more_horiz
Wiadomości

Fortuna 1 Liga: stadion Ruchu zamknięty. Wiadomo, gdzie "Niebiescy" będą grać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 17:07
Piłkarze 1-ligowego Ruchu Chorzów będą w rundzie wiosennej podejmowali rywali na stadionie Piasta Gliwice. Zgodę na to wydała we wtorek Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN. Powodem przenosin jest zamknięcie chorzowskiego stadionu z powodu awarii oświetlenia.
Kibice Ruchu Chorzów podczas meczu
Kibice Ruchu Chorzów podczas meczuFoto: Shutterstock.com/Dziurek

Obiekt "Niebieskich” został zamknięty w związku z koniecznością awaryjnego demontażu jednej z wież oświetleniowych.

Stadion Ruchu musiał zostać zamknięty

Przeprowadzona ekspertyza ujawniła pęknięcie w obrębie podstawy jednego masztu. Jedna z czterech charakterystycznych „świeczek” została już zlikwidowana, podobny los czeka pozostałe trzy. W związku z jego modernizacją związkowa komisja nałożyła na "Niebieskich" nadzór infrastrukturalny.

- Zamknięcie stadionu i konieczność wycięcia jednego z masztów oświetleniowych spadło na nas jak grom z jasnego nieba. Szybko jednak musieliśmy się otrząsnąć i szukać obiektu zastępczego dla naszego zespołu. Podobnie jak 9 lat temu, pomocną dłoń wyciągnęły do nas Gliwice i klub Piast. Jesteśmy wdzięczni za chęć pomocy i życzliwość w tak trudnej dla nas sytuacji. Nasza drużyna będzie miała w Gliwicach dobre warunki do rozgrywania spotkań, a kibice do ich oglądani” – powiedział prezes Ruchu Seweryn Siemianowski.

Podkreślił, że chciałby, aby drużyna jak najszybciej wróciła na własną arenę.

- Pomoc między klubami w moim odczuciu jest czymś naturalnym i w wielu innych sytuacjach także powinniśmy się wspierać, dlatego też między innymi z tego powodu podjęliśmy decyzję o zawiązaniu współpracy. To duże wyzwanie dla obu klubów, ale jestem pewien, że wspólnymi siłami jemu podołamy. Zawarta umowa, prócz faktu dzierżawy stadionu w dni meczowe przewiduje współpracę organizacyjną na wielu płaszczyznach z tym związanych – dodał prezes Piasta Grzegorz Bednarski.

Vuković boi się o murawę, kibice protestują

Obawy o to, jak murawa w Gliwicach zniesie większą niż planowano dawkę meczów wyraził kilka dni wcześniej szkoleniowiec Piasta Aleksandar Vuković.

Umowa dotycząca dzierżawy ma obowiązywać do końca czerwca. Koszty pokryje samorząd Chorzowa, który jest właścicielem stadionu Ruchu i ma 25 procent udziałów w tym klubie. Chorzowianie podejmowali już rywali w Gliwicach w 2014, kiedy ich murawa była poddawana renowacji. Rozegrali wtedy na obiekcie Piasta spotkania w eliminacjach Ligi Europy z FC Vaduz, Esbjerg fB i Metalistem Charków oraz ekstraklasowe spotkanie z Górnikiem Łęczna.

W miniony czwartek kilkusetosobowa grupa kibiców Ruchu demonstrowała na miejskim rynku w związku z zamknięciem stadionu i jego niejasnymi perspektywami.

Wiekowy stadion Ruchu

Obecna arena "Niebieskich" powstała w 1935 roku, w 15. rocznicę powstania klubu. Półtora roku później wykonująca obiekt amerykańska firma budowlana oddała do użytku nowoczesną na te czasy trybunę. Podziw budził jej dach, pozbawiony podtrzymujących go słupów, co zwiększało widoczność. W 1961 roku obiekt przeszedł remont generalny. Siedem lat później stanęły charakterystyczne, przypominające wielkie świeczki maszty oświetleniowe.

Ruch jest 14-krotnym mistrzem Polski. Pierwszy tytuł wywalczył w 1933 roku, ostatni - w 1989.

Czytaj także:

/empe, PAP

Zobacz także

Zobacz także