Ekstraklasa: Cracovia - Stal. Zacięty mecz na początek kolejki, gospodarze wyszarpali trzy punkty

2023-02-17, 19:59

Zawodnicy Cracovii Jani Atanasov (C-tył) i Jakub Jugas (P) oraz Maciej Urbańczyk (L) i Bartłomiej Ciepiela (C-przód) z PGE FKS Stali Mielec podczas meczu piłkarskiej Ekstraklasy. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Piłkarze Cracovii pokonali u siebie PGE FKS Stal Mielec 2:1 w pierwszym meczu 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Gospodarze przegrywali do przerwy, ale zdołali odwrócić losy spotkania.

Gospodarze od początku próbowali narzucić swój styl gry. Krakowianie mogli objąć prowadzenie już w szóstej minucie spotkania. Wówczas po indywidualnej akcji na strzał zdecydował się Benjamin Kallman, ale piłka po strzale fińskiego napastnika minęła słupek bramki Stali.

Do przerwy 0:1

Trzy minuty później "Pasy" miały kolejną szansę na gola. Tym razem Patryk Makuch świetnie odegrał w polu karnym głową do Michała Rakoczego, a młody pomocnik minimalnie chybił.

W kolejnych minutach mecz się wyrównał, a piłkarze z Podkarpacia coraz odważniej podchodzili pod bramkę Cracovii. Tak było choćby w 17. minucie, gdy bramkarz gospodarzy Karol Niemczycki musiał daleko wychodzić, by powstrzymać Krystiana Getingera. Niemczycki uprzedził rywala, ale faulował i otrzymał za to żółtą kartkę.

Trener zespołu z Krakowa - Jacek Zieliński, cieszył się z odrobienia straty gola i ostatecznego zwycięstwa. (IAR) 0:25
+

Krakowianie z minuty na minutę wyglądali coraz słabiej. Nie tworzyli sobie też groźnych okazji, bo ciężko za taką uznać strzał Janiego Atanasova z 35. minuty, przy którym bez zarzutu interweniował Bartosz Mrozek. Zaledwie dwie minuty później to Stal wyszła na prowadzenie.

Kontrę mielczan rozpoczął Bartłomiej Ciepiela, który odegrał do Mateusza Maka. Skrzydłowy podał natomiast do Kokiego Hinokio, a Japończyk, który niedawno wrócił do Stali, uderzył obok próbującego interweniować Niemczyckiego i otworzył wynik meczu!

Sędzia Tomasz Kwiatkowski sprawdzał jeszcze, czy Mak nie był na spalonym, jednak ostatecznie gol został uznany!

Cztery doliczone minuty nie zmieniły wyniku do przerwy. Po pierwszej połowie na prowadzeniu znajdowali się podopieczni Adama Majewskiego.

Cracovia odwróciła losy meczu

"Pasy" ani myślały się jednak poddawać. Już w 47. minucie gospodarze wyrównali! Jewhen Konoplianka bardzo dobrze dośrodkował do Otara Kakabadze, a Gruzin z pięciu metrów wpakował piłkę do siatki mielczan.

Stal przetrwała szturm podopiecznych Jacka Zielińskiego w kolejnych minutach. Wydawało się, że starania Cracovii o kolejnego gola osłabły. Aktywny był Konoplianka, ale dośrodkowania Ukraińca zwykle nie dochodziły celu. W 75. minucie groźnie uderzył natomiast Mateusz Bochnak, któremu jednak zabrakło nieco precyzji.

Szkoleniowiec Stali - Adam Majewski nie ukrywał rozczarowania. (IAR) 0:24
+

Trzy minuty później zakotłowało się po bramce Cracovii, gdy błąd przy wyjściu z niej popełnił Niemczycki. Na szczęście dla golkipera, jego pomyłkę naprawił David Jablonsky, który zdołał wybić piłkę.

Mimo wszystko, Cracovia była lepsza w drugiej połowie. Starania "Pasów" o drugą bramkę przyniosły efekt w 85. minucie. Tym razem Kakabadze wystąpił w roli asystenta. Po jego dośrodkowaniu z prawej strony do piłki dopadł Makuch, który pokonał Mrozka!

"Pasy" zrównały się z Widzewem

Doliczone przez arbitra trzy minuty nie zmieniły rezultatu. Najlepszą okazję na wyrównanie zmarnował Mateusz Matras. Pomocnik uderzał głową po wrzutce Macieja Domańskiego z rzutu rożnego, lecz jego strzał obronił Niemczycki.

Gospodarze odnieśli ważne zwycięstwo na inaugurację 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Triumf pozwolił podopiecznym Jacka Zielińskiego zrównać się punktami z czwartym w tabeli Widzewem. Łodzianie w piątkowy wieczór podejmą jednak u siebie Śląska Wrocław.

Cracovia Kraków – PGE FKS Stal Mielec 2:1 (0:1).

Bramki: 0:1 Koki Hinokio (37), 1:1 Otar Kakabadze (47), 2:1 Patryk Makuch (85).

Żółta kartka – Cracovia Kraków: Karol Niemczycki, Patryk Makuch; PGE FKS Stal Mielec: Koki Hinokio, Marcin Flis.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 7 139.

Cracovia: Karol Niemczycki – Jakub Jugas (46. Arttu Hoskonen), David Jablonsky, Virgil Ghita – Cornel Rapa (46. Otar Kakabadze), Jani Atanasov, Takuto Oshima, Michal Siplak (77. Paweł Jaroszyński) – Patryk Makuch, Benjamin Kallman (46. Jehwen Konoplanka), Michał Rakoczy (74. Mateusz Bochnak).

PGE FKS Stal Mielec: Bartosz Mrozek – Maciej Wolski, Kamil Kruk, Mateusz Matras, Marcin Flis, Krystian Getinger – Bartłomiej Ciepiela (74. Adam Ratajczyk), Alex Vallejo (89. Fabian Hiszpański), Koki Hinokio (83. Arkadiusz Kasperkiewicz), Mateusz Mak (74. Maciej Domański) – Rauno Sappinen (74. Mikolaj Lebedyński)