PŚ w skokach: koniec serii Dawida Kubackiego. Kraft najlepszy, Granerud goni lidera

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 10:50
Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. Najlepszy z Polaków Dawid Kubacki zajął czwarte miejsce, co oznacza, że zakończyła się jego seria dziesięciu kolejnych konkursów na podium.
Dawid Kubacki jest liderem Pucharu Świata
Dawid Kubacki jest liderem Pucharu Świata Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

W pierwszej serii rywali zdeklasował Austriak Stefan Kraft, który po skoku na odległość 139 metrów wyprzedził drugiego Graneruda o 10.3 punktu. Na trzecim miejscu ex aequo znaleźli się Peter Prevc i Aleksander Zniszczoł (137.3 pkt.).

Tuż za nimi znalazł się Dawid Kubacki, a siódmy pierwszą serię zakończył Stoch. Na dwudziestym uplasował się Piotr Żyła.

Druga seria odbyła się bez kilku zawodników z czołówki, którzy nie poradzili sobie w skrajnie niesprzyjających warunkach. Na jednym skoku konkurs zakończyli m.in. Anze Lanisek, Jan Hoerl czy Markus Eisenbichler.

Pozycję lidera zachował znakomicie dysponowany Kraft, który wygrał drugim skokiem na odległość 135.5 metra. Za jego plecami zakończył zawody Granerud (277.9 pkt.), a na trzecim miejscu znalazł się piątkowy zwycięzca - Ryoyu Kobayashi (276.1). Czwarte miejsce zajął Dawid Kubacki, co oznacza, że przerwał swoją serię kolejnych konkursów na podium, zatrzymując się na dziesięciu wynikach.

- Mieliśmy bardzo mieszane warunki. Nie trafiłem zbyt dobrze, ale moim zdaniem skoki były na bardzo wysokim poziomie i z tego się cieszę - skomentował po zawodach Kubacki w rozmowie z Eurosportem.

W pierwszej dziesiątce zakończyli także Kamil Stoch i Piotr Żyła, którzy zajęli kolejno ósme i dziewiątce miejsce. W końcowej klasyfikacji na 25. miejscu uplasował się trzeci po pierwszej próbie Aleksander Zniszczoł.

Wyniki:

1. Stefan Kraft (Austria) 283,5 (139,0/135,5 m)
2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 277,9 (129,5/132,0)
3. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 276,1 (129,0/137,5)
4. Dawid Kubacki (Polska) 264,8 (131,5/128,0)
5. Daniel Tschofenig (Austria) 257,9 (135,0/128,5)
6. Manuel Fettner (Austria) 255,2 (127,0/133,5)
7. Andreas Wellinger (Niemcy) 251,2 (130,0/130,0)
8. Kamil Stoch (Polska) 250,6 (131,5/121,0)
9. Piotr Żyła (Polska) 249,8 (130,0/134,0)
10. Zak Mogel (Słowenia) 248,9 (133,0/137,5)
...
25. Aleksander Zniszczoł (Polska) 224,0 (141,0/109,0)

09:58

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji ze światowych skoczni w naszym portalu!

09:52

Austriak w drugiej serii skoczył 135.5 metra!

09:52

Stefan Kraft wygrał konkurs w Sapporo!

09:51

Norweg dał radę w trudnych warunkach - 132 metry zapewniają mu prowadzenie, przed Kobayashim i Kubackim.

09:49

Halvor Egner Granerud czeka na swój skok.

09:48

Peter Prevc wypada z czołówki - tylko 119.5 metra w drugiej serii.

09:47

Nieudany drugi skok Aleksandra Zniszczoła.

09:46

Kubacki drugi - za Kobayashim.

09:43

Dawid Kubacki czeka na skok - nie ma zgody na wystartowanie Polaka.

09:41

Niestety, nieudany skok Polaka w bardzo trudnych warunkach.

09:40

Za chwilę skok Kamila Stocha - liderem wciąż Kobayashi.

09:34

Ryoyu Kobayashi świetnie zaprezentował się w drugiej serii - 137.5 metra mimo niekorzystnego wiatru! Japończyk liderem z szansami na miejsce w czołówce na koniec zawodów!

09:29

Konkurs wchodzi w decydującą fazę - zostało piętnastu zawodników. Prowadzi Fettner (255.2 pkt.), przed Wellingerem (251.2) i Piotrem Żyłą (249.8).

09:25

Udana druga próba Polaka! Żyła ma duże szanse na awans w klasyfikacji końcowej.

09:24

Po dziesięciu skokach prowadzi Słoweniec Zak Mogel (248.9 pkt.) Za chwilę drugi skok Piotra Żyły.

09:18

Po pięciu skokach w drugiej serii liderem Fin Antti Aalto.

09:16

Warunki wietrzne wyraźnie się poprawiły, co daje nadzieję na emocjonującą drugą serię.

09:09

Drugą serię rozpocznie Robert Johansson.

08:59

Kamil Stoch po pierwszej serii jest siódmy (134.1), a Piotr Żyła dwudziesty (120.8).

08:57

Dawid Kubacki nie będzie liderem, ale wciąż jest w czołówce!

08:55

Czas na Dawida Kubackiego! Polak czeka na skok!

08:55

Granerud skoczył 129.5 metra w bardzo trudnych warunkach. Dzięki rekompensacie za wiatr, Norweg jest tylko za Kraftem, przed Prevcem i Zniszczołem.

08:52

Halvor Egner Granerud czeka na skok, warunki wciąż niesprzyjające.

08:51

Trzeci w klasyfikacji Pucharu Świata Anze Lanisek skoczył przy silnym wietrze w plecy - tylko 103.5 metra, przedostatnie miejsce Słoweńca.

08:50

139 metrów Stefana Krafta - 11.5 punktu przewagi nad Zniszczołem i Prevcem. Świetny skok Austriaka!

08:50

Piotr Żyła nie wykorzystał sprzyjających warunków - przeciętny występ polskiego zawodnika.

08:48

Kamil Stoch oddał bardzo dobry skok!

08:46

Hoerl w trudnych warunkach skoczył bardzo słabo, Austriak nie wejdzie nawet do drugiej serii.

08:44

Trzeci w kwalifikacjach Jan Hoerl wciąż czeka na skok - wieje bardzo mocny wiatr w plecy.

08:41

Przed nami czołówka Pucharu Świata - a liderami wciąż Prevc i Zniszczoł!

08:37

Ryoyu Kobayashi, zwycięzca piątkowego konkursu, oddał bardzo przeciętny skok. Japończyk skakał w trudnych warunkach, a jego odległość to ledwie 129 metrów - jest teraz szósty, a przed nami jeszcze trzynastu skoczków.

08:34

Świetny skok doświadczonego Petera Prevca - Słoweniec skoczył 136 metrów i jest ex aequo liderem z Aleksandrem Zniszczołem!

08:26

Klasyfikacja po trzydziestu skokach:

1. Aleksander Zniszczoł (137.3)

2. Clemens Aigner (131.9)

3. Stephan Leyhe (131.4)

08:24

Dobry skok Austriaka Clemensa Aignera, jednak i on nie potrafi wyprzedzić Zniszczoła. Polak z przewagą 5.4 punktu nad wiceliderem.

08:21

Zniszczoł jest już pewny awansu do drugiej serii.

08:18

Za nami dwadzieścia skoków, prowadzi Aleksander Zniszczoł!

08:16

Pięknie poleciał Polak!

08:14

Jako siedemnasty skoczy pierwszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł. Prowadzi Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (137.5 metra, 129.7 pkt.).

08:08

Klasyfikacja po dziesięciu skokach:

1. Zak Mogel (120.2)

2. Dominik Peter (109.7)

3. Benjamin Oestvold (105.6)

08:01

Zaczęliśmy! Jako pierwszy skoczył Yumu Harada.

07:54

Do startu konkursu już tylko kilka minut. Do zawodów znów nie zakwalifikował się słynny Noriaki Kasai, 50-letni japoński skoczek zajął 55. miejsce skacząc 113,5 m.

07:46

Dzień dobry! Poranne konkursy w Sapporo, fani w Polsce wspominają z wielką nostalgią. Czy po sobotnich zawodach będziemy mieli powody do radości?

Dawid Kubacki oddał najdłuższy skok kwalifikacji (144 metry) i liczy na zwycięstwo.