more_horiz
Wiadomości

Fernando Santos wrócił do Portugalii. W PZPN rozmowy na temat sztabu kadry

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 21:10
W środę w siedzibie PZPN współpracownicy Fernando Santosa prowadzili rozmowy ws. sztabu reprezentacji Polski, m.in. z Tomaszem Kaczmarkiem i Hubertem Małowiejskim. Natomiast nowy selekcjoner Biało-Czerwonych wrócił we wtorkowy wieczór do Portugalii - na około dwa tygodnie.
Fernando Santos został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski
Fernando Santos został nowym selekcjonerem reprezentacji PolskiFoto: Shutterstock.com/Marcel Paschertz

W ostatnich tygodniach w polskich mediach sportowych przewijał się w większości temat następcy Czesława Michniewicza. Ostatecznie jednak Cezary Kulesza wybrał nowego selekcjonera reprezentacji Polski, którym został Fernando Santos

Fernando Santos wrócił do Portugalii. Od lutego zamieszka w Polsce

Santos zapowiedział wówczas, że na razie wyjedzie do Portugalii, bo ma tam jeszcze trochę spraw do załatwienia, a do Polski wróci w lutym i zamieszka tutaj z żoną.

I faktycznie - szkoleniowiec wyleciał do Portugalii we wtorkowy wieczór. Wróci prawdopodobnie za około dwa tygodnie. W Polsce pozostali do piątku jego dwaj współpracownicy.

Z informacji wynika, że przez wiele godzin w środę trwały w PZPN rozmowy ludzi Santosa z pracownikami federacji oraz potencjalnymi polskimi asystentami w jego sztabie.

Portugalczycy spotkali się m.in. z rzecznikiem prasowym PZPN i team menedżerem reprezentacji Jakubem Kwiatkowskim oraz zarządzającym sprawami logistyki Łukaszem Gawrjołkiem. Współpracownicy Santosa chcieli np. dowiedzieć się, jak wygląda podział ról wśród osób z PZPN pracujących przy reprezentacji, kto za co odpowiada itd.

Łukasz Piszczek i Tomasz Kaczmarek w sztabie reprezentacji Polski?

Nowy selekcjoner już podczas swojej prezentacji zapowiedział, że w jego sztabie będą polskie akcenty. Potwierdził, podobnie jak Kulesza, iż prowadzone są rozmowy z byłym reprezentantem Polski Łukaszem Piszczkiem oraz byłym trenerem Lechii Gdańsk Tomaszem Kaczmarkiem. Decyzja miała zapaść w ciągu dwóch tygodni.

W środę do godzin popołudniowych asystenci Santosa rozmawiali z Kaczmarkiem i Hubertem Małowiejskim.

Ten drugi to ceniony w Polsce analityk, od wielu lat odpowiedzialny za "bank informacji" w sztabach kolejnych selekcjonerów reprezentacji. Trenerzy kadry Biało-Czerwonych się zmieniali, ale każdy z nich brał do swojego sztabu właśnie Małowiejskiego. Wiele wskazuje na to, że Santos też tak zrobi.

W najbliższym czasie wyjaśni się również, gdzie Portugalczycy zamieszkają. Obecnie trwa poszukiwania odpowiednich lokalizacji i mieszkań w Warszawie.

Celem Euro 2024

Kontrakt z nowym selekcjonerem - jak informowano we wtorek - został zawarty na dwa cykle eliminacji, do Euro 2024 i mistrzostw świata 2026, a ważne w tej umowie są wynegocjowane warunki w kwestii osiągania sukcesów.

Prezes Kulesza sprecyzował, że "awans na Euro 2024 oznacza automatycznie przedłużenie kontraktu z selekcjonerem".

Urodzony 10 października 1954 roku Santos był szkoleniowcem reprezentacji Grecji (2010-2014), a następnie swojego kraju (2014-2022). W przeszłości pracował również w czołowych klubach właśnie z Grecji i Portugalii.

Posłuchaj
00:10 Kulesza o selekcjonerze.mp3 Szef PZPN liczy na poprawę stylu i wyników kadry pod wodzą nowego selekcjonera (IAR)

Ma imponujący życiorys trenerski - zwłaszcza złoto mistrzostw Europy 2016 i triumf w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) ze swoimi rodakami.

Nowy selekcjoner będzie miał za zadanie między innym wywalczenie awansu w ramach eliminacji do Euro 2024Biało-Czerwoni rozpoczną je 24 marca z Czechami na wyjeździe, a trzy dni później spotkają się u siebie z Albanią. W tej stawce są także niżej notowane Wyspy Owcze i Mołdawia. Na turniej w Niemczech awansują dwie drużyny z grupy.

Posłuchaj
00:57 Kulesza kryteria wyboru Santos.mp3 O kryteriach wyboru trenera mówi prezes PZPN Cezary Kulesza (IAR)

Polacy pozostawali bez trenera od 1 stycznia, kiedy to wygasła umowa z Czesławem Michniewiczem.

>>> Fernando Santos selekcjonerem reprezentacji Polski. Więcej o nowym trenerze Biało-Czerwonych <<< 

Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski o kontrakcie Fernando Santosa:

Czytaj także:

Polskieradio24.pl


red/IAR/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także