more_horiz
Wiadomości

PŚ w skokach: sześciu Polaków powalczy o awans do konkursu. O której kwalifikacje w Willingen?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 07:34
Sześciu reprezentantów Polski powalczy w niemieckim Willingen o punkty Pucharu Świata w skokach narciarskich. W kwalifikacjach wystąpią Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Jakub Wolny. Konkurs zaplanowano na godz. 16.10.
W kwalifikacjach zobaczymy sześciu Biało-Czerwonych
W kwalifikacjach zobaczymy sześciu Biało-CzerwonychFoto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Początkowo kwalifikacje miały odbyć się w piątek wieczorem, ale trzeba było je przełożyć ze względu na zbyt silne podmuchy wiatru, które utrudniły rywalizację podczas konkursu drużyn mieszanych. Zawody przerwano po pierwszej serii. Triumfowali Norwegowie przed Austriakami i Niemcami. Polacy nie startowali.

W piątek najdalszy skok oddał Timi Zajc. Słoweniec uzyskał 161,5 m, ale nie ustał tej próby i odjęto mu aż 25,2 pkt za wiatr pod narty. Rozmiar Muehlenkopfschanze wynosi 147 m, a od 2021 roku rekordzistą skoczni jest Klemens Murańka - 153 m.

"Timi Zajc mógł być właśnie zbierany z trybun obok skoczni. Zawodnik był pasażerem prędkości i wiatru. Masa szczęścia. Masa…" - napisał Dominik Formela z portalu Skijumping.pl, ekspert Eurosportu.

Muehlenkopfschanze jest szczęśliwym obiektem dla polskich skoczków. Stoch triumfował tu trzykrotnie i siedem razy stawał na podium. W czołowej trójce w Willingen plasowali się też Żyła i Kubacki.

Pierwszym Polakiem, który wygrał konkurs w Willingen był Adam Małysz. W sezonie 2000/01 zajął tu kolejno drugie i pierwsze miejsce. "Orzeł z Wisły" wynikiem 151,5 m przez cztery lata był rekordzistą Muehlenkopfschanze. W 2005 roku jego wynik o pół metra poprawił Fin Janne Ahonen.

Kubacki w Willingen postara się zmniejszyć stratę do Norwega Halvora Egnera Graneruda, który po konkursach w Bad Mitterndorf ma nad nim 112 pkt przewagi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Konkurs kobiet w Willingen rozpocznie się o 12.30. Nie weźmie w nim jednak udziału żadna reprezentantka Polski.

Program PŚ w Willingen:

Sobota, 4 lutego

14.45 - kwalifikacje

16.10 - konkurs indywidualny

Niedziela, 5 lutego

14.30 - kwalifikacje

16.00 - konkurs indywidualny

Czytaj także:

Skoki narciarskie/PolskieRadio24.pl

red/PAP

Zobacz także

Zobacz także