more_horiz
Wiadomości

Iga Świątek zainterweniowała po prowokacji Rosjanki: komunikat WTA powinien być o wiele wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 13:11
Rosjanka Anastazja Potapowa podczas turnieju w Indian Wells pokazała się na korcie w koszulce jednego ze znanych rosyjskich klubów piłkarskich. Jej manifestacja została skrytykowana. Liderka rankingu WTA Iga Świątek postanowiła zainterweniować w tej sprawie u władz WTA. 
Iga Świątek zareagowała na zachowanie Rosjanki
Iga Świątek zareagowała na zachowanie Rosjanki Foto: PR/TT/AgencjaForum

Rosjanie i Białorusini są dopuszczani przez władze światowego tenisa do rywalizacji, czego wielu zawodników i ekspertów nie pochwala, a tego typu manifestacje, jak ta Anastazji Potapowej, wzbudzają poruszenie.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w Ukrainie w wielu dyscyplinach sportowcy ze wspomnianych dwóch krajów zostali całkowicie wykluczeni. W tenisie władze  WTA i ATP wciąż dopuszczają zawodników z Rosji i Białousi do gry pod neutralną flagą.

Gest Anastazji Potapowej został uznany za kontrowersyjny, jako wsparcie polityki Władimira Putina

Przed meczem turnieju WTA w Indian Wells, pomiędzy Rosjanką Anastazją Potapową a Amerykanką Jessicą Pegulą, Rosjanka pokazała się na korcie w koszulce Spartaka Moskwa.  

Sytuacją oburzony był Maciej Zarębę, który komentował mecz Potapowej z Pegulą dla Canal+ Sport. Po meczu dziennikarz przyznał, że wyjątkowo trudno było mu w tym przypadku zachować obiektywność. 

Rosjanka pozowała do zdjęć w koszulce Spartaka już wcześniej podczas turnieju w Dubaju. Spartak w kwietniu 2022 r. obchodził stulecie istnienia, a z tej okazji życzenia złożył mu Władimir Putin. Życzył wówczas klubowi "wszystkiego najlepszego". Sama Potapowa wydaje się być inspirowana przez swojego menadżera. Pytana przez dziennikarzy o to czy kibicuje klubowi z Moskwy nie potrafiła wymienić żadnego nazwiska zawodnika grającego w Spartaku. 

To jednak nie pierwszy raz, gdy Rosjanka wywołuje kontrowersje. W 2022 r. podczas meczu Potapowej z rodaczką Anną Kalinskają na trybunach pojawiła się flaga Ukrainy. To oburzyło Potapową, która przerwała spotkanie i interweniowała u sędzi głównej. Fanka, która przyniosła na mecz flagę Ukrainy została wyproszona z trybun.

Iga Świątek reaguje

Na zachowanie 28. zawodniczki światowego rankingu zareagowała Iga Świątek, która od początku wojny na Ukrainie agresje Rosji i wspiera Ukraińców. Polka podczas spotkania z mediami w Indian Wells wyjaśniała: 

– Szczerze mówiąc, byłam zdziwiona, bo myślałam, że ona zdaje sobie sprawę z tego, że nie powinna w takich czasach pokazywać swoich poglądów. Nawet jeśli jest fanką tej drużyny. Nie wiedziałam, co WTA zrobi i jakie będą konsekwencje takiego zachowania – powiedziała Polka na konferencji prasowej.

Świątek dodała, że zainterweniowała w tej sprawie u WTA. – Porozmawiałam z WTA i w pewnym sensie dowiedziałam się, że tych sytuacji prawdopodobnie będzie mniej. Federacja wytłumaczy innym zawodnikom, że nie można promować żadnych rosyjskich drużyn w obecnych czasach, co mnie trochę uspokoiło. Z drugiej strony myślę, że taki komunikat powinien być o wiele wcześniej. Na początku wojny w szatni było wiele chaosu. Nie było wiadomo, jak do tego wszystkiego podejść. To powoduje takie sytuacje – podsumowała Świątek.

Na horyzoncie Wimbledon

Rosjanie prawdopodobnie znów będą mogli rywalizować na kortach Wimbledonu. Mają dostać zgodę na start, pod warunkiem, że nie będą publicznie wyrażali poparcia dla polityki swojej ojczyzny. 

Gest Anastazji Potapowej, która zdecydowała się wejść na kort w koszulce Spartaka Moskwa pokazuje, że z respektowaniem tego wymogu może być problem.

>>> Więcej o Indian Wells <<<

Czytaj także:

red/kier 


Zobacz także

Zobacz także