more_horiz
Wiadomości

UEFA zatwierdziła nowy format rozgrywek! Zmiany dotyczą Ligi Narodów oraz eliminacji Euro

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 21:05
Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zatwierdził nowe formaty rozgrywek męskich drużyn narodowych, które wejdą w życie we wrześniu 2024 roku. Zmiany dotyczą Ligi Narodów oraz kwalifikacji Euro.
Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowy format rozgrywek. Zmiany dotyczą Ligi Narodów oraz kwalifikacji Euro
Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowy format rozgrywek. Zmiany dotyczą Ligi Narodów oraz kwalifikacji EuroFoto: FORUM/Thomas Boecker/DFB/ddp images

Decyzję podjęto po szeroko zakrojonych konsultacjach z federacjami narodowymi, aby zapewnić bardziej atrakcyjne i emocjonujące rozgrywki oraz odbudować pozycje krajowych federacji i zapewnić im odbudowę po skutkach pandemii.

Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowy format rozgrywek

Liga Narodów zostanie rozszerzona o nową rundę pucharową, która zostanie rozegrana w marcu, co ma zapewnić ciągłość między fazą grupową, kończącą się w listopadzie a finałami rozgrywanymi w czerwcu.

Zwycięzcy i wicemistrzowie grup Ligi A wezmą udział w ćwierćfinałach (mecze u siebie i na wyjeździe), a zwycięzcy tych spotkań zakwalifikują się do Final Four.

Drużyny z 3. miejsc w Lidze A i wicemistrzowie Ligi B, podobnie jak zespoły z 3. miejsc w Lidze B oraz wicemistrzowie Ligi C rozegrają mecze barażowe o awans/spadek (u siebie i na wyjeździe).

Rozszerzenie Ligi Narodów UEFA dotyczyć będzie tylko wybranej liczby drużyn. Pozostałe zespoły w tym okresie (marzec) będą już mogły przystąpić do europejskich kwalifikacji.

Zmiany w Lidze Narodów oraz eliminacjach Euro i MŚ

Nowy format europejskich eliminacji do mistrzostw Europy lub mistrzostw świata będzie bardziej skonsolidowany, a drużyny zostaną przyporządkowane do 12 grup po 4 i 5 drużyn, co w konsekwencji ma ożywić rywalizację, czyniąc ją mniej przewidywalną i bardziej dynamiczną.

Drużyny wylosowane w pięciozespołowych grupach rozpoczną kwalifikacje w marcu lub w czerwcu, jeśli nadal będą rywalizować w ćwierćfinale Ligi Narodów lub będą brały udział w meczach o awans/spadek. Reprezentacje wylosowane w czterodrużynowych grupach rozpoczną kwalifikacje we wrześniu.

Zwycięzcy grup eliminacyjnych awansują bezpośrednio do finałów Euro lub mundialu, natomiast drużyny z drugich miejsc awansują bezpośrednio lub wezmą udział w meczach barażowych (wraz z drużynami Ligi Narodów) o awans do Euro.

Nie zaproponowano żadnych zmian w turnieju finałowym mistrzostw Europy, w którym utrzymano udział 24 drużyn.

>>> Fernando Santos selekcjonerem reprezentacji Polski. Więcej o nowym trenerze Biało-Czerwonych <<< 

Czytaj także:

Były reprezentant Polski Jakub Wawrzyniak o zatrudnieniu Fernando Santosa jako selekcjonera kadry:

red/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także