LM siatkarek: sromotna porażka ŁKS-u z mistrzyniami Turcji. Polki w trudnej sytuacji przed rewanżem

2023-02-22, 22:24

Siatkarki ŁKS przegrały 0:3 z VakifBankiem Stambuł. Foto: Twitter/ŁKS Commercecon Łódź

Siatkarki ŁKS Commercecon przegrały w Łodzi z tureckim VakifBankiem Stambuł 0:3 (22:25, 12:25, 24:26) w pierwszym meczu fazy play off o awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń. Rewanż w Stambule odbędzie się za tydzień.

Już w pierwszej konfrontacji w fazie play off liderki polskiej ekstraklasy trafiły na rywala z najwyższej półki. W dwumeczu mierzą się z obrońcą trofeum i jednym najlepszych zespołów tego stulecia. W składzie drużyny prowadzonej przez włoskiego trenera Giovanniego Guidettiego są m.in.: liderka reprezentacji Włoch Paola Egonu, Turczynka Zehra Gunes, Holenderka Nika Daalderop czy Brazylijka Gabi.

Różnica potencjałów obu zespołów była widoczna już w pierwszym secie, który był popisem Gabi. Brazylijska przyjmująca świetnie spisywała się w ataku oraz w bloku. W pierwszym secie zdobyła siedem punktów i m.in. dzięki jej dobrej postawie ekipa gości zyskała bezpieczną przewagę (18:12). Łodzianki prezentowanej po drugiej stronie jakości przeciwstawiły ambicję i wolę walki, dzięki czemu set nie był do końca jednostronny. Podopieczne trenera Alessandro Chiappiniego zmniejszyły straty do jednego punktu (20:21), ale to było wszystko na co pozwoliły im mistrzynie Turcji. Zwycięstwo Vakifbanku 25:22 w otwierającej partii przypieczętowała Gabi.

Po zmianie stron gospodynie szybko pozwoliły rozpędzić się faworytkom, które zaczęły seta od prowadzenia 5:0. Później przyjezdne w pełni kontrolowały jego przebieg. Przewaga tureckiego zespołu była jeszcze wyraźniejsza, kiedy do Gabi w zdobywaniu punktów dołączyła Egonu. Po atakach reprezentantki Włoch podopieczne trenera Guidettiego prowadziły 8:5, 13:8, 19:10 i pewnie zmierzały po zwycięstwo w tej partii.

Także w trzeciej odsłonie tempo grze nadawały przyjezdne. Łodziankom trudno było przebić się przez blok VakifBanku. Po zatrzymaniu na siatce Zuzanny Góreckiej ŁKS Commercecon przegrywał 4:9. Przewaga rywalek wydawała się bezpieczna, ale miejscowe podjęły jeszcze walkę i odrobiły straty (21:21 i 23:23). Obroniły też piłkę setową, lecz do kolejnej doprowadziła wybrana MVP meczu Egonu, a spotkanie zakończył blok na Anastazji Hryszczuk

ŁKS Commercecon Łódź - VakifBank Stambuł 0:3 (22:25, 12:25, 24:26)

ŁKS Commercecon Łódź: Kamila Witkowska, Valentina Diouf, Zuzanna Górecka, Roberta Ratzke, Lana Scuka, Aleksandra Gryka - Paulina Maj-Erwardt (libero) - Angelika Gajer, Anastazja Hryszczuk, Julita Piasecka.

VakifBank Stambuł: Paola Egonu, Zehra Gunes, Gabi, Nika Daalderop, Kubra Akman, Buket Gulubay - Ayca Aykac (libero) - Aleksia Karutasu, Cansu Ozbay, Kara Bajema.