni Eryk Goczał i jego pilot Oriol Mena wygrali 45. Rajd Dakar w kategorii lekkich pojazdów UTV. Polsko-hiszpańska załoga okazała się najlepszą w tegorocznej rywalizacji w Arabii Saudyjskiej. - 8 lat czekaliśmy na kolejnego polskiego zwycięzcę Dakaru - napisał w mediach społecznościowych Rafał Sonik, który triumfował na quadzie w 2015 roku.
18-letni Eryk Goczał wygrał w debiucie 45. Rajd Dakar w klasie lekkich pojazdów UTV
18-letni Eryk Goczał wygrał w debiucie 45. Rajd Dakar w klasie lekkich pojazdów UTVFoto: print screen/Facebook/Eryk Goczał

Prócz Goczała na uwagę zasługuje również polski mechanik Dariusz Rodewald w załodze Janusa von Kasterena (IVECO), który po raz trzeci w tej roli wygrał Dakar w kategorii ciężarówek. Wcześniej w 2012 i 2016 wygrywał w ekipie Gerarda de Rooya.

Sukces 18-latka jest tym bardziej niesamowity, że to dopiero jego... debiut w tej imprezie. Na podium znalazł się również... ojciec Eryka - Marek Goczał, który pilotowany przez Macieja Martona zajął trzecie miejsce.

Rafał Sonik o triumfie Eryka Goczała w 45. Rajdzie Dakar: to może być dopiero początek jego wielkiej kariery

- Niewiarygodne, wygrywamy Rajd Dakar w naszym debiucie! Chciałem w tym moim pierwszym starcie po prostu być na mecie, a my wygrywamy! To był koszmarnie trudny rajd. Dwa dni temu podjęliśmy niezwykle trudną decyzję strategiczną – jestem niezmiernie wdzięczny mojej rodzinie, mojemu tacie i wujkowi za to, jak nam pomogli. Postawili nas na pierwszym miejscu i zrobili wszystko, abyśmy wygrali. I to się opłaciło. Trudno znaleźć mi w tym momencie słowa. Wygraliśmy Dakar! - stwierdził na mecie 18-latek.

O historycznym wyniku wspomniał również triumfator imprezy z 2015 roku - Rafał Sonik. Polak był wtedy najlepszy w kategorii quadów.

- 8 lat czekaliśmy na kolejnego polskiego zwycięzcę rajdu Dakar. W fenomenalnym stylu dokonał tego zaledwie 18-letni Eryk Goczał. Wielkie brawa dla młodego mistrza, który dziś zapisał piękne karty historii naszego motosportu. Gratulacje także dla jego pilota, Oriola Meny. To zwycięstwo całej rodziny Goczałów, która genialnie i mądrze współpracowała w trakcie rajdu. Miałem okazję rozmawiać z Erykiem kilka miesięcy temu i zrobił na mnie wówczas ogromne wrażenie. To może być dopiero początek jego wielkiej kariery - czytamy na FB Rafała Sonika.

Posłuchaj
00:23 Eryk Goczał.mp3 45. Rajd Dakar. Na mecie ostatniego etapu Eryk Goczał nie ukrywał radości (IAR)

Polacy na Dakarze

Jakub Przygoński i Armand Monleon z Orlen Team ukończyli Dakar na 18. miejscu po dużej stracie czasowej w pierwszej fazie rywalizacji. Rajdu nie ukończyli z kolei z powodu kontuzji motocyklista Maciej Giemza i quadowiec Kamil Wiśniewski. 

Rajd Dakar po raz czwarty z rzędu odbywał się w Arabii Saudyjskiej. Tytuł w klasie samochodów obronił Katarczyk Nasser Al-Attiyah, dla którego był to piąty tytuł w karierze. 

Czytaj także:

red

Zobacz także

Zobacz także