PŚ w skokach: Żyła jedynym Polakiem w czołówce. Granerud dominował w Willingen

2023-02-05, 17:44

Piotr Żyła spisał się najlepiej z Polaków w niedzielnym konkursie w Willingen . Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Norweg Halvor Egner Granerud potwierdził swoją dominację, zwyciężając wyraźnie w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Willingen. Najlepszy z polskich skoczków Piotr Żyła zajął siódme miejsce.

Do zawodów zakwalifikowało się pięciu reprezentantów Polski: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek i Jakub Wolny. Niestety, kwalifikacji nie przebrnął Kamil Stoch.

Dzień wcześniej podopieczni trenera Thomasa Thurnbichlera spisali się bardzo dobrze. Kubacki w sobotę zajął trzecie, a Żyła czwarte miejsce. Po raz kolejny wygrał Norweg Halvor Egner Granerud, który powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Granerud nie zostawił złudzeń

Granerud także w niedzielę był bezkonkurencyjny. Norweg już w pierwszej serii pokazał, kto jest obecnie najlepszym skoczkiem na świecie. Skoczył aż 147,5 metra i na półmetku zawodów wyprzedzał o 10,6 punktu swojego rodaka Daniela Andre Tande (141,5 m). Trzeci po pierwszej serii był Austriak Manuel Fettner (141 m).

Polscy kibice nie mieli powodów do zadowolenia. Tylko Piotr Żyła znajdował się w czołówce. Wiślanin skoczył 135,5 metra i zajmował ósme miejsce. Do podium Polak tracił jednak aż 16,4 punktu.

W gorszym nastroju mógł być Dawid Kubacki. Skoczek, który dzień wcześniej stał na podium, tym razem osiągnął tylko 127 metrów i był dopiero dwudziesty pierwszy. Do drugiej serii awansował także Aleksander Zniszczoł - 119 metrów w kiepskich warunkach atmosferycznych dało mu 28. pozycję.

Do finałowej trzydziestki nie awansowali trzydziesty dziewiąty Paweł Wąsek (106 m) oraz czterdziesty ósmy Jakub Wolny, który nie doskoczył nawet do setnego metra - 98,5 m.

Piotr Żyła najwyżej z Polaków

W drugiej serii norweski dominator spisał się jeszcze lepiej. Tym razem Granerud poszybował aż na 142. metr i wygrał konkurs z ponad 20-punktową przewagą.

Świetny skok w rundzie finałowej sprawił, że na drugim miejscu uplasował się Japończyk Ryoyu Kobayashi. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli osiągnął aż 145,5 metra i ostatecznie wyprzedził Tandego (137 m). Na podium zabrakło miejsca dla Fettnera, mimo dalekiego skoku na 139. metr.

Polscy kibice mogli emocjonować się głównie daleką próbą Piotra Żyły. 35-latek poszybował aż na 140. metr, jednak wystarczyło to jedynie do awansu o jedną lokatę. Ostatecznie wiślanin zajął siódme miejsce.

Pozostali Polacy poprawili się w porównaniu z pierwszą serią, choć na pewno będą czuli niedosyt. Dawid Kubacki (128 m) był ostatecznie siedemnasty, a Aleksander Zniszczoł (126 m) finiszował na 25. pozycji.

Kryształowa Kula ucieka Kubackiemu

Kolejna wygrana w Willingen była już 22. pucharowym triumfem w karierze Graneruda. Norweg, który po raz dwunasty z rzędu stanął na podium konkursu z cyklu PŚ, w klasyfikacji generalnej jeszcze mocniej uciekł Kubackiemu.

Halvor Egner Granerud wyprzedza Polaka już o 238 punktów. Do końca sezonu pozostało tylko 12 konkursów indywidualnych, co sprawia, że zdobycie Kryształowej Kuli może być bardzo trudnym zadaniem dla Dawida Kubackiego.

Kolejne zawody odbędą się w dniach 10-12 lutego w amerykańskim Lake Placid. Za Oceanem zaplanowano nie tylko dwa konkursy indywidualne, ale też pierwsze w historii Pucharu Świata zmagania duetów.