more_horiz
Wiadomości

PŚ w skokach: wiemy, kto poleci do Lake Placid. Bohater mistrzostw świata w składzie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 14:26
W mediach społecznościowych Polskiego Związku Narciarskiego ogłoszono skład Biało-Czerwonych na zbliżające się zawody Pucharu Świata w skokach w Lake Placid. Zgodnie z zapowiedziami, do USA nie poleci Kamil Stoch, natomiast szansę występu otrzyma dwukrotny medalista mistrzostw świata juniorów Jan Habdas. Do Pucharu Świata wraca też Tomasz Pilch.
Jan Habdas znalazł się w składzie reprezentacji Polski na konkursy Pucharu Świata w Lake Placid
Jan Habdas znalazł się w składzie reprezentacji Polski na konkursy Pucharu Świata w Lake Placid Foto: PAP/Grzegorz Momot

Trener polskich skoczków Thomas Thurnbichler już w niedzielę zapowiedział, że Kamil Stoch, który tego samego dnia odpadł już w kwalifikacjach konkursu w Willingen, nie poleci na konkursy w amerykańskim Lake Placid. Trzykrotny mistrz olimpijski ma odpocząć psychicznie, by wrócić do dobrej formy.

Stoch i Wolny poza składem

Dzień później Polski Związek Narciarski ogłosił w swoich mediach społecznościowych sześcioosobową kadrę na zawody w Stanach Zjednoczonych.

Znajdą się w niej oczywiście czołowi zawodnicy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata: wicelider Dawid Kubacki oraz zajmujący piąte miejsce Piotr Żyła. W porównaniu z zawodami w Willingen, miejsce w kadrze utrzymali także Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek.

Oprócz Stocha, zabrakło natomiast także Jakuba Wolnego, który zarówno w Bad Mitterndorf, jak i w Willingen wyraźnie odstawał od kolegów i nie zdobył w tym sezonie nawet jednego pucharowego punktu.

Pilch i Habdas zapracowali na szansę

Miejsca Stocha i Wolnego zajęli przedstawiciele młodego pokolenia. Po przerwie do kadry wraca Tomasz Pilch, który na początku sezonu regularnie jeździł na konkursy Pucharu Świata, ale spisywał się w nich słabo. 22-latek został więc wycofany do Pucharu Kontynentalnego, a w zawodach zaplecza zasygnalizował zwyżkę formy, zajmując m.in. drugie miejsce w Sapporo i trzecie w austriackim Eisenerz.

Na szansę kolejnego występu w zawodach najwyższej rangi zapracował też Jan Habdas. 19-latek bez większego powodzenia rywalizował w tegorocznym Turnieju Czterech Skoczni, za to w Zakopanem spisał się bardzo dobrze. Zajął 21. miejsce i zdobył pierwsze w karierze pucharowe punkty.

Potem Habdas skupił się na przygotowaniach do mistrzostw świata juniorów. W kanadyjskim Whistler spisał się znakomicie. Najpierw sięgnął po brąz w zawodach indywidualnych, a potem był liderem Biało-Czerwonych w konkursie drużynowym, który Polacy zakończyli na drugim miejscu. Dwa medale na docelowej imprezie sprawiły, że Thomas Thurnbichler zdecydował się dać utalentowanemu juniorowi kolejną szansę w zawodach elity.

USA wraca do kalendarza Pucharu Świata

Zawody Pucharu Świata w Lake Placid odbędą się w dniach 10-12 lutego. Za oceanem zaplanowano nie tylko dwa konkursy indywidualne, ale też pierwsze w historii Pucharu Świata zmagania duetów.

Najlepsi skoczkowie świata wrócą do Stanów Zjednoczonych po 19 latach. Po raz ostatni zawody Pucharu Świata odbyły się w tym kraju w sezonie 2003/2004, a organizatorem było Salt Lake City.

Jan Habdas w Zakopanem zdobył pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata. Młody skoczek nie ukrywał radości z 21. miejsca:

Czytaj także:

Skoki narciarskie/PolskieRadio24.pl

/empe

Zobacz także

Zobacz także