Ekstraklasa: Raków robi kolejny krok na drodze do mistrzostwa. Pogoń nie znalazła sposobu na lidera tabeli

2023-03-05, 16:57

Radość piłkarzy Rakowa Częstochowa. Foto: Twitter/Raków Częstochowa

Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe Pogoń Szczecin 2:0. Zwycięstwo na trudnym terenie pozwoliło podopiecznym trenera Marka Papszuna zachować 9-punktową przewagę nad drugą w tabeli Legią Warszawa.

Pogoń nie wygrała z Rakowem od 1995 roku. "Portowcy" znakomicie pamiętają też mecz rundy rewanżowej ubiegłego sezonu, kiedy ekipa z Częstochowy pokonała ich 2:1, de facto przekreślając szanse szczecinian na mistrzostwo Polski. W tej kampanii Pogoń nie uczestniczy w mistrzowskim wyścigu, a Raków jest zdecydowanym liderem tabeli.

W pierwszej połowie kibice w Szczecinie obserwowali typowy "mecz walki" - grze obu drużyn brakowało płynności, a zamiast sytuacji podbramkowych na murawie dominowały nerwowe wybicia i nieprecyzyjne podania.

Impas w 39. minucie świetnym strzałem ze skraju pola karnego przełamał Koczergin, który nie dał szans Stipicy na skuteczną interwencję. Był to czwarty gol pomocnika Rakowa w tym sezonie. Końcówka pierwszej odsłony przebiegało pod dyktando liderów Ekstraklasy, ale "Portowcy" nie dopuścili do utraty kolejnej bramki.

Po przerwie Pogoń rzuciła się do odrabiania strat. W 50. minucie indywidualną akcję przeprowadził Almqvist, ale strzał Szweda w świetnym stylu sparował Kovacević. Gola strzelili jednak goście - zza pola karnego z woleja kapitalnie przymierzył były gracz Pogoni Jean Carlos, który podwyższył prowadzenie częstochowian.

Drugie trafienie gości wyraźnie podcięło skrzydła gospodarzom. Pogoń atakowała, ale dobrze zorganizowany w defensywie Raków nie pozwolił rywalom "zrobić sobie krzywdy" i spokojnie utrzymał prowadzenie do końcowego gwizdka.

Wygrana pozwoliła Rakowowi zachować 9-punktową przewagę nad drugą w tabeli Legią Warszawa. Z kolei Pogoń nie wykorzystała okazji, by zrównać się punktami z trzecim w tabeli Lechem Poznań. "Portowcy" plasują się na 5. pozycji.

Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Władysław Koczerhin (38), 0:2 Jean Carlos Silva (53).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Kostas Triantafyllopoulos. Raków Częstochowa: Vladislavs Gutkovskis, Giannis Papanikolaou.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 19 083.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Linus Wahlqvist, Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Leonardo Koutris (67. Leo Borges) - Marcel Wędrychowski (67. Adrian Przyborek), Damian Dąbrowski, Rafał Kurzawa (58. Wahan Biczachczjan), Kamil Grosicki - Pontus Almqvist (86. Alexander Gorgon), Luka Zahovic (58. Sebastian Kowalczyk).

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Stratos Svarnas (80. Tomas Petrasek), Zoran Arsenic, Milan Rundic - Fran Tudor, Ben Lederman (71. Marcin Cebula), Giannis Papanikolaou, Ivi Lopez (46. Mateusz Wdowiak), Władysław Koczerhin (63. Gustav Berggren), Jean Carlos Silva - Vladislavs Gutkovskis (71. Sebastian Musiolik).